2024. november 24., vasárnap

Triplex: ipari park a hármashatárnál

Vajdaság és Magyarország négymillió euró értékben már megvalósított projekteket

Tegnap zajlott le a Régión belüli partnerség és együttműködés, mint az európai uniós alapok felhasználásnak hatékony eszköze elnevezésű konferencia, melynek keretében öt előadást hallhattak a meghívott vendégek az európai uniós alapokról, pályázatokról és a regionális együttműködés fontosságáról.

Kudlik Erika, a nemzetközi és regionális együttműködéssel megbízott tanácsos szerint a konferencia tematikája igen aktuális most, hiszen néhány héten belül ismertetik az IPA-programok eredményeit és kiírják az új pályázatokat. A tanácskozásra több önkormányzat és a helyi közvállalatok, intézetek képviselői is eljöttek, de meghívást kaptak az észak-bácskai, észak-bánáti és nyugat-bácskai városok polgármesterei is, akik a tanácskozás után egy kerekasztal-beszélgetésen is részt vettek, hogy a régió fejlesztéséről tárgyaljanak.

Saša Vučinić polgármester üdvözlő beszédében elmondta, hogy a tanácskozás jó alkalom arra, hogy növeljék a jelentőségét a regionális együttműködésnek, ami a hosszú távú tervek tekintetében nagy szereppel bír, és hangsúlyozta az együttműködésre való nyitottságot és egymás támogatását.

Korsós Tamás, Magyarország szabadkai főkonzulja is köszöntötte a vendégeket.

– Mintegy két és fél hónapja töltöm be a főkonzuli posztot, de a rövid idő ellenére máris tapasztaltam, hogy Vajdaságban igen nagy az érdeklődés a gazdaságfejlesztési lehetőségek és a határon átívelő együttműködések iránt, amit az Európai Unió is támogat. A projektek nem pusztán a gazdasági élet egy-egy területére koncentrálódnak, hanem egyéb együttműködést is magukban foglalnak, a benyújtott pályázatok pedig egyre magasabb színvonalon készülnek el. Ezek a projektek jelentős mértékben elősegítik Szerbia Európai Unióhoz való közeledését, Magyarország pedig támogatja a ratifikációs szerződés aláírását és Szerbia uniós tagjelöltségét – mondta a főkonzul.

Zoran Krtinić, az RSEDP2 uniós program gazdasági tanácsadója szerint ez a konferencia nagyon fontos, hiszen a regionális és a határon átívelő együttműködés az egyik módja, hogy hozzáférjünk az uniós pénzeszközökhöz, ám ehhez nagyon fontos előre felkészülni. Mint elmondta, a határon átívelő együttműködés keretében Vajdaság Magyarországgal közösen négymillió euró értékben valósított meg projekteket, ebből Szabadka az egyik legaktívabb város volt. Az RSEDP2 programmal kapcsolatban elmondta, hogy a regionális fejlesztési program célja, hogy a községek összefogva más községekkel, városokkal olyan projekteket dolgozzanak ki, ami elősegíti a foglalkoztatottság növekedését, hiszen a munkanélküliség az egyik legnagyobb gond Vajdaságban és Szerbiában is. Az észak-bácskai körzet a meglévő hálózatba szeretne majd bekapcsolódni.

Simon Ferenc – az Európai Unió Szerbiai Delegációjának képviseletében, mint az Előcsatlakozási Alapok vezetője – előadásában az IPA-programról számolt be részletesen a hallgatóságnak, mely a tagjelölt országokat készíti fel a csatlakozásra, vissza nem térítendő pénzeszközök folyósításával. Bemutatta például, hogy hogyan történik az éves program kidolgozása, a prioritások meghatározása, a támogatás odaítélése, és a delegáció munkájáról is többet megtudhattunk. Csókási Eszter, a Duna–Kőrös–Maros–Tisza Eurorégiós Ügynökség ügyvezető igazgatónője az eddig megvalósult közös munkákról, és a folyamatban lévő projektekről tartott előadást, kiemelve a legfontosabbakat, például a Temesvár–Szeged– Szabadka–Bácsalmás–Baja vasútvonalak projektjét, valamint beszámolt arról az elképzelésről is, hogy az eurorégióban néhány év múlva a hármas határnál létrejöhetne a Triplex ipari park is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás