Tömegesen érkeztek vásárlók a szabadkai ócskapiacra ezen a hétvégén is. Nemcsak a helyiek vannak ilyenkor az egyik legnépszerűbb bevásárlóhelyen, de a környékbeli városokból, Újvidékről is jönnek érdeklődők, a hétvégeken pedig a vásárlók mintegy felét a szomszédos Magyarországról érkezők teszik ki. A határon túlról főleg ruhaneműért jönnek át, a helyiek pedig a ruházaton kívül előszeretettel vásárolnak élelmiszert is.
A kínálat nagy: több tíz standon válogathatunk a kabátok, szabadidőruhák, meleg pulóverek, tornacipők, téli cipők közül is. A lapunknak nyilatkozó magyarországi hölgyek azt is elárulták, hogy a téli, ünnepi és báli időszakban az ünnepi ruhákat is itt, a szabadkai piacon szerzik be, ugyanis harmadannyiért lehet hozzájutni a szebb darabokhoz is.
A legtöbben farmert és szabadidőruhát vesznek, hiszen azok 1000–1500 dinárba kerülnek. Ezek az árak a helyieknek és a magyarországi vásárlóknak is megfelelnek, mondják az árusok.
– A külföldi vásárlók szívesen válogatnak többet is egyszerre, ha már átjönnek, akkor visznek a család többi tagjának és maguknak is több váltás ruhát. A helyieknek könnyebb a dolguk, ők inkább egy-egy darabot visznek haza. Nagy akciókkal is szoktunk szolgálni a vásárlóknak, a hétvégéken sok elárusító dönt úgy, hogy a régebbi ruhadarabokat 4-500 dinárért, de akár ettől olcsóbban is megpróbálja eladni – meséli lapunknak a sokféle ruhaneműt kínáló stand tulajdonosa, Mária.
Évente egyébként félmillió vásárló is megfordul az ócskapiacon, mintegy negyven százalékuk érkezik Magyarországról. Főleg a határ menti vidékekről, de jönnek Kecskemétről, s évente egy-két alkalommal Budapest környékéről is lekocsikáznak.
– Zoknit, alsóneműt, tornacipőt is veszünk, ha jövünk, de farmert és szebb ruhát is érdemes itt választani, mert legalább feleannyiért meg lehet venni, mint otthon és senki sem mondja meg, hogy piaci áruról van szó. Jövünk néhány havonta, ilyenkor fel lehet újítani a család teljes ruhatárát. Elsősorban ruhát veszünk, de mi asszonyok elég jó konyhai eszközökre is rábukkanunk kedvező áron – fazekakat, tálakat s egyebet – mondja a Csongrádról érkező Ibolya.
Az ócskapiac bejáratánál főleg a tisztálkodási szerektől roskadoznak a standok, itt is szívesen vásárolnak a külföldiek, de a helyiek is. Több száz dinárral olcsóbban lehet megvenni a dezodort, tusfürdőt, toalett-papírt és a mosóporon is lehet takarékoskodni.
– Mi mindent itt veszünk, izzadásgátlót, tusfürdőt, testápolót, otthon a bevásárlóközpontokban még ha akción is van, akkor is drágább, mint amennyiért itt hozzájutunk. Ha jövünk, akkor ezeket is beszerezzük – mondja a szegedi Ilonka.
A Magyarországról érkező vásárlók egy része a nyári időszakban az egész napot Szabadkán és a közelben lévő Palicson tölti. Ilyenkor tesznek egy sétát a központban és a tó mellett, ebédre pedig szívesen fogyasztják a szerbiai klasszikusokat, a pljeskavicát és a csevapot.
Az árusok nem panaszkodnak. Azt mondják, vannak gyengébb hetek, de alapvetően nincs okuk panaszra. Nem szívesen nyilatkoznak a sajtónak, hiszen sokszor, rajtaütésszerűen razziát tartanak a hatóságok, de egyelőre nem jártak sikerrel. Akik évek óta ebből élnek, azt mondják, ha a piacot felszámolnák, úgymond legalizálnák, az tragikus lenne a szabadkaiak és környékbeliek számára, több ezer család maradna megélhetés nélkül.