2024. július 16., kedd

Hová tűnt 20 millió euró?

Az Agrokombinat kisrészvényesei bűnvádi feljelentést tettek Somogyi Sándor ellen – Új csődgondnokot nevezett ki a gazdasági bíróság

A szabadkai Gazdasági Bíróság leváltotta a csődben lévő Agrokombinat éléről Somogyi Sándor csődgondnokot, helyette pedig Harmath Tamást nevezte ki. Erről számoltak be sajtótájékoztatójukon a vállalat kisrészvényesei, egyben azt is bejelentették, hogy bűnvádi feljelentést tettek Somogyi ellen, aki szerintük másfél millió dinár jogtalan haszonhoz juttatta a Matijević húsipari vállalatot.

Josip Ivanković, a kisrészvényeseket tömörítő egyesület elnöke elmondta, szeptember 29-én adták át Somogyi leváltására vonatkozó indítványukat a szabadkai Gazdasági Bíróságon. Az indoklás szerint a csődgondnok számos mulasztást és szabálytalanságot követett el a csődeljárás során.

– Ez alkalommal számos visszaélésre mutattunk rá, mint amilyen a vállalat ingó és ingatlan vagyonának átvitele másik vállalat tulajdonába térítés nélkül, illetve egy szemmel látható törvénysértés is történt, ugyanis egy adott pillanatban a csődgondnok egyben a csődeljárás alatt lévő Agrokombinat hitelezője is volt, ezt pedig a csődeljárásról szóló törvény kifejezetten tiltja – mondta Ivanković.

A kisrészvényesek a bírósághoz eljuttatták a csődgondnoki licenceket kezelő ügynökség jelentését is, amely számos hiányosságot sorol fel, amelyeket a csődgondnok munkája során elkövetett. A jelentésben, amelyet kiosztottak a sajtó képviselőinek, többek között az áll, hogy szabálytalanul vették nyilvántartásba a vállalat vagyonát, pontosabban az ültetvényeket. A jelentés arra is kitér, hogy a csődgondnok nem tájékoztatta a csődeljárási szerveket arról, hogy ő egyben a vállalat hitelezője is, 76 ezer dináros követeléssel. Ezenkívül a felsorolásban szerepel az is, hogy az Agrokombinat ingó és ingatlan vagyonának nyilvános árverés útján történő eladását sem az előírásos módon folytatták le. Mint a jelentésben olvasható, az ingó és ingatlan vagyon eladásáról a csődgondnok szerződést kötött a Matijević húsipari vállalattal, amely a vállalati vagyon olyan részeire is kiterjed, amelyek a nyilvános felhívásban nem szerepeltek, ilyen módon pedig a csődtömegből nem a törvény által előírt eljárással idegenítettek el vagyonrészeket. A jelentés kitér arra is, hogy Somogyi Sándor a Matijević vállalattal egy szerződésfüggeléket is aláírt, amelynek értelmében földterületek és objektumok kerültek a húsipari vállalat tulajdonába, térítésmentesen.

– Fontosan tartom kiemelni, hogy előrelépésnek tartjuk, hogy 10 év után végre reagált a Gazdasági Bíróság, és az illetékes bíró komolyan állt az ügyhöz. Így november 6-án indítványozta a Gazdasági Bíróság bírói tanácsánál, hogy menesszék Somogyi Sándort. Három nappal ezt követően Somogyi egészségügyi okokra hivatkozva maga kérte felmentését, de nemcsak az Agrokombinatban, hanem minden ügyben, ahol csődgondnokként szerepel – mondta Ivanković.

Az egyesület elnöke szerint Somogyi valójában az ő követeléseik hatására döntött a lemondás mellett, ugyanis az elmúlt hat hónapban szakmai jogi segítséget kértek, többek között Saša Janković köztársasági ombudsmantól is.

– Egyértelmű, hogy Somogyi Sándor lemondása közvetlenül leváltásának indítványozása után nem volt véletlen. Ugyanakkor, úgy gondoljuk, hogy Harmath Tamás kinevezése Somogyi helyett a bíróság nem szándékosan elkövetett hibája volt. Nem szeretnénk belemenni Harmath Tamás szakértelmének és lelkiismeretességének kérdéskörébe, de, mivel ő a karrierjét Somogyi Sándor irodájában kezdte, nem értünk egyet azzal, hogy ő legyen a vállalat csődgondnoka. Ezért a Gazdasági Bíróságnál kérelmezni fogjuk egy olyan személy kinevezését, akinek semmi köze nem volt ehhez az ügyhöz – magyarázta Ivanković.

A kisrészvényesek november 17-én bűnvádi feljelentést tettek Somogyi Sándor ellen a szabadkai Alapfokú Ügyészségen. A beadványból, amit szintén kiosztottak az újságíróknak, kiderül, hogy az egyesület szerint alapos a gyanú, miszerint Somogyi Sándor, 2012. március 12-én azzal a céllal, hogy más személynek jogtalan anyagi hasznot biztosítson, 1 500 000 dinár értékben, az újvidéki Matijević húsipari vállalattal adásvételi szerződésfüggeléket írt alá, amelynek értelmében az Agrokombinat ingatlanai átkerültek a húsipari vállalat tulajdonába, előzetes értékbecslés és bármilyen eladási ár megállapítása nélkül.

A kisrészvényesek becslései szerint a vállalat vagyonából húszmillió euró hiányzik.

– Somogyi Sándor saját bevallása szerint 100 ezer euró honoráriumot kapott a bíróságtól. De hol a többi pénz? – tette fel a kérdést Ivanković.

Milan Popović, az Önálló Szakszervezeti Szövetség szabadkai elnöke arra mutatott rá, hogy az úgynevezett csődmaffia az egyik legerősebb bűnszövetkezet Szerbiában.

– Amit nem tudtak ellopni a privatizáció során, azt a csődeljárási folyamatok keretén belül szerezték meg. Mi harcolni fogunk azért, hogy az állami intézmények derítsék fel ezeket az ügyeket. Bízom benne, hogy ennek az eljárásnak a befejeztével fény derül a tényekre, pontosan mi is történt az Agrokombinat átszervezése és csődeljárása során – mondta.

Az Agrokombinat 1964-ben alakult és fénykorában 15 ezer hektár területen gazdálkodott, és több mint 1000 munkást foglalkoztatott. A vállalat saját sertés- és szarvasmarhafarmmal rendelkezett. Saját eszközeiből két olyan silót épített ki, amelyek összesen 30 ezer tonna termény tárolására voltak alkalmasak. A vállalat leépülése a kilencvenes években kezdődött, majd először 2004-ben indították el a csődeljárást. A vállalat többségi tulajdonosai a kisrészvényesek, akik nagyobbrészt a vállalat egykori munkásai. Ma megközelítőleg 1300 kisrészvényes osztozik a vállalat több mint 50 százalékán.

A csődeljárás során, hogy a tartozásokat törlesszék, a vállalat számos ingatlanát eladták. A kisrészvényesek szerint áron alul kelt el többek között a kisboszniai sertésfarm, az Újzsedniken található 24 ezer tonnás siló, a mikićevói sertésfarm, illetve a nagyfényi raktárat is eladták, és a vállalat gépparkja is megcsappant. Eladásra kerül a learatott termény és a jószágállomány is.