2024. november 22., péntek

Káderhiány az orvosi rendelőkben

A szükségesnél kevesebb orvos és fogorvos dolgozik a Szabadkai Egészségházak keretében a létszámstop miatt

Káderhiány miatt egész évben nehéz munkafeltételek mellett dolgoztak a Szabadkai Egészségházak szinte minden szolgálatában – hangzott el a tegnapi évértékelő sajtótájékoztatón. A Szabadkai Egészségházak keretében jelenleg 130 orvos dolgozik, noha a foglalkoztatási terv 144 orvos alkalmazását irányozza elő. Az orvoshiány kifejezetten nehezíti a munkát, így az intézmény kénytelen folyamatosan átcsoportosítani a munkaerőt annak érdekében, hogy egyetlen rendelő se maradjon orvos nélkül. Az ilyen munkaszervezés pedig az orvosok nagyobb igénybevételét is jelenti, illetve egyes rendelőkben emiatt nagyobb tömegek alakultak ki.

Tekintve, hogy az év végéig a hatályos törvény értelmében tilos a munkaerő-felvétel, ezért az egészségházak nem tudják betölteni a megüresedett munkahelyeket, jövőre pedig ez a szám tovább fog csökkenni, néhány dolgozó nyugdíjba vonulása miatt. Amennyiben az egészségügyi tárca 2016 elején sem engedélyezi orvosok felvételét, az intézmény kénytelen lesz egyes rendelők működését a minimálisra csökkenteni – hangzott el.

Az egészségügyi nővérek és technikusok száma jelenleg kielégítő, biztosítja a rendes munkavégzést. Komoly gondoknak néz elébe januártól a felnőttek fogorvosi szolgálata. A minisztérium ugyanis határozatot hozott arról, hogy meg kell állapítani a fogorvosi szolgálatokban a munkaerő-felesleget. A foglalkoztatási terv alapján a Szabadkai Egészségház 32 fogorvost, illetve 48 fogászati nővért és fogtechnikust alkalmazhat a kötelező egészségbiztosítás szükségleteinek kielégítéséhez. A szabadkai fogorvosi szolgálat kereteiben jelenleg 89-en dolgoznak, ezért kénytelenek voltak a racionalizáció miatt kilenccel csökkenteni az alkalmazottak számát. Öten önként jelentkeztek, ők az év végéig végkielégítést kapnak. A leépítés miatt a palicsi és a sándori rendelők fogorvos nélkül maradtak. A minisztérium jövő évre vonatkozó foglalkoztatási terve még nem ismert, a szabadkai intézmény célja, hogy a fogorvosi szolgálatot újabb technológiák bevezetésével fejlesszék.

A Szabadkai Egészségházak minden évben elfogadják saját pénzügyi tervüket, majd továbbítják az önkormányzatnak. Az ilyen módon betervezett pénzeszközökből szerzik be a szükséges egészségügyi felszerelést, újabb technológiákat vezetnek be, és javítják a munkafeltételeket a rendelőkben. Az idei év folyamán számos rendelőben végeztek el különféle munkálatokat. Így a kelebiai egészségházban a homlokzatot javították, a kelebiai és györgyéni egészségházak tetejét javították, a Határőr helyi közösségben és Györgyénben meszeltek. Az intézmény több felszerelést is vásárolt, EKG-gépeket, inhalátorokat, vérnyomásmérőket, illetve egészségügyi eszközöket is, defibrillátorokat, mentőautókat.

A Help egyesület humanitárius segélyéből az ígéretek szerint egy felújított Mercedes gépkocsit kap az intézmény a mentőszolgálat részére, illetve az ő segítségüknek köszönhetően javítják meg az Egészségvédelmi Központ tetőszerkezetét, és kicserélik az ablakokat.

A jövő évi tervek közé tartozik a palicsi rendelő átfogó renoválása, ami a tetőszerkezet javítását, a padló cseréjét és az épület vízszigetelését jelenti. Ennek köszönhetően a palicsiak és a környékbeliek jobb feltételek mellett vehetik igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat, illetve a jövő évben kezdenek el dolgozni a Szabadkai Egészségházak akkreditációs folyamatán is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás