2024. július 19., péntek

„Nem a város a legrosszabb tulajdonos”

Amíg nem módosítják a törvényt, félévente újraindítják, majd fel is függesztik a Szabadkai Rádió magánosítását

A Szabadkai Rádió magánosítási folyamatának félévi felfüggesztése akár a következő években is megismétlődhet, a törvény ugyanis az állami alapítású elektronikus médiumok magánosítását irányozza elő egyedüli lehetőségként. A városi rádiók a műsorszórási törvény módosításában reménykednek, hiszen ebben az áldatlan állapotban szinte lehetetlen fejleszteni a rádiókat.

Toni Bedalov, a Szabadkai Rádió megbízott igazgatója elmondta, hogy a magánosítási folyamatnak a törvény értelmében már 2007-ben be kellett volna fejeződnie, ám a kormány döntést hozott arról, hogy a kisebbségi nyelveken sugárzó elektronikus médiumokat nem privatizálja, ha ezt kérvényezik tőle. Így a Privatizációs Ügynökség azóta a kormány döntésére hivatkozva hathavonta felfüggeszti a rádió magánosítását. Ez történt most is.

– Az elmúlt időszak tapasztalatai azt mutatják – példaként sajnos itt van a Subotičke novine vagy a Zombori Rádió esete –, hogy nem a város, illetve az önkormányzat a legrosszabb tulajdonos. A Szabadkai Rádiót olyan igazgatóbizottság irányítja, és olyan szervezet felügyeli az igazgató munkáját, amelynek összetételében nagyon sokféle ember ül. Vagyis nagyobb a közösség ráhatása a rádió működésére, mint például abban a helyzetben, amikor egy tulajdonos birtokába kerül a rádió – mutatott rá a megbízott igazgató.

A jelenlegi bizonytalanság a Szabadkai Rádió működésére nézve nagyon gondot jelent, mondta Bedalov, hiszen nem lehet hosszú távon gondolkodni. A rádió már három éve ugyanebben a helyzetben van. A művelődési minisztériumból szerzett információk szerint majd csak az országos tájékoztatási stratégia kidolgozása után foglalkozik az állam az elektronikus média magánosításával. Ez a mi országunkban eltarthat még egy-két évig.

Kérdésünkre válaszolva, miszerint elég hálatlan feladat ilyen bizonytalan helyzetben irányítani egy rádiót, Toni Bedalov rámutatott, hogy így van, mégis inkább kihívás, mint probléma a számára ez a feladat. Mintegy 100 napja tölti be a megbízott igazgató tisztségét, és – mint kiemelte – számos lépéssel igyekszik javítani a rádióban uralkodó helyzeten.

– Mindennaposak a bajok. Felmerülnek újak, de cipelünk örökölt gondokat is. A havi fizetéseket és járulékokat rendszeresen kifizetjük, ami elsősorban a város rendszeres juttatásának köszönhető. A kiadások 80 százalékát megkapjuk a várostól, de a többiért meg kell dolgoznunk. A gondok ellenére a Szabadkai Rádió még mindig a leghallgatottabb rádió a városban, vagyis továbbra is meg tudjuk állni a helyünket a piacon. Persze azért mi is érezzük a gazdasági válság hatását – fűzte hozzá a megbízott igazgató, majd kiemelte: komoly elemzéseket végeznek a rádió működésének területén, és csökkentik a kiadásokat.

– Természetesen a kiadások csökkentésekor szem előtt tartjuk azt is, hogy az újságírók jó körülmények között dolgozhassanak. Mindenképpen korszerűsíteni kellene a rádióműsorokat. Ezen dolgozunk most a főszerkesztőkkel, a menedzsmenttel és az alapítóval. Ugyanakkor pedig a lehetőségeinkhez mérten modernizálni szeretnénk a felszerelést is.