2024. július 19., péntek

Elárverezik a lopott kerékpárokat

A megtalált bicikliket Szabadkán a Forrás utcai őrsön tárolják
Van, aki egyedül, lassan, nézelődve szereti hajtani, mások viszont sebesen, akrobatikus mutatványokkal fűszerezve tekerik. Lehet kerékpárja kicsinek és nagynak, kortól függetlenül. Amellett pedig, hogy kerékpározás közben a szabadban vagyunk, hogy erősítjük az ellenálló képességünket, tavasszal és nyáron, sőt még ősszel sincs gazdaságosabb jármű a biciklinél. Sajnos azonban éppen ebben az időszakban a legaktívabbak a kerékpártolvajok.

Ma már alig van olyan szabadkai, akinek – vagy a hozzátartozójának, rokonának, szomszédjának – ne lopták volna el a kerékpárját. Egyes esetekben csak a hecc kedvéért vették „kölcsön” a biciklit, más esetekben éppen valamelyik piacon adtak túl rajta a „viszonteladók”.

Hogy mi történik az ellopott kerékpárokkal, arról a szabadkai rendőrségnél érdeklődtünk. Kérdéseinkre közleményben válaszoltak, amiből megtudtuk, hogy a biciklilopás gyakori jelenség Szabadkán és környékén, különösen a nyári hónapokban. Ezek a járművek eltulajdonításuk után szinte rögtön a piacokra kerülnek, sokszor éppen a városban, esetleg a környékbeli falvakban adnak túl rajtuk.

– Azt javasoljuk a polgároknak, hogy kerékpárt az arra szakosodott üzletekben vásároljanak, ahol hozzá tartozó dokumentációt, garancialevelet és számlát is kapnak – áll a Borivoj Mucalj rendőrfőnök nevével ellátott rendőrségi közleményben. Hozzáteszi, hogy ha biciklinket kinn hagyjuk, amíg ügyeinket intézzük, lássuk el kellő biztonsági felszereléssel, vagyis lakatoljuk le. Amennyiben mégis sor kerül a lopásra, azt mindjárt jelenteni kell a rendőrségen.

Kérdésünkre válaszolva, miszerint mi történik a megtalált kerékpárokkal, megtudtuk, hogy azokat a Forrás utcai őrsön tárolják. Itt történik a bicikli átvizsgálása, az, hogy történt-e bejelentés a megtalált jármű eltűnésére, hogy azt visszajuttathassák a tulajdonosának. Ha nem jelentkezik a tulajdonos, egy év elteltével a szabadkai önkormányzatra bízzák a megtalált közlekedési eszközök listáját azok vázszámával, márkájával és leírásával. Ők közzéteszik az adatokat, hogy a tulajdonosok jelentkezhessenek és átvehessék kerékpárjukat, természetesen csakis az azok eredetét igazoló okiratok felmutatásával. Ha a tulajdonos ezután sem jelentkezik, a bicikliket árverésre bocsátják, új dokumentumokkal látják el őket. A befolyt pénz pedig a városi költségvetésbe kerül. Mint megtudtuk azonban, ilyen árverést nem szerveztek az elmúlt néhány évben.

Annak ellenére, hogy ezekben az esetekben az okozott kár értéke nem haladja meg a 15 ezer dinárt, a szerbiai büntetőjogi törvény értelmében a rendőrségnek kötelessége felkutatni az elkövetőket. Ezeket az adatokat a kerékpárok tulajdonosainak rendelkezésére bocsátják, hogy azok érvényesíthessék jogaikat, és polgári per útján kártérítést kérhessenek.

Ha viszont az okozott kár értéke meghaladja a 15 ezer dinárt, a rendőrség bűnügyi feljelentést tesz az elkövető ellen, vagy csatolják a feljelentéshez az ügyész jelentését, és az elkövető ellen hivatalból büntetőeljárást indítanak.