2024. november 24., vasárnap

Egymillió euró projektekre

Hamarosan újabb együttműködési szerződéseket ír alá Szabadka

Több ízben is elhangzott már, hogy Szabadka egyike azon városoknak, amelyek igen aktívak a pályázatokon való részvétel tekintetében, és jó partnerek a közös projektekhez. Ezt bizonyítja az elmúlt időszak számos megnyert pályázata, a testvérvárosi kapcsolatok és az egyéb együttműködési formák más európai városokkal.

A Szomszédsági Programok keretében 2004 óta mintegy egymillió euró értékben valósultak meg projektek, és az IPA-programokra is folyamatosan pályázunk.

Ezekről a projektekről és a más városokkal való együttműködésekről Kudlik Erikát, a nemzetközi és regionális együttműködéssel megbízott tanácsost faggattuk, aki elmondta, hogy a Szomszédsági Programokat ma már az IPA-program fedi, amelynek keretében Horvátországgal és Magyarországgal is vannak közös pályázataink.

– A Szomszédsági Programok első pályázati kiírása 2004-ben volt, amikor is öt projektünk nyert, amelyek összértéke 565 ezer euró volt, és ezek keretében magyarországi városokkal közösen pályáztunk. 2006-ban zajlott a második kiírás, ahol négy projektet bíráltak el pozitívan 300 ezer euró értékben. Két évvel ezelőtt a fennmaradó eszközök szétosztására egy pótpályázatot írtak ki, melyen már csak önkormányzatok vehettek részt. Szabadka egyik projektje, ami a Pannon nyolcas tervdokumentációjának elkészítésére vonatkozott, és összesen nyolcvankétezer euró értéket tett ki, úgyszintén a nyertes pályázatok közé tartozott.

Mint Kudlik Erika kiemelte: Szabadkának négy testvérvárosa van, Szeged, Dunaszerdahely, Székelyudvarhely és Olomouc városa Csehországban, ezenkívül számos egyéb magyarországi és más európai várossal is együttműködünk, melyből igen sokat tudunk profitálni a tapasztalatcsere, a kapcsolatok kiépítése vagy éppen pénzeszközök formájában.

Szabadka a közeljövőben Érddel és Eszékkel is partnerségi megállapodást tervez aláírni. A képviselő-testület ezt a legutóbbi ülésén szavazta meg, így azt már csak a kormánynak kell jóváhagynia, hiszen a városoknak önállóan nincs joguk külpolitikával foglalkozni. Ez egy általános keretmegállapodás lesz, mely további lehetőséget ad a már meglevő együttműködésnek. Eszékkel már régebb óta tart ez az együttműködés, és ők voltak azok, akik az eddigi sikeres kapcsolat alapján kérvényezték ennek a keretszerződésnek az aláírását, hogy szorosabbra fűzzük ezt a kapcsolatot.

– Az Eszékkel való együttműködés gazdasági része abban nyilvánul meg, hogy részt veszünk egymás kiállításain, a gazdasági kamaráink közös programokat szerveznek, ahol üzletemberek tudnak beszélgetni egymással. A kultúra terén az idén például a szabadkai Népszínház egy vendégszereplés formájában meghívást kapott az Eszéki nyár elnevezésű kultúrrendezvény-sorozatra, ezenkívül a két civil szektor is különféle projektek szintjén tud együttműködni egymással. Az egyik projektben például a mostari, az eszéki, a szabadkai és a wolverhamptoni szervezetek vesznek részt, és a Wolverhamptonból egy filmház dokumentumfilmet is készít majd a három másik város interkulturális rendezvényeiről, Szabadkán ilyen a Dužijanca és az Interetno fesztivál, ami belekerül ebbe a filmbe. Érddel már nincs ennyire szoros kapcsolatunk, ennek ellenére az érdi kisebbségi önkormányzat kezdeményezte az említett keretmegállapodás aláírását. Persze színházaink között már volt együttműködés, a civil szféra képviselői között is voltak már megbeszélések, és vannak ötletek különféle projektekben való részvételre, ahol Érd pályázna, mi pedig mint kedvezményezett város vennénk benne részt.

Május végén várható az IPA-projektek eredménye. Szabadkáról mintegy negyven projekt beadására került sor, míg Horvátországgal közösen két pályázatunk van, az egyik a hulladékfeldolgozás, a másik a gazdaság területét érinti, Magyarországgal pedig négy projektünk, melyek az infrastruktúrára, a turizmusra, a foglalkoztatásra és a gazdaságra vonatkoznak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás