2024. november 24., vasárnap

Javuló egészségvédelem a munkahelyeken

Késlekedik viszont a bérek és a térítések kifizetése, a túlórákat nem számolják el, az alkalmazottak pedig csak papíron használják ki szabadságukat

A szabadkai Körzeti Gazdasági Kamara és a helyi munkafelügyelőségi részleg közös szervezésében tegnap került sor egy kerekasztal-beszélgetésre, melynek témája a munkafelügyelőség rendszerének modernizációjára és interakciójára vonatkozó projekt bemutatása volt, mely összhangban van a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet és az Európai Unió előírásaival, továbbá az észak-bácskai körzet munkafelügyelőségének tavalyi évre vonatkozó beszámolójával is megismerkedhettek a megjelentek.

A kerekasztal-beszélgetés egyik meghívott vendége, Maja Ilić, a felügyelőség önálló tanácsadója, aki a projekt megvalósítására alakított csoport tagja is egyben, elmondta, hogy a találkozó célja a projekt részletesebb ismertetése és a felügyelőség integrált, vagyis hatékonyabb, szakszerűbb munkájának népszerűsítése a munkaviszony, a munkahelyi biztonság és az egészségvédelem terén.

– A projekt megvalósítása 2008 decemberében kezdődött, végrehajtója a Köztársasági Szociális és Munkaügyi Minisztérium és a munkafelügyelőség. A projekttel szerettük volna elősegíteni, hogy mielőbb meghozzák a munkafelügyelőség munkájára vonatkozó törvényeket, melyek keretet adnak a felügyelőség munkájának. Már el is készült a munkafelügyelőségre vonatkozó törvénytervezet, valamint a 2010 és 2014 közötti munkaterv is. Továbbá meghatároztuk a munkafelügyelőség nemzeti politikáját, és egy viselkedési kódexet is összeállítottunk a felügyelők számára. Több oktató és tájékoztató jellegű kampányt szerveztünk, az integrált felügyelői munkát a felügyelők képzése által valósítjuk meg, akik számára külön módszertant, kézikönyvet dolgozott ki egy munkacsoport, hogy minél hatékonyabban és nagyobb területet lefedve tudjanak dolgozni. Ez már csak azért is fontos, mert Szerbia területén 330 ezer bejegyzett gazdasági alany van, amelyeket a racionalizáció után összesen 285 felügyelő ellenőriz.

Mirjana Popović, az észak-bácskai körzet munkafelügyelőségi részlegének vezetője a körzetről készült jelentés kapcsán arról számolt be, hogy a tavalyi évben elsősorban a munkaviszonyok kapcsán találtak hiányosságokat. Ilyenek például, hogy késlekedik a bérek és a kárpótlások kifizetése, a túlórákat nem számolják el, vagy a dolgozók nem használják ki ténylegesen az éves szabadságukat, csak papíron.

– Tavalytól egészen ez év májusáig mintegy ezernégyszáz ellenőrzést végeztek felügyelőink. Az elmúlt mintegy másfél évben találkoztunk egészségvédelemmel kapcsolatos esetekkel is. Habár jelentősen csökkent a munkahelyek száma, például ötször kevesebb építkezés van a város területén, összességében elmondható, hogy ezen a téren is javulás figyelhető meg, mert sokkal kevesebb hiányosságra bukkantunk, és kevesebb munkahelyi baleset történt, köszönhetően a gyakori ellenőrzéseknek is – emelte ki Mirjana Popović.

Tavaly hét személy szenvedett a munkahelyén súlyos sérüléseket, és egy halálos kimenetelű baleset történt, ebben az évben viszont egyszer sem kellett vizsgálatot indítania a felügyelőségnek, bár az is igaz, hogy a munkaadók sokszor késnek a bejelentéssel, és nincs lehetőség a helyszínelésre, viszont az ilyen esetekben szabálysértési feljelentést tesznek a munkaadók ellen. Tavaly háromszáz, az idén száz ilyen feljelentést tettek, tudtuk meg a részlegvezetőtől.

A kerekasztal-beszélgetésre meghívást kaptak a szakszervezetek képviselői, a biztonságos munkahelyről szóló engedéllyel, vagyis licenccel rendelkező jogi személyek és vállalkozók, valamint azok a személyek, akik a munkahelyi biztonsággal és egészségvédelemmel kapcsolatos feladatokat végzik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás