2024. július 19., péntek

Határátkelő Királyhalom és Ásotthalom között

A határ, valamint az odavezető út kiépítésére 1,6 millió eurót fordítanak majd

A tavaly benyújtott IPA-projektumok közül öt részesült pozitív elbírálásban. Ezek között szerepel a Királyhalom–Ásotthalom határátkelőhely megépítésére vonatkozó is. A projektum 1 millió 388 ezer euró értékű, és már a jövő májusban megkezdődhet a kivitelezése, október 1-jén pedig meg is nyithatnák a kishatárforgalmi átkelőt. A határút megépítéséről ma tartanak tanácskozást Mórahalmon, tudtuk meg a tegnapi sajtótájékoztatón.

Kudlik Erika, a szabadkai Városi Tanács nemzetközi és regionális együttműködéssel megbízott tagja elmondta, hogy ebben a projektumban Szabadka város partnerként vesz részt megközelítőleg 450 ezer euróval, a Homokháti Kistérség 178 ezer euróval, a magyarországi NIF (Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő) Zrt. pedig a további szükséges összeggel száll be az építkezés költségeibe. A projektum kivitelezése 16 hónapig tart majd. Kiemelte, pillanatnyilag a szerződés aláírása körüli teendőket intézik. Ma zajlik Mórahalmon a projektumnyitó konferencia.

Nagy Kiserős Melinda, a projektum szabadkai menedzsere részletezte a projektumot, amit a magyarországi felekkel közösen készítettek el.

– A projektum hordozója a NIF Zrt., amelynek a projektum megvalósítása és figyelemmel kísérése a fő feladata – magyarázta Nagy Kiserős Melinda, majd Szabadka teendőire mutatott rá: – Számos feladatot kell megvalósítanunk, megközelítőleg 450 ezer euróból. A határút kiépítésén van a hangsúly Királyhalom bejáratától az országhatárig, mintegy 1,6 kilométer hosszan. Az út szélessége 5,5 méter lesz, és 50 km/h-s sebességkorlátozást tervezünk erre az útszakaszra. Fontosnak tartjuk ugyanakkor a kerékpárút tervdokumentációjának kidolgozását, majd a 25 kilométer hosszú kerékpárút kiépítését is. Bizonyára többen rácsodálkoznak arra, hogy már megint bicikliutat építünk, de ezzel is ösztönözni szeretnénk a polgárokat arra, hogy kerékpárral, vagyis gazdaságosabban és egészségesebben közlekedjenek – mondta a projektmenedzser. A bicikliút Palicson, Hajdújáráson és Királyhalmán keresztül egészen a határig vezet majd el.

– Kötelezettségünk továbbá a határátkelőhely területén levő épületek tervdokumentációjának elkészítése, illetve a teljes infrastruktúra kiépítése – tudtuk meg. A projektum másik partnere, a Homokháti Kistérség hasonló feladatokkal van megbízva: ők készítik el a határátkelő megvalósíthatósági tanulmányát, amely nélkül ma már semmit sem lehet kivitelezni az Európai Unióban. Továbbá ők is 25 kilométer hosszú kerékpárutat építenek majd a határ másik oldalán – magyarázta a projektmenedzser. A 7 méter széles határút nemzetközi lesz, 90 km/h-s sebességkorlátozással.

– A projektum kezdeményezésének az egyik oka a horgosi határátkelőhely túlterheltsége. Bizonyos időszakokban, főként nyáron szinte lehetetlen átkelni ott. Ez a projektum pedig nemcsak a határút megépítését, hanem a határ megtervezését is felöleli. Ez a határ 24 órán át működik majd, és csak a személygépkocsik számára épül, vagyis nem lesz rajta teherforgalom – mondta Nagy Kiserős Melinda.

A közbeszerzés folyamatban van, a projektdokumentáció elkészítését végző irodát még nem választották ki, erre októberben kerül sor. A felügyelőbizottságot december végéig nevezik ki, a munkálatok pedig 2011 májusában kezdődnek meg. A projektumot szeptember 30-áig kell befejezniük.