2024. július 19., péntek

Leállították a homokkitermelést

Palics, Hajdújárás, Királyhalom és Ludas képviselői szerint jobb helyzetbe kerülnének a helyi közösségek, ha községet alkotnának
Az egyik legsúlyosabb gond Palicson az autóút kiépítéséhez szükséges homok elhordásából származik

– Nagyon nehéz helyzetben vannak a külvárosi települések, hiszen a városi költségvetésből elkülönített pénz még a helyi közösség működésének a fenntartására sem elegendő. Szabadka költségvetésének mintegy 60 százalékát az önkormányzatban dolgozók fizetésére fordítják – emelte ki Puha Gábor, a palicsi helyi közösség közgyűlésének elnöke azon a sajtótájékoztatón, amelyet Palics, Ludas, Hajdújárás és Királyhalom helyi közösségeinek képviselői tartottak pénteken Palicson.

Puha elmondta, hogy a palicsi helyi közösség 350 ezer dinárt kapott erre az évre, ami a helyi közösség működésének költségeit sem fedezi, fejlesztésekkel pedig egyáltalán nem tudnak foglalkozni.

Szavai szerint Palicson sok a gond, az egyik legsúlyosabb éppen az autóút kiépítéséhez szükséges homok elhordásából származik. Amellett, hogy járhatatlanná vált a Lopudi utca, illetve megrongálódott a Prežihov Voranc utca, ezen az útszakaszon 39 épület károsodott. A helyi közösség a várostól kért jogi képviseletet, hogy felmérjék a károkat, illetve térítést igényeljenek, ám elutasító választ kaptak.

– A homokbánya működését az elmúlt napokban betiltották, nem voltak ugyanis rendben az engedélyek, de információink szerint hamarosan folytatják a munkát. Ez a leállítás sem jó a számunkra, mivel ezidáig úgy volt, hogy a homokhordást október 1-jéig befejezik, most meg kitolódott a határidő – mondta Puha Gábor. Hozzáfűzte: úgy érzi, a városvezetés nem viseli a szívén a külvárosi települések sorsát, hiszen csak Palicson a szemételhordás a háztartások 30 százalékánál van megszervezve, csupán fele ihat vezetékes vizet és az utcáknak mindössze a 60 százaléka aszfaltozott. Nagy szükség lenne továbbá az óvoda bővítésére, hiszen jelenleg 60 gyermek számára nincs hely az óvodában, ugyanakkor a temetőt is bővíteni kellene, amire már közel tíz éve várnak. A közgyűlés elnöke igazságtalannak tartja, hogy például a Park Palics Kft. éves költségvetése 70 millió dinár, míg a helyi közösségé 350 ezer dinár.

Hajdújárás, Királyhalom és Ludas helyi közösségeit is hasonlóan elhanyagolják.

Haskó István, a hajdújárási HK közgyűlésének elnöke arra mutatott rá, hogy az idei az elmúlt tíz év legszegényesebb esztendeje. Minden évben tudtak valamit fejleszteni, még ha csak egy kis járdaszakaszt építettek is, de folyt a munka, az idén viszont egy négyzetméternyi útszakasz sem épült ki.

– Hajdújáráson is éppen olyan jó adófizető polgárok vannak, mint a város többi helyi közösségében – emelte ki Haskó István. – Jelenleg anyagi korlátozás uralkodik, az önkormányzatban mégis sokkal többen dolgoznak, mint bármikor korábban. Rendszeresen kapják a fizetésüket, így nem érzik át, hogy milyen nehéz helyzetben vannak a polgárok – mondta Haskó.

Osztrogonác Simon, a királyhalmi helyi közösség képviselője is azt emelte ki, hogy nehéz anyagi helyzetben vannak, és nincs kihez fordulniuk segítségért. A falu vezetősége tehetetlennek érzi magát. Aladics Tibor, a ludasi helyi közösség közgyűlésének elnöke is csatlakozott a felszólalókhoz. Mint mondta, az évi 250 ezer dinárból még a HK épületét és az orvosi rendelőt sem tudják felújítani, hogy ne ázzon be.

A helyi közösségek képviselői a decentralizációban, illetve ezeknek a helyi közösségeknek a községbe vonásába látják a megoldást. Mint kiemelték, nem kérnek teljes önállóságot, a közös szolgálatok továbbra is fennmaradhatnak, csupán azt szeretnék, hogy lehetőség nyíljon arra, hogy a felmerülő problémákat meg tudják oldani.