2024. július 19., péntek

Építkezés, felszerelés

Az Egészségházak idei tervei között többek között a tüdőgondozó és Poliklinika felújításának befejezése szerepel

Szabadkán az elmúlt évben jelentős előrelépésekre volt példa az egészségügy területén. Új egészségház épült Kisbajmokban, renoválták a bajmoki egészségházat, felújították a mentőállomás gépparkját, vagyis, mint azt dr. Ružica Crnjaković-Tonković, az egészségházak igazgatónője kiemelte, csakis pozitívan értékelhetik a tavalyi évet.

– A tavalyi év legjelentősebb mozzanata mindenképpen az új mentőautók megvásárlása volt. Az önkormányzati költségvetésből két mentőautót vettünk és szereltünk fel, illetve az egészségügyi minisztérium további négy felszerelt járművel ajándékozta meg a várost. Ugyanakkor a tartományi egészségügyi titkárságnak köszönhetően egy új rendelőt nyithattunk Kisbajmokban, ami nagy jelentőséggel bír a helyi közösség polgárai számára – emelte ki az Egészségházak igazgatónője. Hozzátette, hogy az önkormányzat által számukra elkülönített pénzösszegből három nagyobb tervet tudtak megvalósítani.

– A bajmoki egészségház nagyon rossz állapotban volt, és tavaly sikerült ezt az épületet felújítani. A munkálatokat befejeztük, vagyis az a rész, amit az általános orvosi szolgálat használ, kész. Megkezdődött a tüdőgondozó épületének felújítása is. Ebben a pillanatban még nem tudjuk teljes mértékben használni az épületet. Továbbá felszereltük a kelebiai egészségházat is – hallottuk az igazgatónőtől.

Lezárult a Poliklinika épületének felújítására kiírt közbeszerzési pályázat, vagyis hamarosan ott is megkezdődhetnek a munkálatok.

Részletezve az idei terveket, a doktornő rámutatott, hogy továbbra is fontos szerepet játszik a rendelők és egészségházak épületének felújítása, illetve a renovált épületek folyamatos karbantartása.

– Elengedhetetlen az egészségügyi eszközök beszerzése is. Szükségünk van csontsűrűségmérőre, inhalálókra, EKG-ra, vérnyomásmérőkre illetve a sportorvosláshoz is számos korszerű eszköz kellene, valamint egy olyan gépezetre is szükség van, amin 24 órán keresztül követhetjük a szívműködést – magyarázta az igazgatónő.

Kiemelte továbbá, hogy annak ellenére, hogy három éve az önkormányzat az Egészségházak alapítója, az egészségügyi biztosító, illetve a saját eszközök szolgáltatják számukra a szükséges eszközöket a működéshez.

– Az önkormányzat minden évben több és több eszközt különít el az egészségügy számára. Három évvel ezelőtt 8 millió dinárt kaptunk egy évre, tavaly pedig 30 millió dinárból gazdálkodhattunk. De ami az intézmény teljes költségvetését illeti, 660 millió dinár állt a rendelkezésünkre: 562 millió dinárt a köztársasági egészségügyi biztosító különített el, többmillió dinárt kaptunk a tartományi titkárságtól, 70 millió dinár pedig saját eszközökből, vagyis a vizitdíjból, illetve a fogorvosi szolgáltatások megfizettetéséből származik – elemezte dr. Ružica Crnjaković-Tonković.