2024. július 19., péntek

Elkorhadtak az ablakok

Az egészségügyi felügyelők a csantavéri iskola két épületét alkalmatlannak tartják a munka végzésére

A csantavéri Hunyadi János Általános Iskola az idén ünnepli fennállásának 225. évfordulóját, ám az ünneplésbe keserűség is vegyül, hiszen már évek óta küzdenek azért, hogy a nagyon rossz állapotban levő iskolaépületeket felújíthassák. Tavaly télen a diákok nagykabátban ültek az órákon, a fűtés ellenére ugyanis nem melegedtek fel a termek. Mindennek az oka a szigetelés hiánya és a korhadt ablakok.

– Az iskola épülete valamikor a hatvanas évek elején épült pavilonrendszerben: egy pavilonban négy tanterem található. Ezekben vannak az osztálytermek, a fogorvosi rendelő és az irodák is – emelte ki Szedlár Erika, a csantavéri általános iskola igazgatónője. – Ezeket a pavilonokat szerintem nem erre az éghajlatra tervezték, szigetelése ugyanis ezeknek az épületeknek egyáltalán nincs. Óriási a hőveszteségük. Azt is el kell mondanom, hogy a nyílászárók korhadtak, így gyakorlatilag ha kint fúj a szél, bent is mozog a levegő. Képtelenség ezeket az épületeket kellemes hőmérsékletűre melegíteni. Ugyanakkor a radiátorokat is harminc évvel ezelőtt szerelték fel, így ezek is rozsdásak, szinte teljesen tönkrementek – mondta. Hozzáfűzte: fűtőanyaguk van, kőolajjal fűtenek. Nagyon sokba kerül a fűtés, hiszen nagy a fogyasztásuk, mégsem tudják a termeket felmelegíteni. Volt olyan eset, hogy 14 Celsius-fokot mértek a teremben a legnagyobb hidegek idején.

– A diákok kabátban ülnek benn a termekben. Ez olyan, mint a miloševići időkben, amikor nem volt mivel fűteni. És nem mellékesen ez az állapot egyáltalán nem gazdaságos az iskola számára. Hatalmas ablakaink vannak, egyes termekben az egész falat kiteszik, és ráadásul nagyon rossz állapotúak. Hát ugye az idő vasfoga kihatott ezekre is. Ezek az épületek már nagyon rég óta felújításra szorulnak – nyilatkozta az igazgatónő.

Megtudtuk továbbá, hogy a 2000 elején elkészült az épületek felújítási terve. Az egyiket sebtében tatarozták is.

– Három épülettel volt gondunk. Az egyiket sikerült 2004-ben felújítani az önkormányzat támogatásának köszönhetően és a csantavériek helyi járulékából. Azóta ebben az épületben nagyon jó dolgozni. Kevesebb fűtést igényel, és teljesen megfelel a mai kor követelményeinek – hangsúlyozta Szedlár Erika. – A két másik épületrész renoválására azóta sem sikerült pénzt szereznünk, bár megnyertünk egy pályázatot a Tartományi Nagyberuházási Alapnál, és két évvel ezelőtt szerződést is aláírtunk a támogatásról. Terveink szerint szigetelni kell a tetőteret, lejjebb kell hozni a plafont, ki kell cserélni az ablakokat, az elektromos vezetékeket és a radiátorokat. Meg szeretnénk nagyobbítani a bejáratot, hogy a gyerekek rossz idő esetén is tudjanak hol lenni, vagyis egy kis zsibongót akarunk kialakítani. Akkor nagy gyorsan ki is pakoltunk az épületből, hiszen arról volt szó, hogy a szerződés aláírása után rögvest megkezdődnek a munkálatok, de azóta sem történt semmi – tudtuk meg. Az árak viszont az elmúlt időszakban változtak, a szerződés éppen emiatt vált elavulttá, úgyhogy az iskolának új pénzforrások után kell néznie. A jelenlegi árak mellett 25 millió dinárra lenne szükség az épületek felújításához.

– Járt nálunk az egészségügyi felügyelőség, és már két évvel ezelőtt azt mondták, hogy nem használhatjuk az épületet, ha nem történnek változások. Egyébként az adott esetben 400 felsős diákról van szó. Ebben a két épületben található ugyanis a fizika, a biológia, a számítástechnika, a matematika szaktanterem. A tavalyi telet kihúztuk, de hogy az idén is így kell a gyerekeknek iskolába járniuk... – mondta az igazgatónő. Megtudtuk: az egészségügyi felügyelőségtől már második éve kérnek halasztást, hiszen ez a két épület alkalmatlan a tanításra, és ha nem találnak gyorsan megoldást, akár be is zárhatják ezeket az épületeket, holott az iskola teremhiányban szenved. Már így is fejtörést okoz a szakkörök megszervezése.

– Mi egy nagy létszámú iskola vagyunk, két váltásban dolgozunk több mint 700 diákkal, vagyis ezekre a tantermekre is szükségünk van. Hogyan tudnánk megszervezni a munkát ezek nélkül a termek nélkül, három váltásban esetleg? Ugyanakkor pedig itt van a fogorvosi rendelő, és ez az egyetlen lehetőségük a gyerekeknek, hogy a faluban fogorvoshoz mehessenek – mondta Szedlár Erika.