2024. július 19., péntek

Fejkvóta a bérelszámolásban

Szabadkán csupán a polgárok fele választott háziorvost

Szabadkán még csak a polgárok fele választott magának orvost, főként azok, akik folyamatos orvosi ellátásra szorulnak. A fiatalok közül még nagyon kevesen szánták rá magukat arra, hogy szerződést írjanak alá az általános orvosukkal. Az orvosválasztás falun halad a legjobban, tudtuk meg dr. Ljiljana Miljačkitól, a Szabadkai Egészségházak általános orvosi szolgálatának vezetőjétől.

– A bejegyeztetés még 2007-ben elkezdődött, de nem halad olyan ütemben, amilyenben elképzeltük. Sajnálom, hogy ilyen a helyzet, hiszen úgy gondolom, hogy Szabadka egy fejlett közösség, irigylésre méltóan magas végzettségi szintű emberek élnek itt, még sincs kellő érdeklődés az orvosválasztás iránt – hallottuk dr. Ljiljana Miljačkitól, aki kiemelte, a háziorvos megválasztása nem csak az orvosok fizetésének meghatározása miatt fontos, hanem egyfajta egészséges versengést alakít ki közöttük. Jelenleg az orvosok még fix fizetést kapnak, de miután elkezdik a fejkvóta alapján való elszámolást, nagyobb hangsúlyt kap majd az orvosok és a páciensek közötti szerződés, hiszen a doktorok a betegek száma alapján kapnak majd fizetést, valamint a bejegyeztettek száma alapján különítenek majd el pénzeszközöket az egészségügyre is.

– Az egészségügyre szánt pénzeszközöket ezután nem a lakosság, hanem a bejegyzett páciensek száma alapján fogják meghatározni. Az orvosok fizetésének 70 százaléka ezután is egy állandó összeg marad, de 30 százalékát a bejegyzett páciensek száma alapján határozzák meg majd. Arról is gondot kell majd viselnünk, hogy mennyibe kerül a páciensek gyógyítása, vagyis a kezelt igényeit és az ellátás minőségét figyelembe véve az ésszerűbb ellátás is döntő szerepet játszik majd – mutatott rá a szolgálat vezetője, majd hozzátette: – Vajdaságban, így Szabadkán is sokkal többen veszik igénybe az egészségügyi ellátást, mint az ország más részein. Főként a krónikus betegek látogatják a rendelőket, a tapasztalataink viszont azt mutatják, hogy a fiatal és egészséges lakosság nem érdekelt a betegségmegelőzés iránt, hiszen kevesen tettek eleget a felhívásainknak – mondta. Megtudtuk, hogy jelenleg a lakosság 54 százaléka választott magának orvost, ami a köztársasági átlag alatti arány.

– A bejegyzés elmulasztásának valós okai számomra ismeretlenek, hiszen a szerződés aláírása nem nagy munka, amellett, hogy az orvosnak is és a betegnek is alá kell írnia a szerződést, általában a nővérekkel végződik a folyamat. Vannak ugyan olyan esetek, amelyek nem az egészségügyi intézményhez illőek, de például az sem indok, hogy a beteg nem ismeri az orvosokat, ugyanis egy kritikus pillanatban valakihez bizalommal kell fordulni majd – hallottuk a doktornőtől. Megtudtuk továbbá, hogy a felnőttek bejegyeztetése halad a legjobban. A kisebb gyerekeknél sincs gond, hiszen a szülőkkel érkeznek az orvoshoz. A probléma az idősebb iskolás korosztállyal van, hiszen ők egyedül látogatják az orvost, de nem kompetensek arra, hogy aláírják a szerződést az orvossal, mivel kiskorúakról van szó, ezt a szülőknek kell azt megtenni.

Az orvosválasztás folyamatainak lezárására január elsejét szabták meg határidőnek, hiszen a tervek szerint akkor kezdődött volna meg a fejkvóta alapján való elszámolás. Mivel azonban állami szinten gondok merültek fel, az újfajta rendszer bevezetését elhalasztották. Azokat pedig, akik nem választanak orvost, most még a törvény nem kötelezi rá, ám a későbbiekben várhatóan ezt is szabályozni fogják, magyarázta a doktornő.

A nőgyógyászatról

Miljački doktornővel ismertettük a szerkesztőségünkbe eljutott panaszt, miszerint a szabadkai nőgyógyászaton, miután a páciens úgy döntött, hogy vizsgálat nélkül szeretné megválasztani a már jól ismert orvosát és kérte, hogy aláírhassa a szerződést a pultnál, a nővérek durván elutasították őt, mondván: vizsgálat nélkül és időpont bejegyeztetése nélkül (amit decemberben csak februárra kaphatott volna) erre nem nyílik lehetősége.

– Arra számítok, hogy a nőgyógyászaton felmerült gondokat sikerül majd megoldani, függetlenül attól, hogy a páciensek vizsgálatáról vagy éppen betegségmegelőző egészségvédelemről, esetleg a páciensek jegyzékbe vételéről van szó. Tény, hogy a nőgyógyászaton kevesen dolgoznak, ám abban nem vagyok biztos, hogy ez indok lehet az egészségügyi munkások viselkedésére. Természetesen amikor az ember le van terhelve, és nem tudja mihez kezdjen előbb, a stresszes helyzet olyan viselkedést vált ki, ami nem oda illő – hallottuk dr. Ljiljana Miljačkitól, majd hozzátette: – Remélem ez a helyzet hamarosan megoldódik, hiszen egyik doktornőnk már befejezte a specializációs tanulmányait, és további két doktornőnk végez ebben az évben, vagyis az orvosi ellátás is nagyobb számra oszlik majd szét – mondta.