2024. november 24., vasárnap

Az első szomszéd járat

Vízum nélkül léptük át a szerb-magyar határt

December 19-én a vízum megszűnésének alkalmából a Palics-Ludas Közvállalat és a Szeged és Térsége Turisztikai Nonprofit Kft. közös szervezésében a szabadkai turisztikai irodák munkatársai, a közvállalat képviselői és az újságírók egy kisebb csoportja Szegedre látogatott egy tanulmányi út keretében.

Míg szombat reggel Botka László, Szeged polgármestere Saša Vučinićnek, Szabadka polgármesterének jelképesen átadta Szeged város kulcsait, a tanulmányi út résztevevőinek buszán a következő felirat volt olvasható: Első SUbotica-SEgeD (SUSED-szomszéd). A délelőtti órákban egy barátságos hangulatú konferenciára került sor, ahol házigazdáink – amellett, hogy hangsúlyozták a turisztikai szempontból is jelentős lépésnek számító vízum eltörlését – örömüknek adtak hangot, hogy a dél-alföldi régió és Vajdaság, azon belül is elsősorban Szabadka és Szeged együttműködése immár öt éve tart és igen gyümölcsöző. Dragutin Miljković, a Palics-Ludas Közvállalat igazgatója reményét fejezte ki, hogy a jövőben is sokat tanulhatnak Szegedtől és szép eredményeket tudnak felmutatni.

– A vízum megszűnése valóban sokat jelent számunkra, hiszen nemcsak egy egyszerű akadály hárult el ezzel a lépéssel, hanem valamelyest visszanyertük általa az elveszített önbecsülésünket is. Ugyanakkor a vízum eddig sem volt akadálya az együttműködésünknek, és a Szabadkáról Szegedre érkező Első szomszéd feliratú járatunk is a két város közötti kapcsolat fontosságára mutat rá – mondta Miljković.

A konferencia keretében Tokai Ferenc, a Dél-alföldi Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke a szervezet megalakulásáról és az elmúlt tíz év munkájáról, küzdelmeiről számolt be a résztvevőknek. Ebben az időszakban Magyarországot hét régióra osztották fel, és ma már az ország turizmusának hat százaléka a dél-alföldi régióban zajlik. Tóth Károlytól, a Szeged Város Közösségéért Közalapítvány elnökétől a város nagyszabású fejlesztéseiről hallhattunk, ahol többek között az autópálya kiépítésére, a tömegközlekedés fejlesztésére, a kulturális turizmusra, a közbiztonság javulására és természetesen a fürdőfejlesztésre fektettek nagy hangsúlyt, s a mutatók növekvő tendenciákat mutatnak. Szeged költségvetése Budapest után a második legnagyobb, évente 250 millió eurót kap a város, s fejlesztésre az összeg 44 százalékát költi. Ebben az évben az állami és a magánszektor a fejlesztésre még a költségvetési keretnél is többet költött, és ők nyerték meg a legtöbb uniós pályázatot is. Szabadkával öt évvel ezelőtt kezdődött meg az együttműködés, úgyszintén egy uniós pályázat révén, és azóta a két város a különféle turisztikai vásárokon, megmozdulásokon közösen vesz részt, továbbá született egy közös kiadvány is a két városról, és a jövőben szeretnének egy népszerűsítő internetes oldalt is kidolgozni, ahol a két város legfőbb nevezetességeiről, eseményeiről olvashatunk majd.

A délutáni órákban a házigazdák megmutatták Szeged gyöngyszemét, az Anna Fürdőt, a most épülő Aquapolis Szeged Napfényfürdőt, valamint a Forrás Hotel felújítási munkálataiba is belepillanthattunk. A fürdő- és hotelkomplexum a tervek szerint márciusban nyitja meg kapuit a fürdőzni, kikapcsolódni és gyógyulni vágyók előtt. A fürdőkben tett látogatások hasznos információkkal szolgáltak a palicsi fürdőturizmus kialakításához is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás