2024. július 19., péntek

Elbocsátások a Fidelinkában

Száznegyvenen maradnak munka nélkül – Nem tudni, hogy kik a Fidelinka főrészvényesei

A csődeljárás alatt levő Fidelinka Rt.-ben 140 munkás felmondást kap, tudtuk meg Hugyi Istvántól, az Önálló Szakszervezet szabadkai szervezetének elnökhelyettesétől. Arra is rámutatott, hogy ha sikerülne a vállalatnak búzát vásárolni, kilábalhatnának nehéz helyzetükből.

– Sajnos bekövetkezett az, amitől tartottunk: nincs búza, kevés a liszt, és munka sincs. A Fidelinka csődeljárás alatt levő anyavállalata 335 munkást számlál, közülük néhányan a munkanélküliek nyilvántartásába kerülnek, néhányan pedig meghatározott időre a még működő leányvállalatoknál kapnak munkát – mondta Hugyi István a tegnapi sajtótájékoztatón, majd hozzátette: – Manapság a búza aranyat ér, mert kevés termett belőle. Az ára is magasabb, mint eddig. Sajnos a malomipari vállalat nem tud búzát vásárolni, hiszen minden tulajdona jelzálog alatt van, és 140 alkalmazott felmondást kap. A munkanélküli segély két hónapot késik, és a megmaradt 190 munkás bérét sem tudják kifizetni. Nincs miből.

Megtudtuk továbbá, hogy a Fidelinka leányvállalatai működnek ugyan, de azok számláit is zárolták, ugyanis az anyavállalat és a leányvállalatok egymás kezesei voltak a hitelek igénylésénél.

– Mivel részvénytársaságról van szó, a szakszervezet nem tudott hathatósan beavatkozni az eseményekbe. Kértük a Gazdasági Nyilvántartási Ügynökségtől a főrészvényesek adatait. Ők viszont azt mondták, hogy forduljunk a rendőrséghez. A mai napig nem tudjuk, hogy kik a Fidelinka főrészvényesei – mondta a szakszervezet alelnöke.

Hozzátette, a vállalat főhitelezője a Hypo Alpe Adria Bank. Amennyiben sikerülne némi kedvezményt kapni tőlük, a vállalat búzát vásárolhatna, és beindulna a termelés. Így talán megmenekülne a csődeljárástól.

A malomipari vállalatnak több, mint 10 millió eurós adóssága van.

Hugyi István ismertette a Bratstvo Vagongyár helyzetét is. Elmondta, hogy a szlovák Tatravagonka vállalat képviselői ma Szabadkára látogatnak. A szakszervezet főként a fizetésekről, a munkalehetőségekről szeretne velük tárgyalni.

Hugyi az új nyugdíjbiztosítási törvényjavaslat kapcsán elmondta, hogy a munkások és a nyugdíjasok elégedetlenek a nyugdíjbiztosításról szóló törvényjavaslattal. A szakszervezet alelnöke rámutatott, hogy az új törvény főként a nőket érinti majd, ugyanis megemelik a nyugdíjkorhatárt, emellett a bányászok nyugdíjkorhatárát is módosítják, két évvel később vonulhatnak csak nyugdíjba. Így valószínűleg először a bori bányászok vonulnak majd az utcára tüntetni.