2025. január 22., szerda

Takarékos, de stabil és fenntartható

A városi képviselő-testület elfogadta a 2016-os költségvetést – Folytatódnak a megkezdett beruházások

A város jövő évi költségvetésének javaslata volt a legfontosabb napirendi pontja a képviselő-testület idei utolsó ülésének. A polgármester elmondta, kevesebb pénzből kell gazdálkodni, de a városvezetőség mindent megtesz a költségvetési bevételek megvalósításáért. A legfontosabb beruházások, mint amilyen a Népszínház és a Zsinagóga felújítása, a kollektor és a szennyvízelvezető hálózat kiépítése, folytatódnak. A szociális juttatásokat nem csökkentik jövőre sem. Komoly kihívás lesz a közszféra racionalizációja is. A vita során az ellenzéki képviselők részéről komoly, érdemi kifogások nem hangzottak el, a felszólalások igen gyakran személyeskedésbe csaptak át.

A költségvetési javaslat indoklása során Maglai Jenő polgármester elmondta, az önkormányzat egyik legfontosabb dokumentumáról van szó, ettől függ ugyanis a város és az intézmények működése. A büdzsé kidolgozása során a városvezetőségnek elsősorban a felsőbb szintekről érkező szigorításokkal kellett szembesülnie, jelentősen csökkennek a köztársasági és tartományi szintről érkező transzfereszközök és juttatások, illetve Belgrád számos intézkedési irányelvet hozott, a közszféra hatékonyságának növelése érdekében.

A jövő évi költségvetés összességében 5 876 980 000 dinárt tesz ki. Ebből az önkormányzati kassza bevételeinek összege 5 538 160 000 dinár, ehhez jönnek az idei évből átvitt pénzeszközök, ami 109 388 000 dinár, valamint a közvetett költségvetési felhasználók bevételei 229 432 000 dinár értékben.

A polgármester beismerte, hogy nem lesz egyszerű megvalósítani a tervezett bevételeket, de fontos ambiciózusnak lenni, hiszen az idén is ennek köszönhetően sikerült jelentős pénzeszközöket a városba irányítani felsőbb szintekről. A legnagyobb bevételeket a jövedelemadóból tervezik megvalósítani, 1,9 milliárd dinárt, a vagyonadóból mintegy egymilliárd dinár várható.

Ami a kiadási oldalt illeti, hatalmas nyomás nehezedett a költségvetésre, az elsődleges igények elérték a 8 milliárd dinárt, ezt kellett a végső, 5,8 milliárd dinárra lefaragni. A jövő évben összességében három százalékkal kevesebbet költenek a költségvetési felhasználók havi jövedelmeire, ezen belül azonban az általános és középiskolai dolgozók bérét négy százalékkal, a szociális intézmények dolgozóinak bérét három százalékkal, az iskoláskor előtti intézmények dolgozóinak juttatását pedig szintén négy százalékkal növelik.

Általánosságban véve mindenhol csökkentik a kiadásokat, ez alól kivételt a szociális szféra és a Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézmény képeznek.

Így a város pénzt biztosít a mesterséges megtermékenyítésre, az állapotos nők egyszeri pénzsegélyére, a nehéz sorsú diákok iskolai étkeztetésére, a diákutaztatásra és a 65 évnél idősebb személyek utaztatására és a Népkonyha üzemeltetésére is.

Folytatódnak a megkezdett beruházások, így felújítják a helyi közösségi épületeket, művelődési házakat a Peščara helyi közösségben, Makkhetesen, Ludason, Nagyfényen, Palicson művelődési otthon épül, és felújítják a bajmoki sportcsarnokot. Folytatódnak a legfontosabb beruházások is, mint amilyen a Népszínház építése, a Zsinagóga felújítása, a palicsi csatornahálózat kiépítése.

Maglai Jenő beszélt arról is, hogy a kormány racionalizációra vonatkozó döntése értelmében az önkormányzatnak február elejéig kell döntenie a munkaerő-feleslegről. Mint mondta, ez egy fájdalmas lépés lesz, és ennek előkészítése és végrehajtása politikai bátorságot igényel. A köztársaság részéről bejelentett változások a költségvetési rendszer vonatkozásában 2017-től jelentősen csökkentik az önkormányzat mozgásterét, ezekre fel kell készülni, ellenkező esetben a város finanszírozása kerül veszélybe.

Kiemelte, a jelenlegi túlméretezett rendszer nem lesz fenntartható ilyen feltételek mellett, amikor a köztársasági és a tartományi eszközök csökkennek, függetlenül attól, ki áll majd a város élén. Maglai szerint az első néhány hónapban biztosan sikerül megvalósítani a költségvetést, a későbbiekben azonban biztosan módosításokra kerül majd sor.

A javaslat vitája során az ellenzék részéről kevés konkrét kifogás hangzott el, a felszólalások gyakran csaptak át személyeskedésbe.

Petar Balažević, a Demokrata Párt frakcióvezető-helyettese arról beszélt, hogy miközben a korábbi, demokrata irányítású hatalom által elfogadott 2013-as költségvetésben az ifjúsági tevékenységre hárommillió dinárt fordítottak, mostanra ez csökkent. Szerinte ezt a demográfiai mutatók indokolják, hiszen a fiatalok elhagyják a várost, ezért sérelmezte, hogy az idősek házi ápolására miért nem fordítanak több pénzt.

Szerinte a kitűzött 5,8 milliárd dináros cél nem elérhető, hiszen a jövedelemadóból a köztársaság az eddigi 80 százalék helyett csak 50 százalékot juttat vissza, és más bevételek is csökkennek. Virtuálisnak nevezte a költségvetést, és elmondta, a jelenlegi vezetés úgy számol, hogy az áprilisig, a választásokig fenntartható lesz, utána meg aki jön, az találja fel magát.

Darko Antelj, a Szerbiai Szocialista Párt – Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok pártja képviselője szerint a költségvetés nem irányoz elő fejlesztéseket. Mint mondta, az állatkert több pénzt kap, mint a Naša Radost, amit ő úgy értelmezett, hogy a vadállatok fontosabbak, mint a gyermekek. Képviselőtársa, Török Zoltán a szürkegazdaság jelenlétére hívta fel a figyelmet. Mint mondta, sokan dolgoznak feketén, akik a nyugdíjaskort elérve szociális esetek lesznek. Sérelmezte, hogy a Vasutas és Makkhetes helyi közösség területén 90 Celsius-fokos termálvíz van, amit nem aknáztak ki évtizedek óta, hogy a Majsai-hídnál nem épül a körforgalom, és hogy az 51-es hadtest utcánál nemrég megépült körforgalom környékén a gyalogjárdákat nem hozták rendbe. Erre Csúszó Endre, a VMSZ frakció tagja replikázott, aki elmondta, személyes közbenjárására a költségvetésbe bekerült a járdák kiépítése. A termálvízzel kapcsolatban azt mondta, az a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) tulajdona, amely orosz kézben van, de nem lehet velük megegyezésre jutni. Azt javasolta, amennyiben Töröknek van összeköttetése Putyinnal, járjon közbe.

Kisebb botrányt okozott felszólalásával Almási Szilárd (LPD – Pont Most), aki többek között arról beszélt, hogy egyes tételek rokoni szálak alapján kerültek a javaslatba. A költségvetést, a környezetéből érkezett véleményekre hivatkozva olyan jelzőkkel illetett, mint átverés, szemfényvesztés, felületesség, alattomosság, amivel kisebb vitát váltott ki.

Buckó György, a VMSZ frakcióvezetője a tervezetet reálisnak nevezte, és elmondta, évek óta nem volt tapasztalható ekkora fejlődés, ennyi beruházás, építkezés a város területén. Mint mondta, a fiatalok nem azért távoznak, mert a mostani városvezetőség rosszul végzi dolgát, hanem a hibás privatizáció miatt, amelynek során a pénz bizonyos személyek zsebében landolt, az emberektől meg ellopták a jövőjüket.

Saša Vučinić (DP) arról beszélt, hogy nem reális a költségvetés tervezete. Felelőtlennek nevezte az 5,8 milliárd dináros végső értéket, ez szerinte nem megvalósítható, legalább 800 millió dinárral túllőtte a városvezetőség lehetőségeit.

A vita során elhangzottakra reagálva a polgármester elmondta, az önkormányzat annak ellenére sem kap betekintést az egyes vállalatok által befizetett adókról és járulékokról, hogy ezt többször is kérte a köztársasági szervektől, ezért nem tudni, kik törlesztik kötelezettségeiket rendszeresen, és kik nem.

A Majsai-hídnál építendő körforgalom kapcsán elmondta, három épület kisajátítása maradt hátra, reálisan jövő ősszel vagy 2017 elején kezdődhetnek a munkálatok.

Azokra a bírálatokra válaszolva, hogy a város elhanyagolja a falusi helyi közösségeket, elmondta, fejlesztések voltak Hajdújáráson, Nagyfényen, Tavankúton, Bajmokban is. Sajnos a gazdasági válság miatt a beruházók az ipari övezeteket preferálják, a falusi helyi közösségekben egyik se szándékozik pénzét befektetni.

A demokrata felvetésekkel kapcsolatban elmondta, a 2013-as költségvetés átverés volt, a 2014-es és 2015-ös költségvetés miatt pedig egyáltalán nem kell a mostani vezetésnek szégyenkeznie. Nehéz év előtt állunk, de a rendszer működni fog. Idén és tavaly is funkcionált a városban a közvilágítás, az önkormányzat számlája nem volt zárolva, a béreket rendszeresen fizették, nem volt ivóvízhiány, működött a távfűtés és a gázszolgáltatás is, és így lesz jövőre is, mondta.

A költségvetést a 67 tagú testület 49 igen és 9 ellenszavazattal fogadta el.

Az ülés további napirendi pontjait, amelyek között szerepelt a palicsi fürdőkomplexum részletes rendezési tervének kidolgozása, Szabadka és Kiskunhalas együttműködése, néhány közvállalat ügyviteli programjának módosítása, a hároméves műszaki hiányszakmákon tanuló diákok ösztöndíjazása és a Kosztolányi Dezső Színház alapításáról szóló határozat módosítása, a testület komolyabb vita nélkül fogadta el.

Magyar ember Magyar Szót érdemel