2024. július 19., péntek

Tüntetnek a Slavicában

A szabadkai szappant és kozmetikai szereket gyártó vállalat alkalmazottai öt hónapja nem kaptak fizetést – Munkahelyi zaklatásra panaszkodnak a postai alkalmazottak

A szabadkai szappan, kozmetikai és az egészségügyben használatos szerek előállításával foglalkozó Slavica-Parafarm Rt. alkalmazottai hétfőtől tiltakozásba kezdtek, ugyanis már öt hónapja nem kaptak fizetést, így az egészségügyi könyvecskéjüket sem tudták hitelesíteni. A tárgyalások tegnap és ma folynak arról, hogy a tulajdonosok teljesíteni tudják-e a követeléseiket.

Slavica Horvat, a Slavica szakszervezetének elnöke elmondta: követelik, hogy az elmaradt öt havi bérükből a tulajdonosok két bérüket fizessék ki, ugyanis ezek után hitelesíthetnék az egészségügyi könyvecskéjüket. A többi elmaradt bér törlesztését a rendes kifizetések mellett júniusig várják. Követeléseik között szerepel továbbá a jobb munkakörülmények megteremtése is. Hétfőn munkabeszüntetéssel a jelenleg alkalmazásban levő 41 munkásból 16 kezdett tiltakozni. Mint megtudtuk, a magánosítás óta csökkent a gyártás, már csak a fertőtlenítőszerek gyártása működik. Habár a munkások fizetése nem éri el az országos minimálbért sem, és azt sem kapták meg már 5 hónapja, nem egységesek a munkások. Slavica Horvat elmondta, hogy a vállalat működési politikájáról, illetve az adósság mértékéről nincs tudomásuk, ugyanis a vezetőség nem tart az alkalmazottakkal kellő kapcsolatot.

Milan Popović, az Önálló Szakszervezet szabadkai ágazatának elnöke rámutatott, hogy jelenleg zárlat alatt áll a gyár számlája, ugyanakkor kiemelte, hogy nem olyan nagy mértékű adósságról van szó, hogy arra ne lehessen megoldást találni. Az Önálló Szakszervezet tagjai tárgyalásokat folytattak a gyár többségi tulajdonosaival, valamint azokkal is, akiknek tartozásaik vannak a gyár irányába, hogy feloldhassák a vállalat számlájának zárlatát. Ígéretek szerint miután a gyár termékeinek vásárlói kifizetik az adósságukat, feloldják a Slavica gyár számlájának zárlatát, és törleszthetik az adósságot munkások felé, ami 3 millió dinárt tesz ki. Popović rámutatott, amennyiben a gyár többségi tulajdonosa hajlandóságot mutat, megoldhatják a kialakult problémákat.

Az Önálló Szakszervezet tegnapi sajtótájékoztatóján bemutatkozott a postai dolgozók önálló szakszervezete is.

Ljiljana Divljak, a postai alkalmazottak vajdasági szakszervezetének regionális biztosa elmondta, hogy fiatal szervezet az övék, csupán három éve működnek. Rajtuk kívül még két szakszervezet is képviselteti magát, de úgy érezték, hogy egy olyan szakszervezetre is szükség van, amelyik kiáll a dolgozókért. Rámutatott, hogy a munka átszervezése, vagyis a szisztematizáció a posta dolgozóit is érzékenyen érintette. Kiemelte, fontos munkahelyekre szimpátia és hozzá nem értés, vagy nem megfelelő végzettség alapján helyeznek embereket. Folyamatosan új munkakörökkel, feladatokkal látják a már így is leterhelt munkásokat, és folyamatos munkahelyi zaklatásnak vannak kitéve.

Kiemelte az egyre gyakoribb postarablásokat, ami miatt kérték a posták biztosítását, ám csak az egyik postát látták el riasztó- és kamerarendszerrel.

Rámutattak: azokat, akik szakszervezeti tagok, helyi és országos szinten is a vezetőségből folyamatos nyomás alatt tartják. Ljiljana Divljak kiemelte, a fenyegetésekkel és nyomásgyakorlással folyamatos mobbingnak vannak kitéve a munkások. Hozzátette, mindezt a saját bőrén is meg kellett tapasztalnia.

Zoran Pavlović, a postai dolgozók önálló szakszervezetének elnöke rámutatott, hogy bár az emberek nem beszélnek róla, a munkahelyi zaklatás jelen van a vállalatukban. Kiemelte, mivel kevés az alkalmazott, kénytelenek túlórában végezni a munkájukat, amit a vállalat gyakran szabadnapként számol el és nem kifizetésként. Ugyanakkor ezeket a szabadnapokat nem tudják az alkalmazottak kihasználni, hiszen helyettesítés hiányában nem hagyhatják el hosszabb időre a munkahelyüket, így a szabadnapokat a vállalat eltörli. Ezzel, mint mondta, a munkáltató nem tartja tiszteletben a munkahelyi jogokat és a kollektív szerződést sem.

Milan Popović elmondta, hogy sajnos szakszervezetükhöz nagyon kevés bejelentés érkezik a munkahelyi zaklatásról. Egyrészt azért, mert az emberek nem beszélnek róla, hiszen féltik a munkahelyüket, és nagyon nehéz bebizonyítani, úgyhogy még törvény sincs annak megfékezéséről. Ezért játszik fontos szerepet a szakszervezetekbe való szerveződés, hiszen szervezetten könnyebb az ilyen helyzetekben fellépni.