2024. november 24., vasárnap

Elemgyűjtéssel a vízért

Előadássorozatot tartottak a fiataloknak a mérgező elemekről

Tóth Dénes , a Műszaki Szakközépiskola tanára tovább folytatja környezetvédelmi akcióját, és az elmúlt hónapokban több előadást is tartott a környezetre káros szárazelemekről és az elektronikus hulladék újrahasznosításáról a fiatalok számára. Az óvodákban, valamint az általános iskolákban és középiskolákban megtartott informatív jellegű előadásai a mérgező hulladékok káros környezeti hatásaira és az anyagi megtakarításra hívják fel a figyelmet. Tegnap a Lazar Nešić Vegyészeti Szakközépiskola környezetvédelmi technikusai ismerkedhettek meg közelebbről a témával.

– Szerintem a diákok igen fogékonyak a téma iránt, én pedig először tarthattam olyan fiataloknak előadást, akiknek a környezetvédelem lesz a szakmájuk. Sajnos kérdezni nem volt módjuk, hiszen hatalmas információtömegről van szó, és amit ma hallhattak, az húsz év anyaga, de a jövőben mindenképpen közelebbről megismertetjük őket a témával. Programunk a Tisztítsuk meg Szerbiát! és a Zöld karaván keretén belül valósul meg, amelyek keretében az elemek begyűjtésével, szelekciójával és az elektronikus hulladék újrahasznosításával foglalkozunk.

A tanár úr elmondta, hogy volt tanítványaival felméréseket végeztek, melyből kiderült, hogy minden óvodába járó gyerek hetente egy elemet használ el, s ahogy idősödnek, ez a szám növekszik, vagyis csak az óvodások mintegy négyezer elemet fogyasztanak ki havonta, mely egy év alatt 48 ezret jelent, miközben 1 kilogramm szárazelem nyolcezer liter vizet szennyez be. A eldobható elemek helyett ezért újratölthető elemeket javasolnak, melyekkel pénzt takarítunk meg és kíméljük környezetünket, míg az elektronikus hulladékból készített töltők nem járnak befektetéssel, ugyanakkor újrahasznosításukkal a környezetet is óvjuk. Vagyis ezer töltéssel ezerötszáz euró értéket takarítunk meg, és négyszázhúszezer liter víz marad tisztán. Tóth Dénes szerint az akciójukkal a fiatalok körében sikerült az átlagfogyasztást lecsökkenteni heti egy elemre, és egy felmérés szerint ezer fiatal közül mintegy háromszázan már újratölthető elemet használnak, míg a normál elem iránti kereslet visszaesett.

– Nagyon pozitív eredményeket értünk el, ugyanakkor sajnálattal vettem tudomásul, hogy bár minden szabadkai iskolába és a helyi közösségeknek elküldtük a levelünket, alig néhányan jeleztek vissza, hogy érdekli őket a téma és várnak bennünket, vagyis nem sikerült mindenhová eljutnunk. A következőkben tervezünk egy előadássorozatot Kishegyesen, a nyári akadémián pedig a tanároknak tartok majd előadásokat, ahol a környezetvédelemnek ezt a típusát népszerűsítem majd.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás