2024. július 18., csütörtök

WARC

A művészetet és a kézművességet népszerűsíti a Magyarországgal közös projekt – Kultúrművészeti irodákat nyitnának

Július 1-jén kezdődik és egy évig fog tartani az a projekt, ami az IPA határon átnyúló együttműködési program keretében a szabadkai Fokus Alapítvány és a szegedi Mátrix Közhasznú Alapítvány közös szervezésében valósul meg.

A Welcome to Arts and Crafts (WARC), azaz a Megújuló művészetek és kézművesség nevet viselő projekt a 15 és 30 év közötti fiataloknak szól, és az az egyik célja, hogy hosszútávon is fenntartható legyen a művészet és a kézművesség, s ezek népszerűsítése és felhasználása lehetőséget adjon akár kisebb vállalkozások beindítására is.

A projektbe a Szabadka és Szeged környéki kisebb települések fiataljait szeretnék bekapcsolni, akik az elkövetkező egy évben művészettel és kézművességgel foglalkoznak majd, a közös programok és látogatások során pedig lehetőségük lesz a kapcsolatépítésre, egymás kultúrájának megismerésére is. A tervek szerint ötven fiatal állandó jelleggel vesz majd részt a projektben, és további négyszázat vonnak majd be a különböző programokba.

– A projekten keresztül lehetőség lesz a kulturális infrastruktúrák kiépítésére a falvakban, a kulturális örökségen keresztüli képzésekre, és a régi mesterségek új, kreatív formában való felidézésére, melynek keretében az ifjú művészeket összekapcsoljuk, továbbá olyan feltételeket, környezetet szeretnénk biztosítani, ahol az önálló vállalkozás beindításában is tudunk segíteni – tudtuk meg Ljubica Kiseličkitől, a polgármester tanácsadójától a tegnapi sajtótájékoztatón, aki arról is beszámolt, hogy a projekt értéke mintegy százezer euró, melyből 46 ezret a Fokus, 35 ezret pedig a Mátrix Alapítvány használ fel.

Branislav Filipović magiszter, a Fokus Alapítvány igazgatója elmondta, hogy azért pályáztak meg eszközöket egy ilyen típusú projektre, mert az elmúlt években nem tudtak jelentősebb eredményeket elérni a Szabadka környéki kisebb települések művelődési életében, itt viszont pontosan a külvárosi helységek kapják majd a főszerepet, továbbá a projekt keretében megnyíló és megfelelően felszerelt kultúrművészeti irodákat hosszútávon szeretnék működtetni.

– Összesen tíz hazai és tíz magyarországi település vesz részt a projektben, vagyis nálunk Bajmok, Györgyén, Alsó- és Felsőtavankút, Csantavér, Újzsednik, Nagyfény, Horgos, Békova és Visnyevác lesz bekapcsolva, az ottani vezetőség tagjaival való beszélgetések pedig máris arra mutatnak, hogy nagy érdeklődésre számíthatunk a WARC iránt. Első lépésben projektnépszerűsítő, ismertető jellegű találkozókat szervezünk, lesznek képzések, melyek témája a kulturális termékek fontossága, a vállalkozások beindítása, a karrierépítés, a pályázatírás lesz, amit több másik program követ majd itthon és Magyarországon – mondta az igazgató.

Kónya Oszkár projektmenedzser a projekt által megvalósuló főbb tevékenységeket ismertette: összesen húsz településen nyitnak majd ifjúsági, úgynevezett kultúrművészeti irodákat, ahol majd a képzések is folynak, és amelyek a tervek szerint a projekt lezárulta után is működni fognak. Lesz Ki mit tud? tehetségkutató fesztivál, melybe további négyszáz fiatalt vonnak be mindkét országból, Travel Tuck néven kamionos fesztivállátogatást szerveznek, ahol a résztvevők bemutatják munkáikat, továbbá kidolgoznak és működtetnek majd egy weboldalt, és készítenek egy tizenöt perces filmet is a projektről, illetve annak eredményeiről.