Akik elektronikus pénztárcával utaznak, azok a Subotica-trans Utasszállító Közvállalat városi vonalain 33 százalékos kedvezményre jogosultak, azaz számukra 90 helyett 60 dinárba kerül jegy, azonban az elektronikus pénztárca nyújtotta kedvezmény már nem érvényes a peremvárosi járatokra. Erre egy bajmoki polgár a Subotica.com internetes oldal Pištaljka rovatában mutatott rá.
Virág Szabolcs, az elektronikus megfizettetési rendszer koordinátora elmondta, az elektronikus jegyrendszer bevezetésének elsődleges célja az volt, hogy felgyorsítsák az utasok fel- és leszállásának folyamatát, elkerüljék a menetjegyek megfizettetése közben adódó kellemetlenségeket, és a járművek buszmegállókban való várakozási idejét csökkentsék.
– A városban az elektronikus pénztárcával az utasok 33 százalékos kedvezményre tesznek szert minden utazás alkalmával, de ennek is megvan az oka, ugyanis a városban sokkal több utas van ezeken a járatokon, és éppen az volt a célunk, hogy minél több polgárt arra ösztönözzünk, hogy elektronikus pénztárcát használjon, mellyel növekszik a gyorsaság és kényelmesebb is. Amikor a peremvárosi vonalakról van szó, magától értetődő, hogy nem tudjuk a városival azonos díjszabás alapján megfizettetni a jegyeket, hiszen nagyobb a távolság. A külvárosi vonalaink zónákra vannak osztva, és kilométerszám alapján határoztuk meg az árjegyzéket is, azonban itt egy kicsit másként üzemel a rendszer, mint a város területén. Amikor az utas felszáll a peremvárosi járatra és az elektronikus pénztárcával bejelentkezik, a rendszer a teljes vonalra vonatkozó árat levonja a kártyáról. Azonban, ha tegyük fel valaki az autóbusz-pályaudvaron felszáll a Szabadka–Bajmok járatra, de csak Vörösfaluig utazik, akkor a rendszer bejelentkezésnél levon 185 dinárt, vagyis a teljes díjat, kijelentkezésnél viszont visszatölti a különbséget, ami a két menetjegy díjszabása között van, azaz az utas 95 dinárt visszakap – magyarázta a koordinátor. Mint hozzátette, az ezeken a járatokon elektronikus pénztárcával utazók számára nem tudnak ugyanolyan mértékű kedvezményt nyújtani, mivel ez veszélyeztetné az üzemeltetés rentabilitását, azonban a városi járatokon ugyanazok a kedvezmények illetik meg őket is, mint bármelyik másik utast.
Mint elmondta, az elsődleges szempont, hogy ne tegyenek különbséget az utasok között, s a lehető legegyformább feltételek mellett tudjanak utazni, de ha erre nincs mód, akkor más formában vagy egyéb akciókkal igyekeznek ellensúlyozni a felmerülő különbségeket. Így a nyár folyamán volt egy akciójuk, amikor is egy 400 dináros feltöltés mellé további 400 dinár bónuszt adtak, októbertől pedig a dolgozók által igényelhető havi buszbérlet árát további 10 százalékkal csökkentették, vagyis a kedvezmény itt már húsz százalékos.
– A rendszeresen utazók számára a legjobb és legolcsóbb megoldás mindenképpen a havi bérlet, mely így mindegyik városi járatra és korlátlan számú utazásra érvényes, míg az elektronikus pénztárcával való utazás inkább azoknak való, akik csak időnként buszoznak, és mint említettem, bevezetésének inkább az időtakarékosság volt a célja. A havi bérlet nem csak a városi, hanem a peremvárosi vonalakon utazóknak is a legkifizetődőbb, és tulajdonképpen nem az elektronikus pénztárca használatát preferáljuk, hanem elsősorban a havi bérlet kiváltására szeretnénk rávenni az embereket, a peremvárosi utazókat is, s ezen a területen igyekszünk kedvezményeket adni – mondta Virág Szabolcs.
A legutóbbi felmérés szerint összesen 34 ezer polgár szerepel a Subotica-trans rendszerében, ebből 6900-an elektronikus pénztárcát használnak, a többiek havi bérlettel utaznak. Napi szinten nagyjából 18,5 ezer ember utazik a vállalat buszain, vagyis a ki- és bejelentkezések száma harminchétezer körül mozog.