Előreláthatólag fél évet késik a Regionális Hulladéktároló kiépítése Szabadka határában, Békován. A határidő hosszabbítást ugyan még nem hagyták jóvá a kivitelezőnek, habár a munka objektív okok miatt nem haladt a megfelelő ütemben. A próbaüzem 2017 január 28-a helyett csak a jövő év közepén, vagyis július-augusztusban kezdődhet meg. A munkálatok haladnak, a lerakó mellett épülnek az átrakóállomások és hulladékudvarok is.
– Jelenleg hét építkezési területünk van, minden helyszínen, ahol építkeznünk kell, megnyitottuk az építkezési területet: Szabadkán a lerakó épül, Topolyán, Zentán és Magyarkanizsán az átrakóállomások és hulladékudvarok, Kishegyesen, Csókán és Törökkanizsán pedig a hulladékudvarok kiépítése zajlik – magyarázta Kikity Andrea, a Regionális Hulladéktároló Kft. Igazgatónője. – Ez utóbbiak kiépítését az önkormányzatok költségvetéséből finanszírozzuk, a többit pedig az Európai Unió IPA alapjából. Emellett van még egy szerződésünk a víz- és csatornahálózat kiépítésére, továbbá a távvezeték munkálatai is zajlanak. Még tavaly megkezdtük a lerakó kiépítését, az idén pedig az átrakóállomások és hulladékudvarok építése van napirenden. A tervek szerint egy időben, 2017. január 28-án fejeződnének be a munkálatok. Az átrakóállomások ki fognak épülni a jövő év elejéig, ugyanez a helyzet a hulladékudvarokkal. A kivitelező és a felügyelő szerv véleménye szerint az idén a lerakó kiépítési munkálatainak 75 százaléka készül el. A határidő, 2017. január 28-a közeledik, a kivitelezők kértek a határidő hosszabbítását. Egyelőre ezt még nem hagyták jóvá, de objektív okokra hivatkoztak. Arra, hogy Szerbiában csak három cégnek van tervezői nagy licensze, ebből kettő működik, s mindkettő nekünk dolgozik, az egyik tervez, a másik pedig a műszaki jóváhagyást biztosítja. Monopólium van, tapasztalat viszont nincs, így nehézkesen halad a kivitelezés. Három-négy hónapig minden leállt az új építkezési törvény miatt, a nagy esőzések miatt pedig a helyszínen lévő lösz talaj okozott fennakadásokat. Az európai delegáción és a felügyelő szerven múlik, hogy ezt jóváhagyják-e. Négy hónapot kértek, ha nagyon kényelmesen gondolkodunk, akkor hat hónapos határidő hosszabbításról kell beszélnünk. A kivitelezők reálisan 2017 közepéig tudják befejezni az építkezést. A felszerelés egyharmadát már leszállították, a többi gyártására várnak, tehát kulcsra készen kell hogy átadják a központot. Jövő év közepén kezdődhet meg a próbaüzem. Mi már leszerződtük a műszaki átvételt, lévén, hogy nagyberuházásról van szó, nem szeretnénk, hogy emiatt húzódjon el az átadás, ezért már a munkálatokat is figyelemmel követik. Próbáljuk minimalizálni az esetleges határidő hosszabbítást, a kivitelezőn múlik a végleges határidő meghatározása – magyarázta Kikity Andrea.
A kivitelezőkkel kötött szerződésnek a része a géppark leszállítása is, vagyis az eszközök és munkagépek is munkára készen állnak majd. A kiépítéssel párhuzamosan a közeljövőben el kell készíteni az önkormányzatoknak a hulladékgazdálkodással kapcsolatos szabályzatok módosítását is, illetve összhangba kell hozni az új hulladékgazdálkodási rendszerrel, hiszen egyelőre minden önkormányzatban úgy van meghatározva, hogy az a cég, amelyik a begyűjtéssel foglalkozik, illetékes a lerakásban is. Amikor elindul a lerakó üzemeltetése, a meglévő közvállalatok, illetve magáncégek gyűjtik majd be továbbra is a hulladékot, s a Kft. lesz illetékes a hulladék kezelésében. Ezzel párhuzamosan elkészül az új tarifarendszer is, a végleges díjat azonban az önkormányzatokkal közösen határozzák meg az év folyamán.
– A közvállalatokkal, önkormányzatokkal, civil szervezetekkel közösen készülünk fel az új rendszer bevezetésére, és közösen szervezzük meg a polgárok oktatását is. Viszont a kétkukás rendszer fokozatosan indul be – sem anyagi, sem szervezési okokból nem tudjuk lefedni azonnal a teljes régiót két kukával. Mivel olyan válogatónk lesz, amely szelektálja a beérkező hulladékot, így a másodlagos nyersanyag kiválogatása mindenképp működni fog a lerakón. Az új üzemeltetési módra való átállásról október folyamán lesz egy kétnapos tanácskozás a közvállalatokkal, ezt követi a találkozó a civil szervezetekkel, amelyekkel partneri viszonyt szeretnénk kialakítani. Minden önkormányzatban két szakmunkatárs képzését tervezzük, hogy a helyi közösségekben vagy az iskolákban be tudják mutatni az új hulladékgazdálkodási rendszert még a próbaüzem beindulása előtt – mondta Kikity Andrea.