2024. július 19., péntek

Fél évig érvényes beutalók

Egy beutaló elég lesz ezután a szakorvosi kivizsgálásokhoz, akkor is, ha több szakorvos véleménye szükséges a diagnózis felállításához

A múlt hónap közepétől új szabályzat lépett érvénybe, amelynek értelmében a különféle vizsgálatok beutalói már nem egy hónapig, hanem fél évig érvényesek. A beutaló érvényességi ideje nem a kiadásától, hanem a szakorvossal való találkozástól számítódik. A szakorvosok a szükséges más vizsgálatokat maguk rendelik el, felgyorsítva ezzel az egészségügyi ügyintézést.

– Módosították a betegbiztosítási szabályzatot, az új rendelkezések július 19-én léptek hatályba. Az egyik változtatás meghatározza, hogy a választott orvos milyen időintervallumban köteles megvizsgálni a beteget. A különféle gyulladások, láz vagy éppen az azonnali ellátást igénylő problémák esetében természetesen az orvosnak azonnal el kell járnia, rögtön fogadnia kell a pácienset. A változás a krónikus betegeket érinti, vagyis azokat, akik vérnyomásmérés vagy a vércukorszint ellenőrzése végett, esetleg beutalókért mennek az orvoshoz. Őket az orvos két héten belül köteles fogadni, vagyis nem okvetlenül azon a napon, amikor a beteg jelentkezik – tudtuk meg dr. Ljiljana Miljačkitól, az általános orvosi szolgálat vezetőjétől. – Ez egyébként összecseng a már működő gyakorlattal, a páciensek ugyanis valamennyivel előbb bejelentkeznek az orvoshoz, és így egyeztetik az időpontot.

Az orvos megjegyezte, sokszor az utolsó pillanatban jelennek meg a páciensek, hogy a gyógyszereiket kiírassák.

– A betegeknek maguknak kell gondot fordítaniuk arra, hogy van-e még, illetve meddig lesz gyógyszerük. Ne az utolsó pillanatban keressék fel az orvost! Hangsúlyoznom kell: az orvosok nem azért vannak, hogy csak kiírják a gyógyszereket. Nekünk felelnünk kell a terápiáért is – mondta a doktornő. Megtudtuk, hogy az eddigi gyakorlat továbbra is működni fog: némely egészségházak szervezetten gyűjtik össze a gyógyszerigényeket, másoknál a páciensek üzenetet hagynak az orvosnak, ha csak a terápiához szükséges gyógyszer kiírására van szükség. Az orvos csak a kartonba bejegyzett terápia alapján adhat ki gyógyszert.

– A másik változás, amitől nagy eredményeket várunk, az a beutalók érvényességi idejének meghosszabbítása. Minden speciális vizsgálathoz szükséges beutaló, legyen szó akár első, akár ellenőrző vizsgálatról, fél évig érvényes. Mégpedig nem a beutaló kiadásának időpontjától, hanem a szakorvossal való találkozástól számítva, vagyis attól a dátumtól, amikorra időpontot kapott a páciens a konzultációra a szakorvossal. Mivel a beutalók fél évig érvényesek, az ezen az időintervallumon belüli speciális vizsgálatokat, ellenőrzéseket ugyanazzal a beutalóval lehet elvégezni. Nem kell új beutalót kérni akkor, ha a szakorvosnak nincs már helye ráírni a saját véleményét, ezek adminisztrációs problémák, amelyek könnyen megoldhatók. Ez az olyan kivizsgálásokra is érvényes, amelyeket a szakorvos irányzott elő, hogy felállítsa a végleges diagnózist, vagyis a különféle szakvizsgálatokra. A beutaló kiegészítésének kérdését a kórházi szakorvosok egymás között oldják meg – emelte ki dr. Miljački.

Rámutatott: eddig mindenfajta vizsgálathoz az általános orvoshoz kellett fordulni beutalóért, ami miatt óriási tömegek voltak a rendelőkben. Ezek után pedig merőben egyszerűsödik ez a folyamat. A betegeknek sem kell sokat várniuk, és a szakorvosok is gyorsabban végezhetik a munkájukat.

– Most még nem érzékelhető a tömeg csökkenése, mivel azok a beutalók, amelyeket július 19-e előtt adtak ki, rövidebb ideig érvényesek – mondta a doktornő.

Megtudtuk továbbá, hogy ami a betegek szállítását illeti, az új rendelkezés szerint városon belüli szállításhoz nem szükséges az orvosi szakbizottság jóváhagyása.

– Ezúton kérjük a betegeket, hogy ne éljenek vissza ezzel a rendelkezéssel – emelte ki a doktornő.

Hozzáfűzte: a városközi szállításhoz továbbra is a bizottság jóváhagyása szükséges.