2024. november 24., vasárnap

Még épül az iszapvonal

Kettős csatornahálózatra lenne szükség

Június 30-án fejezték be a Vízművek és Csatornázási Közvállalat új szennyvíztisztítóján az iszapvonal digesztorának javítását, melynek betonszerkezetén volt egy repedés, illetve a gázszivárgást ellenőrző próbatesztet is elvégezték. A következő lépések a digesztor hőszigetelésének kialakítása, valamint a szükséges védőburkolat lehelyezésének munkálatai lesznek, melyeket várhatóan jövő héten kezdenek el, s csak ezután lesz beindítható az iszapvonal.

– Az objektum teljes átadása máris mintegy másfél évet csúszott, hiszen 2008 novembere volt az első időpont. Az új szennyvíztisztító vízvonalát hivatalosan tavaly decemberben vettük át, de az iszapvonalra még várni kell. Arra számítunk, hogy a kivitelezőtől, vagyis a DHV-tól július második felében megérkezik az átadási kérvény, de persze a Vízművek csak akkor veszi át az iszapvonalat, ha meggyőződik róla, hogy az kifogástalanul működik és akkor kezdődik meg az egy évig tartó próbaműködtetés. Ez alatt az idő alatt a kivitelező köteles az apróbb hiányosságokat is kiküszöbölni, ami még esetleg hátramaradt – nyilatkozta lapunknak Dragan Vučetić, a Vízművek műszaki igazgatója.

Mint mondta, bár hivatalosan decemberben kezdődött meg a vízvonal próbaműködtetése, tulajdonképpen tavaly május óta dolgozik a szennyvíztisztító, mindeddig kiválóan, és a Palicsi-tóba már egy éve megtisztított víz folyik, aminek minősége, tisztasága az értékek alapján jelentősen nagyobb, mint azelőtt, és bár az iszapvonallal lesz teljes a szennyvíztisztító, jelenleg is teljes kapacitással dolgoznak a víz tisztításán.

Az iszapvonalon a szennyvíz tisztításakor keletkező melléktermék, vagyis az iszap megtisztítása történik, melynek során eltávolítják a mérgező anyagokat, ezáltal alkalmas lesz arra is, hogy visszakerüljön a természetbe, például a mezőgazdaságba. Az iszap tisztítása mellett biogáz keletkezik, melynek egy részét jelenleg is energiaforrásként használják fel, ezzel fűtenek és működtetik a berendezés egy részét. Az objektum akkora kapacitással bír, hogy naponta 2500 köbméter biogázt termel, melyet elektromos árammá szeretnének alakítani. Már volt egy áram-próbatermelés, két gázmotort kapcsoltak rá, de még mielőtt a mindennapi használatba helyeznék, szükség van a biogáz minőségének ellenőrzésére és a mérgező anyagok eltávolítására, illetve megfelelő szinten tartására.

Az elmúlt hetek esőzései nem okoztak komoly fennakadást a szennyvíztisztító működésében, de alkalmanként annyi csapadék hullott, hogy beletelt néhány napba, mire feldolgozták a megnövekedett mennyiségű vizet.

– A gyakorlat megmutatta, hogy az objektum a nagyobb a mennyiségű szennyvízzel is meg tud birkózni, és minden beérkező víz rövid időn belül átmegy a szűrőberendezéseken. Mivel sok eső hullott, ehhez kicsit több idő kellett, de néhány nap alatt normalizálódott a helyzet. Tulajdonképpen az a probléma, hogy a városnak egyetlen szennyvízcsatorna-hálózata van, ami nemcsak a kommunális szennyvizet vezeti el, hanem az esővíz is ide folyik bele, ez pedig megterhelés a rendszernek. A megoldás az lenne, hogy párhuzamos csöveken vezessük el a vizet, vagyis külön az egyikre, külön a másikra kiépítsük a hálózatot, hiszen az esővíz önmagában tiszta, és nincs szükség rá, hogy a szennyvíztisztítóba kerüljön. A fejlettebb országokban az esővízcsatornák már ki vannak építve, ez azonban számunkra hatalmas befektetés, így a meglévő csatornahálózaton nem tudunk változtatni. Mivel Szabadkát további háromezer hektárnyi építési területtel bővítik, az itt újonnan kiépülő csatornahálózatot már ilyen rendszer alapján fogjuk kialakítani, de erre egyelőre még nem került sor – mondta az igazgató.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás