2024. július 19., péntek

Kötelező a kockázatfelmérés

A szabadkai vállalatok mintegy fele foglalkozik csak a munkahelyi egészségügyi biztonsággal

Szabadkán több mint nyolcezer jogi objektum, vagyis vállalat működik, ám csupán ötven százalékuk készítette el a munkakörök kockázatfelmérését. A tapasztalatok szerint a pénzhiány miatt döntenek úgy a vállalatok, hogy nem foglalkoznak az egészségügyi biztonsággal, pedig a szakemberek szerint egészséges alkalmazottakkal biztonságos körülmények között a vállalat jövedelme is nagyobb.

A szabadkai Regionális Gazdasági Kamara szemináriumot szervezett a munkaadók számára, hogy rámutasson, hogyan lehet rendszerbe foglalni a munkahelyi egészségügyi biztonságot. Slobodan Vujkovićtól, a Regionális Gazdasági Kamara minőséggel foglalkozó bizottságának elnökhelyettesétől megtudtuk, hogy a munkaadókat a munkahelyi egészségügyi biztonságot felölelő szabvánnyal ismertették meg, az OHSAS 18001-es szabvánnyal.

– Ez a szabvány tulajdonképpen rendszerbe foglalja a törvénybe foglaltakat. Még 2005-ben érvénybe lépett a munkahelyi egészségügyi biztonságról szóló törvény. Vagyis, amíg a törvény adja meg a munkahely egészségügyi biztonságához az alapokat, a szabványrendszerben támogatja azt, illetve megfogalmazza mi jelent veszélyt az alkalmazottak egészségére és biztonságára. Mint minden szabványnak, ennek is az elsődleges célja a megelőzés, hiszen ha egy vállalatban kevesebb az alkalmazottak között a sérülés, jobban halad a munka és ez több pénzt jelent a munkaadónak. A törvény érvénybe lépése óta Szabadkán a vállalatok mintegy ötven százaléka végezte el a munkahelyi kockázattal foglalkozó felmérést, és mintegy nyolcezer jogi szubjektum működik. Ugyanakkor, tudtommal, Szabadkán ilyen szabvánnyal egy vállalat sem rendelkezik még – mondta Slobodan Vujković, majd hozzátette, a már öt éve működő törvény pontosan előírja, hogy mely vállalatok kötelesek elvégezni a kockázatfelmérést, és mely vállalatok nem, illetve mely vállalatoknak van szükségük egy olyan személyre, aki felügyeli a munkahelyi egészségügyi biztonságot.

– Sajnos a törvény tulajdonképpen nem éledt fel, ugyanis a vállalatoknak nagy pénzeket kell először befektetni, hogy az egészségügyi biztonságot megfelelő szintre emeljék – mondta a szakember, majd hozzáfűzte, habár büntetéseket irányoz elő a törvény, akár 400-tól 800 ezer dináros büntetést is fizethet egy vállalat, amennyiben nem tesz eleget az előírásoknak és nem végzi el a kockázatfelmérést, mégsem sok vállalat fordít erre figyelmet. Megtudtuk, elsősorban az építővállalatok rendelkeznek ilyen felméréssel, ami érthető, hiszen az építővállalatok nyújtotta munkahelyek magas kockázattal rendelkeznek.