December 28-án a városépítési igazgatóságba beolvadt a városfejlesztési intézet, emiatt a vállalatban átszervezés várható, ami után várhatóan hatékonyabban és olcsóbban fognak működni. Az igazgatóság az idén valamivel kevesebb pénzzel rendelkezik, mint tavaly, de a legfontosabb beruházások, mint amilyen a Népszínház építése, a Jadran és a Hadseregotthon épületének felújítása, az utcák aszfaltozása, a buszmegállók korszerűsítése folytatódnak, mondta el Blau Péter igazgató.
Szabadka Város Építési Igazgatósága tavaly kilenc programmal volt jelen a város költségvetésében. A terveket 85 százalékban teljesítették. Az idén valamivel kevesebb pénzzel gazdálkodnak, mint tavaly, összesen 1,183 milliárd dinár volt a 2015-ös költségvetésük, most ez 1,108 millió dinár. Mint Blau Péter igazgató mondja, a város költségvetése is csökkent, így az ő terveiket is ezen keretek közé kellett szorítani, ebből biztosítják programjaik megvalósítását. Ezek kiterjednek a fejlesztésre és tervezésre, amire 236 millió dinárt fordítanak, a kommunális tevékenységre, kommunális infrastruktúra kiépítésére 495 millió dinárt költenek, a helyi gazdaságfejlesztésre 29 millió, az utak, járdák, kerékpárutak kiépítésére és a téli szolgálatra 245 millió, a középfokú oktatásra 50 ezer, a kultúra fejlesztésére 47 millió, sportra és ifjúságra pedig 53,6 millió dinárt különítenek el.
– A legfontosabb újdonság, hogy 2015. december 28-tól a városfejlesztési intézet beolvadt az igazgatóságba, így az évet 94 alkalmazottal kezdtük meg, ugyanis a két cég egyesítéséről szóló szerződés értelmében minden dolgozót kötelesek voltunk átvenni. A Pénzügyminisztériumtól kapott utasítás alapján minden önkormányzatnak csökkentenie kell a közalkalmazottak számát. Mi várjuk az illetékes bizottság döntését, amiből kiderül, mennyi dolgozónk marad. Ekkor kezdjük meg az igazgatóság átszervezését – mondta Blau. Hozzátette, nagy ütemben dolgoznak a rendezési és egyéb tervek új árjegyzékének kialakításán. A lényeg, hogy a terveket a jövőben nem piaci, hanem gazdasági áron számolják majd el, ennek köszönhetően ezek a városnak legalább a felével fognak kevesebbe kerülni.
A városépítési igazgatóság egy olyan folyamatot dolgoz ki, amely által konkurens áraikkal minél több közbeszerzési pályázaton tudnak részt venni és lehetőleg nyerni. A cél minél több munkát biztosítani és ezáltal hatékonyabban kiaknázni szakembereik tudását. Az igazgató gyorsabb, hatékonyabb munkát vár a jövőben.
Utak építésére 90 millió dinárt terveztek, amit két ütemben pályáztatnak, ugyanis az önkormányzat rendeletben határozta meg, hogy a befolyó összegek függvényében az igazgatóság negyedévente mekkora összeget tud elkölteni. Az, hogy melyik utcákban aszfaltoznak, még nincs meghatározva, de a tervek kidolgozása már folyamatban van, úgyhogy amint az idő engedi, indulnak a munkálatok. Emellett valószínűleg a Vízművek mellett nekik is részt kell vállalni az aszfaltburkolat helyreállításában a kettes kollektor építésének befejezése után. Az igazgató szerint ekkora méretű munkálatok után mindenképp korszerű technológiával épített, új aszfaltburkolatot kell lehelyezni ezeken a helyeken.
Ami a művelődési objektumokat illeti, folytatják a Jadran épületének felújítását, Sándorban a Trocadero épületét újítják fel, ide költözik majd át a jelenleg albérletben lévő helyi közösség, emellett folytatják a nagyfényi és tavankúti kultúrotthon felújítását is.
– Időközben a város tulajdonába került a Hadseregotthon épülete, ami az évek során elhagyatottan állt, ezért alapos felújítást igényel. Erre egyelőre 10 millió dinárt biztosítottunk, ami nem lesz elég, de elkezdjük a munkálatokat. A felújítás ötletterve elkészült, amint összeáll a költségvetés, kiírjuk a pályázatot is. Az épület egyharmada lesz kommerciális jellegű, a földszint mellett az emeleten fitneszterem lehet, illetve a legfelső szinten hostel is kialakítható lesz – mondja az igazgató. Az épületben elsősorban a Népszínház kap majd helyet: az irodák és a raktározás. Színpad kiépítése nem lenne célszerű, az előadások maradnak a Jadran színpadon.
– Az elsőként elkészülő 150–200 négyzetméteres helyiségben ifjúsági központ fog működni, ezt remélhetőleg február végéig befejezzük. Itt asztalitenisz, csocsóasztalok lesznek, tematikus esteket szerveznek majd – tette hozzá Blau.
A helyreállítás során elsősorban az épület külső állagát kell javítani, ugyanis több helyen beázik, emellett az ablakok is rossz állapotban vannak, a parketta felhólyagosodott és az elektromos installációt is helyre kell állítani. A kommerciális célokra szánt részben csak a legszükségesebb munkákat végzik el, a belső felújítás a majdani bérlő feladata lesz.
A Népszínház is tovább épül, az idén látványos szintig juthatnak a munkálatok.
– Tavaly novemberben írta alá a város az ötödik fázisra vonatkozó kivitelezési szerződést, ennek megvalósítása folyamatban van. Elkészült a gyűjtőcsatorna, be is van kötve a kollektorba, a vízvezeték szintén, állnak az állványok és az emelődaruk felállítása is folyamatban van. A Korzó felőli homlokzaton a munkálatok a tartóoszlopok betonozásánál tartanak. Az időjárási viszonyoktól függően májusig ez a fázis befejeződhet. Már elkezdtük a következő fázis előkészítését is, a tenderdokumentációval. Remélem a város, a tartomány és a köztársaság társfinanszírozásával sikerül 120 millió dinár körüli összeget biztosítani. Akkor teljesen elkészülhet a homlokzat és elkezdődhetnek a belső konstrukció előkészületei is – meséli Blau Péter. Mint mondta, az ütemterv értelmében az épület 2018-ra készülhet el. Tavaly és idén kevesebb pénz folyt be a tervezettnél, de bízik benne, hogy jövőre elsősorban a művelődési minisztérium növeli az erre szánt összeget, és akkor 2017-ben és 2018-ban akár az első előadások is színpadra kerülhetnek.
A város buszmegállói évről évre rosszabb állapotban voltak, az igazgatóság három éve kezdte azok felújítását. Eddig 50–60 megállót újítottak fel, az idén mintegy húsz megállóval szeretnék ezt bővíteni. Ez magában foglalja platformok építését és a megközelítő járdák kialakítását is.
Az igazgatóság költségvetésében ismét biztosítottak pénzt a védett városi épületek homlokzatának felújítására. Erre pályázatot írnak ki, amelyre a lakóépületek tulajdonosai jelentkezhetnek, amennyiben a felújítási költségek felét biztosítani tudják. Blau magyarázata szerint magántulajdonú épületekről van szó, itt a város csak ilyen módon tud hozzájárulni a felújításhoz.
Az Ago Mamužić utcában a polgármester által kinevezett munkacsoport meghatározta, hogy mely fákat kell kivágni és melyeket visszametszeni. Itt folyamatban van a tervdokumentáció befejezése és az engedélyek beszerzése, a munkálatok március körül kezdődnek.