2024. július 19., péntek

Két év múlva

Élmény- és termálfürdő Palicson

A szlovén Terme Olimia vállalat épít termál- és élményfürdőt Palicson az elkövetkező két évben. A szerb állam ebben a beruházásban rátalált stratégiai partnerére. A tervek szerint már februárban elkezdődhetnének a munkálatok, jelenleg folynak a tárgyalások az építkezés folyamatáról, illetve a beruházás üteméről. Az is a megegyezés tárgyát képezi, hogy a partneri kapcsolatban az állam, illetve a város pontosan mivel járul a beruházáshoz és mit várnak el a partnervállalattól.

A nyilvános felhívás, amit a kormány megbízásából a gazdasági minisztérium írt ki, augusztus 23-én zárult le, és bár két érdeklődője volt a beruházásoknak, egy szlovén és egy magyar vállalat, a magyarországi vállalat végül nem adta át ajánlatát. Az ajánlat főként a vállalat hitelképességét igazolta, tudtuk meg Jasmin Šečićtől, a Park Palics Kft. igazgatóbizottságának elnökétől.

– Az állam, illetve a város biztosítja ebben a partnerkapcsolatban a földterületet, az infrastruktúrát, illetve a termálvizes kutakat. Ami a nyilvános felhívásban is szerepelt, a városnak minimum 15 százalékos részesedéssel kell szerepelnie, azzal, hogy a partnervállalatnak legalább 20 millió eurót kell beruháznia – magyarázta Jasmin Šečić.

– Két szereződést írunk alá, az egyik a stratégiai partnerkapcsolatot öleli fel, míg a másik szerződés egy új vállalat létrehozásáról szól majd. Vagyis egy vállalatot hoz létre az állam a Terme Olimiával közösen. Ez a vállalat végzi majd a termálfürdő kiépítését, ez után pedig annak irányítását – mondta. Kiemelte, a szerződés után kezdik el a tervdokumentáció kidolgozását, ami várhatóan jövő év februárjában el is készül. Az építkezést a terveik szerint 2011 februárjában kezdik el, ami után a termálfürdő 2012 tavaszán meg is nyithatná kapuit.

– Amit már ma tudni lehet, az az, hogy a termálfürdőnek 300 személy elszállásolását kell biztosítania, illetve tartalmaznia kell élmény- és gyógyfürdőt is, ugyanakkor pedig a rekreációnak is helyet kell adnia. A medencék közül néhány termálvizes lesz majd. A nyilvános felhívás során olyan feltételeket szabtunk, amelyek lehetővé tették, hogy kiszűrjük a komolytalan ajánlatokat. Az átadott dokumentumok alapján úgy tűnik, hogy egy komoly beruházóval állunk szemben.

n Említette, hogy az állam, illetve a város minimum 15 százalékos részt vállal a beruházásból és az új vállalatból, ez mit jelent?

– A megállapodás során pontosan meghatározzák az infrastruktúra, a földterület, valamint a termálvizes furatok értékét, ekkor derül ki, hogy pontosan mekkora százalékban vesz részt a beruházásban az állam, illetve a város. Egyébként nem az állam, hanem éppen ez a szlovén vállalat ajánlotta fel, hogy egy közös vállalatot hozzanak létre, ugyanis az ő korábbi javaslataik alapján ez a megoldás bizonyult jobbnak, hiszen az állam is így nagyobb figyelmet fordít arra, hogy ez az objektum jól működjön. Ez a kezdeményezés pedig a mi városunknak is jól jön, ugyanis olyan eszközökhöz jutunk, amit beruházhatunk Palics további fejlesztésébe.

Ezek szerint a város húz elsősorban hasznot ebből a beruházásból?

– A Park Palics és a gazdasági minisztérium megállapodása alapján, amikor az állam megfogalmazza a szerződést, minden jog a városra, vagyis a Park Palicsra száll át, éppen azért, hogy a jövedelem a városban maradjon.

Az idén a régi termál medencét éppen a termálvizes kutak körül kialakult gondok miatt nem nyitották meg. Megtörténhet, hogy hasonló gondok merülnek fel ebben az esetben is?

– A törvény a mai napig nem változott, továbbra is a NIS jogkörébe tartozik a kutak fúrása és az ásványi kincsek kitermelése. Jelen pillanatban tárgyalások folynak a NIS-szel, hogy ebben az esetben mondjon le erről a jogáról az állam javára, egy jelképes összeg kíséretében.

Mi történik majd a használt termálvízzel? Bővítik a szennyvízhálózatot Palicson?

– Az új műszaki megoldások alapján a termálvizet körforgásba helyezik. Sőt az európai irányelvek alapján zárt rendszerben a termálvizet vissza kell juttatni a talajba. Ezt a rendszert fogjuk alkalmazni mi is. Egyébként a termálvizet nem szabad a tóba engedni, hiszen ez az ásványi kincs elpazarlása lenne.

Hogyan működik majd az élmény- és a termálfürdő?

– A tervek szerint úgy fog működni, mint Szegeden az élményfürdő. A hotel vendégei a szállás árának fejében használhatják a fürdő egyes tartalmait. Míg a polgárok az igényektől függően fogják a szolgáltatások használatát fizetni, vagyis más árat fizetnek, ha minden szolgáltatást igénybe szeretnének venni, illetve más árat, ha csupán néhány szolgáltatást igényelnek.