2024. július 18., csütörtök

Homályba burkolózva

A város legszebb épületeinek díszkivilágítása még évekig várat magára

Szabadka egyik építészeti gyöngyszeme az 1904-ben épült, szecessziós stílusú Raichle-palota, amelyben azonban csak napközben lehet gyönyörködni. A palotát számtalan festményen, régi fényképen és képeslapon örökítették már meg, de teljes pompájában csak nappal lehet megtekinteni, hisz az éjszaka sötétje sok más épülethez hasonlóan ezt a remekművet is elrejti. A vasútállomás felől érkezők az esti órákban a parkon túl csak a főút sárga fényeit látják, a mögötte húzódó épületre semmi sem hívja fel a járókelők, városlakók, turisták figyelmét.

Amikor 2005-ben befejeződött a Képzőművészeti Találkozó székhelyéül szolgáló Raichle-palota felújítása, Olga Šram igazgatónő szerette volna, ha az épület utca felőli kivilágítását is meg tudták volna oldani, mivel azonban ez a tétel nem volt belefoglalva a tervbe, mint például a Városi Múzeum esetében, és nem maradt rá elég pénz, azt az ígéretet kapta, hogy az épület megvilágítására a későbbiekben kerül sor.

– Amikor befejeződött a felújítás, jeleztük a műemlékvédelmi intézet felé, hogy szeretnénk legalább az új, Zsolnay kerámiával borított felület padlóvilágítását megoldani. Tudomásom szerint erre mindössze százötvenezer dinárt kellett volna elkülöníteni, de elutasították a kérést, azzal az ígérettel, hogy az intézet a jövőben elkészít egy mindent átfogó projektumot, melybe az egész épület, vagyis a tető, a balkon és a torony megvilágítását is belefoglalták volna. Mivel nekünk nincs rá anyagi keretünk és jogunk sem, hogy pályázatokon vegyünk részt, a Városépítési Igazgatóság döntésétől és pénzügyi lehetőségeitől függ, mikor kerül erre sor. Tudom, hogy nyolcadikok vagyunk azon a listán, mely azokat az épületeket tartalmazza, ahol tervben van a díszkivilágítás, tehát ha lesz is erre pénz, akkor is várnunk kell majd – nyilatkozta lapunknak az igazgatónő.

A tervek a mai napig nem készültek el, mondta Blau Péter, a Városépítési Igazgatóság műszaki igazgatója. Bár az ötlet megvan, a város épületeinek kivilágításáról szóló tervdokumentációt még nem kezdték el, és a közeljövőben pénzeszközök sem állnak rendelkezésre.

– Terveink szerint a Városházához hasonlóan az egész városközpontot ki kellene világítani, így például a vasútállomástól haladva a Szabadság tér felé, melybe a Raichle-palota is beletartozik, továbbá a Zsinagógától a központ felé több épületet. Durva számítások szerint egy épületre mintegy egy-másfél millió dinárt kellene költeni, de erre értelemszerűen nincs pénz. A Városháza díszkivilágításának terveit is építészek és elektromérnökök készítették, és a továbbiakban is az ő szakértelmüket kell igénybe venni, de ez is pénzbe kerül. Persze meg lehetne ezt csinálni olcsóbban is, bár nem úgy, mint a gimnázium esetében, mert az nem számít díszkivilágításnak. Mindez a városi költségvetésből valósulna meg, de még a Városháza a kivilágítására felvett kölcsönt sem sikerült kiegyenlíteni és sok helyen ki kell cserélni az utcai világítást is. Ha európai uniós pénzeszközökből szeretnénk megvalósítani a projektumot, akkor az már kikerül az igazgatóság hatásköréből és a Helyi Gazdasági Fejlesztési Irodának kell lépéseket tenni ez ügyben. Azt hiszem, a következő néhány évben nem tudjuk valóra váltani ezeket az ötleteket – mondta Blau.