2024. július 19., péntek

A szemétbe dobják, vagy elégetik

A Szabadkai Gyógyszertárak a szegediekkel közösen dolgoznak a lejárt szavatosságú gyógyszerek megsemmisítésének lehetőségein

A szabadkaiaknak csupán harminc százaléka ellenőrzi a gyógyszerek szavatosságát, derült ki a Szabadkai Gyógyszertárak nemrégiben végzett felméréséből. A megkérdezettek 90 százaléka öt doboz lejárt szavatosságú gyógyszert őriz, míg 10 százalékuk ennél többet. Mintegy 70 százalékuk a szemétbe vagy a szennyvízelvezetőbe dobja ezeket a gyógyszereket, de vannak, akik elégetik azokat. Mindkét eljárás súlyos következményekkel járhat.

– A polgároknak lelkiismeretesen bánniuk a gyógyszerekkel, nemcsak akkor, amikor használják azokat, hanem akkor is, amikor már nincs rájuk szükségük – emelte ki Svetlana Stojkov Rudinski, a Szabadkai Gyógyszertárak igazgatónője. Megtudtuk: minden évben szembesülniük kell azzal, hogy a gyógyszertáraikban a különböző orvosságoknak lejár a szavatossági ideje.

– Nehézségekkel küzdünk még azokból az időkből, amikor az országba jelentős mennyiségű humanitárius segély érkezett – mondta az igazgatónő. Hozzátette, hogy bár az egészségügyi hulladék megsemmisítésére vonatkozó törvényt módosították, más előírásokat még csak most fogalmaznak, mint például a lejárt szavatosságú gyógyszerekből álló hulladék megsemmisítéséről szóló szabályzatot is.

A Szabadkai Gyógyszertárak az elmúlt időszakban azon dolgozott, hogy a lejárt szavatosságú gyógyszereket ne a gyógyszertárakban, hanem az arra megfelelő helyen tárolják, ám – mint az igazgatónő rámutatott – az önkormányzattól ugyan kaptak helyet, ahol tárolhatnák ezeket a készítményeket, de azt a helyiséget fel kell újítani, hogy megfelelővé váljon a célnak. Ugyanakkor pedig egy tartós megoldásra lenne szükség, mégpedig ezeknek az orvosságoknak a megsemmisítésére, ugyanis a tárolási lehetőségek végesek. Ez ügyben tárgyalásokat folytatnak a szegedi illetékesekkel.

– Beszélgettünk erről szegedi gyógyszerészeti szakemberekkel. Nagyon nagy segítségünkre volt Káta Mihály, aki megindította a szegedi alpolgármesterrel, Nagy Sándorral a tárgyalásokat. Néhány hete egy szabadkai küldöttség járt Szegeden. Mindenképpen az észak-bácskai körzetben gondolkodunk, az IPA projektumokon keresztül pályázunk majd európai uniós pénzeszközökre, amelyek segítségével szegedi partnereinkkel, vagyis Csongrád-megyével közösen kiszállíthatjuk a lejárt szavatosságú gyógyszereket megsemmisítésre – tudtuk meg az igazgatónőtől. Hozzátette: – Már korábban is átvettük a polgároktól a régi gyógyszereket, most azonban különös hangsúlyt fektetünk rá, ugyanis valós képet szeretnénk kialakítani a lejárt szavatosságú gyógyszerek óriási mennyiségéről és káros hatásukról – mondta. Jelen pillanatban a Városháza alatt, a Karađorđe úton és az Áramszolgálatóval szemben található gyógyszertárakba vihetik el a polgárok azokat a gyógyszereket, amelyekre már nincs szükségük, vagy lejárt a szavatosságuk.

– A gyógyszerek megsemmisítése nagyon drága. Úgy gondolom, hogy ennek a költségeit nem nekünk kell állnunk, az államnak kell eszközöket elkülönítenie a gyógyszerhulladék megsemmisítésére. Sajnos eddig az állam a legnagyobb hangsúlyt a fertőző egészségügyi hulladék megsemmisítésére fektette, a gyógyszerek megsemmisítése háttérbe szorult. Ezért is gondolom, hogy fontos a kezünkbe venni a probléma megoldását. Csomagolástól függően 3–5 euró kilogrammonként, és jelen pillanatban mintegy egy tonna használhatatlan gyógyszert tárolunk – mondta Svetlana Stojkov Rudinski.