2024. július 19., péntek

Piros övezetben Palics és Szabadka

A város nagy részén csak házi kedvencet tarthatunk – A központ hat helyi közösségének fél év alatt kell alkalmazkodnia az állattartási szabályzathoz

A polgárok november 30-áig tekinthetik meg a városi közigazgatás által elkészített térképet, amely meghatározza és szabályozza a házi és az egzotikus állatok tartását Szabadkán és Palicson. Ugyan sikerült változásokat eszközölni az övezetek meghatározásában, de a szakemberek továbbra is nyitottak: ha igény mutatkozik rá, további változtatásokat visznek véghez a tervben. A szakemberek a hátramaradó egy hétben várják a polgárok fokozott érdeklődését.

Mirko Ostrogonac, a mezőgazdasági szakszolgálat vezetője elmondta, hogy Szabadka és Palics rendezési főterve többek között szabályozza az állattartást is. Ennek megfelelően jelölték meg az urbánus övezeteket, az úgynevezett blokkokat is. Ezeket három különböző színnel jelölték meg, attól függően, hogy azon a területen a lakók foglalkozhatnak-e állattartással. A város és Palics legnagyobb részét pirossal jelölték meg, tehát itt nem lehet állattenyésztéssel foglalkozni. Csupán a házi kedvencek tartása engedélyezett. Amíg a tömbházakban lakásonként egy kutya és egy macska tartását engedélyezték, addig a családi házaknál két kutya és két macska tartására van lehetőség. Galambok tartása csak a kertes házak esetében engedélyezett. Ezeken a területeken meg fogják határozni azokat a közterületeket is, ahova a kutyákat ki lehet majd vinni sétáltatni. Ezeken a kijelölt helyeken a házi kedvenc gazdája köteles fenntartani a tisztaságot.

– A narancssárga vagy átmeneti övezetben lehet ugyan állattenyésztéssel foglalkozni, de csak kisebb mértékben. Azt is csak addig, amíg ezeket a területeket nem kezdik a rendeltetésüknek megfelelően használni. Vagyis ezeken a területeken a főterv több emeletes épületet irányoz elő, vagy iskolát, esetleg sortpályát, netán idegenforgalmi objektumot – magyarázta Ostrogonac. Elmondta: a narancssárga övezetben, a kertes házaknál legfeljebb 50 nyulat, 150 baromfit, illetve 10 lovat vagy tehenet, és 10 kecskét, birkát vagy sertést lehet tartani. – Ugyanakkor van zöldövezet is, ahol viszont továbbra is engedélyezett az állattartás, hiszen ezeken a területeken ezidáig a főterv hosszabb időn belül nem tervez változtatásokat. Ebben az esetben 20 lovat, tehenet tarthatnak a polgárok, a kis termetű páros ujjú patásokból pedig 100 darab, továbbá 150 nyúl és 350 baromfi tartása engedélyezett. Ez nem kis állomány, hiszen ha mind összeadjuk, egy háztartásban több száz állat lehet.

Megtudtuk továbbá, hogy a többi településen nem jelölték ki az övezeteket, de ott is szabályozták az állattartást. Ugyanazok a szabályozások érvényesek rájuk, mint a zöldövezetekre.

– Ugyanakkor a falusi településeken ott, ahol ritkán lakott, vagyis nagyobb telkek vannak, ott nagyobb állományt is fel lehet állítani, vagyis farmot is lehet működtetni – fűzte hozzá Mirko Ostrogonac. Rámutatott arra is, hogy az állattartást szabályozó rendelet az épületeket is szabályozza, illetve a rágcsálóirtást és a fertőtlenítés gyakoriságát is előirányozza, sőt szabályozza a szerves trágya raktározását is.

Miután a képviselő-testület meghozza a döntését a szabályozásról, a lakók a piros övezetben fél évet kapnak arra, hogy alkalmazkodjanak az előírásokhoz.

– A haszonállatokat illetően a Központ I., II., III., a Bajnát helyi közösség, a Prozivka lakótelep és a Ker helyi közösség lakói egy évet kapnak, hogy eltávolítsák ezeket az állatokat. A többi érintett helyi közösségben pedig három évet kapnak, hogy alkalmazkodjanak az előírásokhoz. Természetesen ebben az esetben is be kell tartani az egészségügyi előírásokat – mondta Ostrogonac. – Nagyon jó lenne, ha minél többen elmennének a helyi közösségükbe megnézni a térképen, melyik övezetbe tartozik a házuk, mert csak a polgárok kezdeményezésére tudunk kellő változásokat kivitelezni a tervekben. Érkeztek észrevételek a polgárok részéről, és kis mértékben ugyan, de volt olyan eset, hogy a piros övezetet egy-két utca esetében narancssárgába festettük át. Természetesen ezt is csak akkor tudjuk megtenni, ha a tervek szerint lehetséges – emelte ki.

A polgárok továbbra is a helyi közösségükben, illetve 12 és 14 óra között a Városháza 200-as irodájában érdeklődhetnek arról, hogy az utcájuk melyik övezethez tartozik.

PIROS ÖVEZET

A város és Palics legnagyobb részét pirossal jelölték meg, itt nem lehet állattenyésztéssel foglalkozni. Csupán a házi kedvencek tartása van engedélyezve. Amíg a tömbházakban lakásonként egy kutya és egy macska tartása engedélyezett, addig a családi házaknál két kutya és két macska tartására van lehetőség. Galambok tartása csak a kertes házak esetében van engedélyezve.

SÁRGA ÖVEZET

A narancssárga vagy átmeneti övezetben lehet állattenyésztéssel foglalkozni, igaz, kisebb mértékben. Ezt is csak addig, amíg ezeket a területeket nem kezdik rendeltetésüknek megfelelően használni. A narancssárga övezetben, a kertes házaknál legfeljebb 50 nyulat, 150 baromfit, illetve 10 lovat vagy tehenet, és 10 kecskét, birkát, vagy sertést lehet tartani.

ZÖLDÖVEZET

Ebben az esetben 20 lovat, tehenet tarthatnak a polgárok, a kis termetű páros ujjú patásokból pedig 100 darab, továbbá 150 nyúl és 350 baromfi tartása engedélyezett.