2024. július 19., péntek

Menhely a mocsári teknősöknek

Mészáros Gábor szerint Vajdaság tavait, mocsarait és vizes területeit az oxigénhiány jellemzi

Vajdaság területén több száz vizes terület, mocsaras vidék, tó, vagy mesterséges tó található. Egyre népszerűbb a kerti tavak kialakítása is, így a Protego Egyesület egy olyan projektumot dolgozott ki, amely a tavak, vizes területek feltárásával elkészíti a mocsári teknősök élőhelyének térképét, illetve szakembereik tanácsot adnak, mit kell tenni, hogy a tavak fennmaradhassanak.

Mészáros Gábor, a Protego egyesület egyik alapítótagja, az egyesület biológusa elmondta, hogy projektumuk a mocsári teknősök megmentéséből indult. Megtudtuk, egyesületük olyan döntésre jutott, hogy részt vesznek abban a rendszerben, amely során a különböző, vadon élő állatokat megpróbálják a rossz feltételek közül kiemelni és a természetbe visszahelyezni. Erre a célra olyan objektumokat alakítottak ki, amelyek szükségesek az állattartáshoz, illetve egy kis tavat is kialakítottak.
– Nem tervezünk állatkórházat kialakítani. Az állat-egészségügyi részét az állatorvosok végzik majd – emelte ki Mészáros Gábor, majd hozzátette: – A tartományi titkárság ezt az évet a biológiai sokszínűségnek szentelte. Az egyik faj, amely kiemelt figyelmet kapott, a mocsári teknős. Jelen pillanatban egy olyan projektumon dolgozunk, amely a vajdasági mocsári teknősök védelmét célozta meg. Ezt a projektumot a holland nagykövetség támogatja. A projektum szerint elkészítjük a mocsári teknősök élkőhelyének térképét, illetve beavatkozunk, vagyis amennyiben észrevesszük, hogy a mocsári teknősök rossz körülmények között vannak, kiemeljük őket ebből a környezetből és itt nálunk helyezzük el őket. Majd miután lemérjük őket, megjegyezzük, visszaeresztjük őket a természetbe olyan helyre, ahol megfelelnek az életkörülmények – mondta. Jelen pillanatban a menhelyükön 6 felnőtt és 6 kis teknősük van. A kialakított tó úgy működik, mint egy kis ökoszisztéma, vagyis vannak olyan élőlények, amelyek tápláléklétrehozók és vannak olyanok, amelyek fogyasztók. Jelentős részét mesterségesen telepítették át: a halakat, a növényzetet, de például a bogarak, a szitakötők maguktól választották a tavat otthonuknak.

A szakember rámutatott, hogy sokszor a halastavak, vagy a kerti tavak szépek, de sterilek, vagyis nem megfelelő a növényzetük, így a filterezésre nagy összegeket kell fordítani. Ugyanakkor vannak olyanok is, akik felismerték a biológiai egyensúly jelentőségét. Kiemelte, Vajdaságban a legnagyobb gondot a vizes területeknél az oxigén hiánya jelenti. Egyes tavak tudnak így élni, míg mások, bár van élőviláguk, nem alkalmasak semmire. Felsorolva több vizes területet, megemlítette a sándori mocsarat, ami ugyan a szeméttelep közvetlen közelében van, mégis nagyon sokszínű az állatvilága. Egy kis odafigyeléssel egy igen értékes mocsaras területet lehetne itt fenntartani. Mészáros Gábor elmondta, hogy sokszor a közösség nem látja be a tó, vagy a vizes terület értékét. Horgoson például a vizes területet feltöltik, ugyanis kommerciális célokra szeretnék felhasználni a területet. Ugyanakkor Szegeden, a kialakult tó mellett bevásárlóközpontot építettek. A tavat nem óvják, hanem menedzselve tartják fenn. Kiemelte a Majdán-tavat is, ami a homokkitermelés után alakult ki. Ma viszont nagyon jól működik. Gazdag az élővilága és fürdésre is alkalmas.

Megtudtuk továbbá azt is, hogy terepmunkájuk során idegenkedve fogadják őket a halastavak tulajdonosai, pedig, mint arra rámutatott, csupán irányvonalakat adnának, hogy gazdaságosabb és hatékonyabb legyen a tó egyensúlyának fenntartása.

A Protego egyesület pályázatot hirdetett A legszebb kerti tó címére. A zsűri nemcsak a kinézetét, hanem annak biológiai jellegzetességeit is figyelembe veszi. Mindazok jelentkezhetnek Vajdaság területéről, akik nem kommerciális célokra alakítottak ki tavat a kertjükben. A pályázat augusztus 31-ig tart.