2024. július 19., péntek

Az áldozatok általában fiatalok

Ma a Facebook veszélyeiről szólnak a Vegyészeti-technológiai Középiskolában

Az embercsempészek áldozatai általában 18 éven aluliak, hiszen a gyerekek és a fiatalok azok, akik nem ismerik fel azokat a helyzeteket, amelyek végzetesek lehetnek a számukra. Sokszor azonban a szülők sem rendelkeznek elegendő információval. Legtöbbször éppen a barátok, rokonok, sőt a szülők azok, akik az emberkereskedelem egyik láncszemét képezik, emelte ki minapi előadásában Rajko Jovetić , a határrendőrség regionális központja illegális migrációval foglalkozó osztályának munkatársa.

Az emberkereskedelem egyre nagyobb gond az európai, különösen a balkáni országokban, hiszen a fő útvonalai éppen ezen a régión keresztül vezet. A szerbiai rendőrség – így a szabadkai szakemberek is – ezért minden évben, elsősorban az iskolákban tartanak előadást az emberkereskedelemről, illetve az ehhez vezető veszélyekről, a lehetséges megelőzési módokról.

Rajko Jovetić előadásában különválasztotta az embercsempészet és az emberkereskedelem fogalmát. Mint mondta, az embercsempészet elsődleges célja pénz fejében embert vagy embereket más országokba juttatni. Az emberkereskedelem esetében viszont inkább az emberek bármiféle kizsákmányolása az indok. 2009-ben az ebben a térségben működő rendőrség 51 bűnvádi feljelentést tett összesen 94 elkövető ellen, az idén 29 feljelentést tettek eddig. Embercsempészet gyanújával 82 esetben tettek bűnvádi feljelentést. Ezekben az esetekben összesen 318 károsult volt, és 156 elkövető. Ebben az évben viszont már 61 feljelentést tettek, 190 károsult volt és 120 elkövető. Hozzátette: a síkság nagyon kedvező az embercsempészek számára, éppen ezért a horgosi és a kelebiai a célzott határátkelőhelyek. Általában Németországba, Svájcba, Franciaországba vagy a skandináv országokba viszik a fiatalokat.

Aleksandar Obrenović, a szabadkai rendőrség illegális migrációval és embercsempészettel foglalkozó felügyelője kiemelte: sajnos Szabadkán nincs olyan civil szervezet, amelyik az emberkereskedelemmel foglalkozna, de biztonságos ház sincs, ezért a rendőrök munkája is sokkal nehezebb.

Jelenleg két emberkereskedelemmel foglalkozó ügyet tárgyalnak a szabadkai Felső Bíróságon.

Az illetékesek felhívták a fiatalok figyelmét a Facebook közösségi portál veszélyeire is. A Belügyminisztérium figyelemmel kíséri az ismerőskereső oldalakat, így tudják, hogy léteznek olyan hamis profilok, amelyek működtetői aktív részvevői az emberkereskedelemnek. Mint mondta, nem szabad hinni annak, aki könnyű és gyors kereseti lehetőséggel kecsegtet, a szépségversenyeket és a modellügynökségeket pedig náluk, a rendőrségen kell ellenőrizni.

A következő előadást a rendőrség munkatársai ma a Vegyészeti-technológiai Középiskolában tartják majd, ahol nagyobb hangsúlyt fektetnek a fiatalok körében nagyon népszerű Facebook veszélyeire is.