2024. július 19., péntek

Senki nem maradt kenyér nélkül

Az Alapfokú és a Felsőbb Bíróságon is csapatmunkában oldják meg a nehezebb, rég óta húzódó ügyeket

Két hónap alatt 10 százalékkal csökkentették a régi, egy, két, vagy akár ötéves bírósági ügyek számát, tudtuk meg Sonja Vidanovićtól, a szabadkai Alapfokú Bíróság megbízott elnöknőjétől a tegnapi sajtótájékoztatón. Hozzátette, az elkövetkező hat hónapban mintegy 25 százalékos csökkenési eredményt szeretnének elérni.

Rámutatott, a szabadkai Alapfokú Bíróság összetett bíróság, hiszen magában foglalja a topolyai, a zentai, a magyarkanizsai, valamint az adai bíróságokat, éppen ezért jónak ítélte meg az elért eredményeket.

Hat hónap alatt több mint 37 ezer ügyet kellett feldolgozniuk.

Molnár Ferenc, a szabadkai Felsőbb Bíróság megbízott elnöke rámutatott, a peres ügyek csökkentése csupán az akciótervük egyik lépése. Ez után következik az ügyvédekkel való kapcsolat kialakítása.

– Ez is egy fontos lépés, ugyanis az ügyvédektől jobb együttműködést várunk, hiszen ők is nagyon fontos szerepet játszanak az ügyek gyorsabb lebonyolításában – mondta Molnár Ferenc.

Megtudtuk, hogy a legnagyobb számban a peres ügyek vannak, illetve a gyermekelhelyezési ügyek, bár ez utóbbi ügyekben folyamatos az eljárás, vagyis nincs is olyan ügy, ami régebb óta húzódna.

Ezek az eredmények a USAID által elindított programnak köszönhetők, amelyek arra irányulnak, hogy a régi ügyek számát csökkentsék, illetve felgyorsítsák, valamint hogy a meghallgatásokat ne napolják el.

Nikola Vojnović, a USAID képviseletében elmondta, hogy a bírósági ügyek felgyorsítása, illetve a régi ügyek számának csökkentése főként munkacsoportokban történik.

– Ezek a munkacsoportok azért fontosak, hogy a nehéz ügyekben ne maradjon a bíró magára. Több fej jobban tud gondolkodni, illetve fontos az is, hogy más intézményeket is be tudjanak kapcsolni a munkájukba, ehhez pedig az kell, hogy erősítsék a kapcsolatot más intézményekkel – emelte ki Vojnović. Hozzátette, az elmúlt időszakban az igazságügyben nagyon sok változás történt rövid idő alatt, egyrészt január elsejétől átszervezték a bíróságokat, így csökkent a bírók száma, de a peres eljárásokkal foglalkozó törvény és a végrehajtási eljárásról szóló törvény is megváltozott, így csak a legutóbbi hónapok eredményét tudják elemezni Szerbiában. Azt viszont kiemelte, hogy az ország törvényhozását nagyon megterhelik a régi, több éve húzódó perek.

A szabadkai Alapfokú és a Felsőbb Bíróságon mindenki dolgozik, annak ellenére, hogy Belgrádban tüntetnek az igazságügyben. Megtudtuk, mindkét bíróság szakszervezeti képviselője jelen van a belgrádi tüntetésen. Molnár Ferenc kiemelte, az átszervezés után senki sem maradt kenyér nélkül, bár az igaz, hogy ez a kenyér nagyon kicsi, vagyis nagyon alacsonyak a fizetések az igazságügyben országszerte, így Szabadkán is.