2024. július 18., csütörtök

„Visszaélnek a mandátummal”

A képviselő-testület kinevezte több intézmény és közvállalat igazgatóját

Vitával kezdődött a városi képviselő-testület tegnapi ülése. A képviselők több alkalommal is szót kértek azzal az indoklással, hogy képviselőtársuk megszegte az ügyrendi szabályzatot, vagyis megsértette a testület tekintélyét, sőt a képviselők sok esetben személyeskedtek is. Slavko Parać, a képviselő-testület elnöke több alkalommal is figyelmeztette a képviselőket, majd néhány esetben a szót is megvonta tőlük.

Az ülés kezdetén a Vajdasági Magyar Szövetség képviselői felhívták a képviselő-testület elnökének figyelmét arra, hogy már hónapok óta nem tűzte napirendre Mišićevo helyi közösséggé való minősítését. Maglai Jenő, a VMSZ képviselője rámutatott: mivel maguk a helyi polgárok kérték ezt, a képviselő-testületnek kötelessége lett volna dönteni róla. Svetozar Marunić, a Szerb Haladó Párt képviselője pedig egy másik példát hozott fel, amit pártja terjesztett be még februárban, majd levonta a következtetést: a Demokrata Párt nem képviseli a polgárok érdekeit, csak akkor kezdeményez eljárást, ha saját érdekei is ezt diktálják. A vita folytatódott a Szerb Radikális Párt által benyújtott javaslatról való szavazáskor is. Azt kérték ugyanis, vegyék le a napirendről Vladimir Antić képviselővé való kinevezését. Svetlana Stipanović, a Szerb Radikális Párt képviselője ismertette, hogy a választáskor pártjának szavaztak bizalmat a polgárok, később azonban Gojko Radićtyal az élükön több tagjuk kivált a politikai tömörülésből, és a Haladó Párthoz igazolt át. Miután Laura Rajnović Evetović, az egykori tagjuk mandátumáról van szó, nehezményezte, hogy a helyére a Szerbiai Demokrata Párt nevez ki képviselőt. Ennek ellenére többségi szavazattal Vladimir Antićnak szavazták meg a mandátumot, így amikor eskütételére került sor, a VMSZ képviselői kivonultak a tanácsteremből. Maglai Jenő az újságíróknak tett nyilatkozatában elmondta: kivonulásuk oka, hogy nem szerettek volna részt venni a mandátumokkal való visszaélésben. Mint kiemelte, az Európai Szabadkáért koalíció ezzel a lépésével nem az európai értékeket képviseli, hiszen – elorozva más párttól a mandátumot – a saját koalíciós erejének megerősítésére használja fel azt.

Vita tárgyát képezte az Újváros helyi közösségben található területrész szabályozási tervének módosítása. A módosítás több olyan telek egységesítését öleli fel, amelyekre utat terveznek. Csúszó Endre, a VMSZ képviselője felvetette, hogy milyen érdekek fűződnek ezeknek a telkeknek az egységesítéséhez, illetve a Városrendezési Intézet miért a módosítással foglalkozik, és miért nem olyan helyi közösségek részletes rendezési tervének a kidolgozásán fáradozik, amelyeknek valóban szükségük van erre. Kornelija Evetović Cvijanović, a Demokrata Párt képviselője, a Városrendezési Intézet munkatársa elmondta, hogy a módosítás 200 ezer dinárba kerül. Egy olyan út megépítése a cél, amely közérdeket szolgál, a helyi közösségek rendezési tervét pedig a jövő év végéig el fogják készíteni. Arra a kérdésre viszont, hogy kinek a tulajdonában van a telek, nem kapott választ a testület.

A képviselő-testület a kommunális rendőrség felszerelésének és megjelölésének a javaslatáról is döntött. A VMSZ képviselői felhívták a figyelmet rá, hogy a kommunális rendőrség megjelölésének háromnyelvűnek kell lennie, hiszen Szabadkán három hivatalos nyelv van használatban. Majd azt is kiemelték, hogy ne használjanak sárga színt az egyenruhák, illetve a járművek megjelölésében, véleményük szerint ugyanis ennek a színnek a használata azt a hatást keltheti, hogy pártkatonákat bíznak meg a kommunális rendőrség feladatkörével. A vita után Saša Vučinić polgármester javaslatára végül elfogadták a javaslatot, azzal a kitétellel, hogy a VMSZ által megjelölt hiányosságokat hamarosan ki fogják javítani.

A képviselő-testület döntött a közlekedésbiztonság fejlesztését szolgáló alap, valamint az új mezőgazdasági alap meglapításáról is, továbbá több intézmény és közvállalat régi és új igazgatóját is megválasztotta.