2024. július 18., csütörtök

Elérhetőbb várost mindenkinek

Nemcsak az intézmények, hanem a szolgáltatások és információk elérhetősége is fontos

Az újvidéki Egyenlőségben élni Központ az idén egy olyan projekt megvalósításába fogott bele, melynek célja, hogy a Vajdaság községeiben és városaiban élő polgárok életminőségén javítsanak azáltal, hogy elérhetőbbé, megközelíthetőbbé tegyék a környezetüket, bizonyos termékeket vagy szolgáltatásokat.

A Községek és városok hálózata mindenkinek elnevezésű projektbe húsz vajdasági várost és községet kapcsolnak be, melyre az önkormányzatok dolgozóit, a helyi közösségek, közvállalatok, intézetek képviselőit hívják meg, hogy egy képzésen keresztül bemutassák, a környezetet hogyan tudnák elérhetőbbé tenni a polgárok számára. A projekt egyik állomása Szabadka volt.

Hogy a képzés valójában mit takar, és miben áll a jelentősége, arról Miodrag Počuč, az Egyenlőségben élni Központ munkatársa számolt be bővebben.

– A központ elsősorban a fogyatékkal élő személyekkel foglalkozik, a projekt által pedig az őket és általában a polgárokat körülvevő környezet megközelíthetőségén szeretnénk javítani úgy, hogy egy hálózatot hozunk létre helyi csoportok megalakításával, akik ezzel a problémával foglalkoznak majd. Tehát egy olyan környezet kialakítása a célunk – mely alatt értem a közintézményeket, közvállalatokat, épületeket és járdákat, de akár olyan információk, szolgáltatások is ide tartoznak, melyek jelenleg elérhetetlenek egyes polgárok számára –, amelyik minden ember igényének megfelel, legyen az fogyatékkal élő polgár, vagy babakocsit toló anyuka, gyermek vagy idős személy.

Biacsi Mária, a város szociális ügyekkel megbízott tanácsosa az újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy Szabadkán a város vezetősége az elmúlt időben sokat tett azért, hogy akadálymentesítse azokat az útvonalakat és az intézmények bejáratát, melyeket a testi fogyatékkal élő személyek leginkább használnak.

– A humanitárius szervezetek által bepillantást nyertünk a rokkantak és fogyatékkal élők nehéz helyzetébe, vagyis abba, hogy mit jelent például tolószékkel bejárni a várost, megközelíteni egyes épületeit, gyógyszertárakat, orvosi rendelőket, eljutni valamilyen kulturális rendezvényre. Ebből kifolyólag Szabadkán minden újonnan épített objektumnak, melynek termékeit vagy szolgáltatásait minden polgár igénybe veszi, megközelíthetőnek kell lennie. Nem lehetünk teljesen elégedettek a helyzettel, de máris elhárítottunk néhány akadályt. Jelenleg két projekt van folyamatban, az egyik az új Városháza épületét érinti, ahol lehetővé tesszük a rámpa újbóli használatát, a másik pedig a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat épülete, ahol a bejáratot szeretnénk átalakítani a fogyatékkal élők számára is – tudtuk meg a tanácsostól.

A Községek és városok hálózata mindenkinek projektet a Tartományi Műépítészeti, Településrendészeti és Építészeti Titkárság, a Nyitott társadalom Alap és az amerikai nagykövetség Demokrácia Bizottsága támogatja.