– Az idén valamivel kevesebb figyelmet fordítottunk a gyermekjátékokra, illetve kibővítettük érdeklődésünket olyan tárgyakkal, termékekkel, melyek közvetlen érintkezésbe kerülhetnek a gyerekekkel, amit a szájukba vehetnek, mint például a fogkefék, csalóka, poharak, kanalak, cumisüvegek. Az észak-bácskai körzetben, vagyis Topolyán, Kishegyesen és Szabadkán mintegy kétezerötszáz üzletet ellenőrzünk. Eddig mintegy negyven általános használati tárgyat és tizenötféle játékot vetettünk laboratóriumi vizsgálat alá – tudtuk meg Milan Mileusnićtól, a Tartományi Egészségügyi Felügyelőség szabadkai részlegének vezetőjétől, aki azt is elmondta, az idén sokat javult a termékek minősége, és csak elvétve fedeztek fel hiányosságokat.
A minták közül a Majorett nevű játék, egy fém repülőgép, pontosabban annak festékanyaga nem felelt meg az előírásoknak, ezért ezt kivonták a forgalomból, és a felelős személyek, vagyis a beszállító és a forgalmazó ellen feljelentést tettek, ugyanis minden terméknek, mely az országba érkezik, rendelkeznie kell egészségügyi tanúsítvánnyal. A beszállító cég hazai, de a játékot valószínűleg Kínában gyártották. A másik hibás termék egy sütéshez használt edénykészlet, mely – mint kiderült – a nagy hőmérséklet hatására megolvad, tehát gyúlékony anyagot tartalmaz. Ez a termék közvetlenül nem veszélyezteti a gyerekeket, viszont arra figyelmeztet, hogy más területen is vannak még veszélyes, hibás áruk, melyekre a beszállítóknak jobban oda kell figyelniük.
A külföldről érkező termékeket már az egészségügyi határfelügyelők is leellenőrzik, a további ellenőrzést pedig az egészségügyi felügyelőség rendelete alapján a Közegészségügyi Intézet végzi, míg annak költségei a üzlet tulajdonosát terhelik, ezért nincs lehetőség egy üzletnek több tíz termékét vizsgálatnak alávetni. A vizsgálat típusától függően háromezer és tizenkétezer dinár körüli összegről lehet szó, a büntetés nagysága viszont egymillió dinár körül mozog. Az egészségügyi felügyelőség nemcsak a játéküzleteket, hanem többek között a vegyesboltokat, gyógyszertárakat, bevásárlóközpontokat is ellenőrzi. A városban dolgozó kínai boltok is a felügyelőség ellenőrzése alatt állnak, ám mivel nagyon sok általános használati tárgyat, terméket árulnak, a felügyelők véletlenszerűen választanak ki néhányat, amit laboratóriumi vizsgálatnak vetnek alá, mindet azonban nem tudják leellenőriztetni. A tejpiacon és a bolhapiacon található termékek ellenőrzését azonban már nem ez a felügyelőség végzi, így az országban nem legális úton beérkező termékek minősége megkérdőjelezhető, és ezek ellenőrzése már a piaci felügyelőség hatáskörébe tartozik. Az egészségügyi felügyelőség csupán tisztasági, higiéniás szempontból végezhet ellenőrzést. Ennek ellenére egy kis odafigyeléssel a vásárlók is felmérhetik, mely játékok nem megfelelőek.
– Amikor olyan terméket vásárolunk, amely közvetlen kapcsolatba kerülhet a gyermekkel, nagyon oda kell figyelnünk néhány dologra. Mi elsősorban a festékanyag összetételét vizsgáljuk, ezt a vásárló természetesen nem mérheti fel egymaga, de odafigyelhet olyan részletekre, hogy például egy plüssjáték esetében hullik-e a szőre az adott játékszernek, a játék foltot hagy-e a kézen, törékeny-e, vannak-e éles, hegyes részei, ha a gyerek a szájába veszi, van-e rá esély arra, hogy véletlenül lenyeli. Mindenképpen fontos, hogy a címkén fel legyen tüntetve a termék és a gyártó neve, a termék tulajdonságai, és hogy elvégezték-e az egészségügyi ellenőrzést. Ha élelmiszerről van szó, mindenképpen meg kell nézni a gyártás és a szavatosság idejét. A termék ára úgyszintén utalhat a minőségre, mert az alacsony ár inkább utal a termék rosszabb minőségére, bár természetesen a drága dolgok esetén sincs garanciánk ennek ellenkezőjére – mondja a felügyelő.
A polgárok részéről az idén is érkeztek bejelentések, melyeket a felügyelőség ki is vizsgált, és továbbra is várják a vásárlók jelentkezését, ha hibás, romlott, vagy minőségileg nem megfelelő termékkel találkoznak. Bejelentéseiket a Lazar Nešić tér 2. I/18 irodában, vagy a 024/524-429-es telefonszámon tehetik meg.