2024. július 18., csütörtök

Rendszámtábla-hamisítók

Az elmúlt években több hamis papírokkal és rendszámmal rendelkező járműre bukkantak

Lakatos Erzsébet címére áprilisban egy felszólítás érkezett az újvidéki Parkolási Közvállalattól, hogy szabálytalanul parkolt, melynek bírságát, 1050 dinárt, nem fizette ki. Mint kiderült, Szabadkán van még egy ugyanolyan fekete Renault Clio gépkocsi, melynek rendszáma megegyezik az ő autója rendszámával, a nyilvántartásban azonban csak az ő neve szerepel.

Annak ellenére, hogy a közvállalat által kiküldött felszólításban szereplő adatok alapján az ő autójáról volt szó, a hölgy meg volt róla győződve, hogy valami hiba történt, hiszen évek óta nem járt Újvidéken, az autóját nem adta kölcsön senkinek és a rendszámtábláját sem lopták el. A közvállalatban azt állították, hogy fényképpel tudják bizonyítani a szabálytalan parkolást, ám a beszélgetés folyamán kiderült, hogy a két Cliónak hiába azonos rendszáma, a kérdéses autó néhány részletében mégis eltér Erzsébetétől.

– A másik Cliót matricák díszítik, van tetőablaka és plusz lámpákat is szereltek belé, tehát semmiképp sem az én autómról van szó. Felkerestem a rendőrséget, ahol azt javasolták, hogy kérjem ki a parkolási közvállalattól a fényképet, de mint ott mondták, azt csak hivatalos személynek adhatják ki, ezért újra a rendőrséghez fordultam, akiktől ígéretet kaptam, hogy még aznap informálják az újvidéki rendőrséget az iker-rendszámtáblákról. Lefényképeztem az autómat is, hogy bizonyítani tudjam, két különböző gépkocsiról van szó. Azonban a közvállalattól újabb, immár per előtti felszólítás érkezett, ezért levelet intéztem hozzájuk és a fényképet is elküldtem. Szerencsére a bizottság elismerte, hogy két különböző autóról van szó és felmentett a büntetés kifizetése alól – hallottuk Erzsébettől.

Végül sikerült tisztáznia a tévedést, ám a tény, hogy létezik Szabadkán egy, az övével szinte teljen megegyező autó ugyanazzal a rendszámmal, félelemmel tölti el. Úgy érzi, mintha ellopták volna a személyazonosságát, és bár ez az eset most rendeződött, a másik autó tulajdonosa akár nagyobb szabálytalanságokat, bűnt is elkövethet, mégis őt vonják majd felelősségre, mert egyedül ő szerepel a nyilvántartásban. Bár történetét nyilvánosságra hozta, hogy felhívja az emberek figyelmét, ilyen is megtörténhet, úgy érzi, nem az ő feladata, hogy lecserélje az autóját, vagy másik rendszámot kérjen, még akkor sem, ha így megszabadulna a problémától.

A Lakatos Erzsébettel történtek kapcsán megkerestük a szabadkai rendőrséget, ahol Ljubiša Zec felügyelő válaszolt kérdéseinkre.

– Bár néha előfordul, hogy mi követünk el kisebb hibát, a nyilvántartó rendszerben nem fordulhat elő ilyen jellegű tévedés, vagyis még véletlenül sem adunk ki egy rendszámot két különböző autóra. Valószínűleg ennek az ügynek a hátterében rendszámtábla-hamisítás áll, amit egy illegálisan működő műhelyben készítenek valahol Szerbiában, és a forgalmi könyvecskét is meghamisítják. Legtöbbször hasonló, vagy ugyanolyan típusú autóra kerül fel a lemásolt tábla és a forgalmi könyvecskébe is hamis adatokat írnak be. Most is ez történhetett, az újvidéki kollégák segítségével pedig megpróbáljuk kinyomozni, ki a tulajdonosa a másik autónak és megtesszük a szükséges lépéseket – mondta a felügyelő.

Az esetek többségében akkor derül fény a hamis rendszámra, amikor maga a bejegyeztetés történik. Mint azt a felügyelő elmondta, több ízben is előfordult, hogy a polgárok a piacon megveszik az autót, és amikor elmennek a rendőrségre, hogy átírassák saját nevükre, kiderül, a forgalmi könyvecske és a rendszám is hamis. Ilyen esetekben az autót lefoglalják és megpróbálják kinyomozni az ügyet, megtalálni és felelősségre vonni azt a személyt, aki eladta az autót. Mint tanácsolta, ahhoz, hogy ne kerüljünk ilyen szituációba, az autó vásárlásakor, a teljes vételár kifizetése előtt el kell jönni a rendőrségre, ahol elvégezik a jármű és tulajdonos adatainak ellenőrzését.

– Szigorúan betartjuk az adatvédelmi előírásokat, így mi senkinek sem adunk ki adatokat, kivéve a bíróságot, ügyészséget. Ugyanakkor a bejegyeztetést vagy a jármű átíratását végző ügynökségnél és a biztosítóintézetnél is meg kell adni a személyes adatainkat, és előfordulhat, hogy rajtuk keresztül szivárognak ki bizonyos információk. Az elmúlt három-négy évben mintegy tíz ilyen típusú hamisítási eset fordult elő, és szinte mindegyiket sikerült felderíteni, de csak egy olyannal találkoztam, mint ami Lakatos Erzsébettel történt – mutatott rá Zec.

A felügyelő arra hívta fel a figyelmet, hogy az észak-bácskai körzetben mintegy két és félezer jármű esetében már több, mint harminc napja el kellett volna végeztetni az újra-bejegyeztetést, illetve ilyen esetben a tulajdonos köteles a járművet kijelenteni és beszolgáltatni a rendszámot, ami után 610 dinár illetéket kell fizetni. Aki ezt nem teszi meg, szabálysértést követ el, amit 15 és 30 ezer dinár közötti pénzbírsággal sújtanak, emellett pedig elősegítik, hogy a hamis rendszámmal rendelkező járművek tovább maradjanak forgalomban, esetenként pedig magát a rendszámtáblát lopják le az autóról, amit másikra szerelnek fel. Azt is kiemelte, hogy az autótulajdonosok mielőbb írassák át saját nevükre a járművet, ne várják meg, hogy az érvényes bejegyeztetés lejárjon.