2024. július 18., csütörtök

Már csak egy gyógyszertár kell

A györgyéniek új lehetőségekkel szeretnék a faluban tartani a fiatalokat

Györgyén lakossága az elmúlt években megfogyatkozott, így ha az arányokat nézzük, egyre több az idős ember – magyarázta Nedeljko Horvat, a györgyéni helyi közösség közgyűlésének elnöke. Ezért nyugdíjasklub megnyitását tervezik a faluban, mégpedig az egészségház kihasználatlanul álló részében. A helybeliektől megtudtuk, hogy az egészségházat is önerőből sikerült felújítaniuk és a nyugdíjasklub kialakításában is részt vállalnak majd.

– Az elmúlt években Györgyén fejlesztése – sok más helyi közösséggel egyetemben – háttérbe szorult. Rá kellett jönnünk, hogy nem várhatunk a pénzre, ha valamit létre akarunk hozni, hanem saját magunknak kell forrásokat keresni – emelte ki a helyi közösség közgyűlésének elnöke. Három évvel ezelőtt a helyi orvosi rendelő nagyon rossz állapotban volt. A polgároktól mintegy százezer dinárt gyűjtöttek össze, amiből sikerült bemeszelni az épületet, szükséges gépeket is vettek, így most már a helyieknek nem kell egészen a városba utazni, hogy orvoshoz menjenek.

Kiemelte, arra törekednek, hogy a faluban tartsák a lakókat, sőt olyan „tartalmakkal” szeretnék megtölteni a falut, ami új lakókat vonzana hozzájuk.

– Sajnos Györgyén földrajzi fekvése miatt Szabadka egyik vakvágánya és sokszor azért nem jönnek az emberek Györgyénbe lakni, mert azt szeretnék, hogy minden a közelükben legyen, amire szükségük van. Ezen szeretnénk változtatni elképzeléseinkkel. A természeti adottságainkat és a szaktudásunkat szeretnénk kamatoztatni. Györgyén több irányba is fejlődhetne: a termelés, a gazdaság, vagy éppen az idegenforgalom irányában. Ezekre a lehetőségekre szeretnénk elsősorban rámutatni – mondta Nedeljko Horvat.

MEGKÉRDEZTÜK A GYÖRGYÉNIEKET

Milyen az élet a faluban?

Vuković Marija csaknem ötven éve él a faluban. Elmondta, hogy szinte mindenfajta infrastruktúrával sikerült felszerelni a falut, szórakozási lehetőségük viszont nincs. Mint mondta, még étterem sincs a faluban, illetve a fiatalok sem tudnak kijárni szórakozni.

Dragan Repčen hozzátette, ha a fiatalok elmennének Tavankútra, vagy éppen a városba szórakozni, gondot jelent a közlekedés, hiszen az éjjeli órákban nincs mivel hazajönniük.

Ivković Bela pedig arra mutatott rá, hogy nagy szükség lenne egy gyógyszertárra is, hiszen az időseknek nincs hol beváltani a vényeket.

Slobodanka Ivković kiemelte, mindig van mit csinálni a faluban. Az elmúlt két évben számos hiányosságot sikerült bepótolni, így már van saját orvosuk, aki a faluban él.

A helyi közösség elnöke rámutatott, minden lehetőséget szeretnének kihasználni, hogy a polgárok elvárásának eleget tudjanak tenni.

– Egyre nagyobb az igény a házi ápolás iránt, ugyanis a falu elképzelései szerint a fiatalok felé kell orientálódni, ugyanakkor nem hanyagolhatjuk el nagyszüleinket sem, így arra is figyelmet kell fordítanunk, hogy az ő igényeiket is kielégítsük. Már most is végeznek házi ápolást a faluban, mintegy 33 személy igényli az effajta ellátást, illetve 21 személy szorul segítségre a háztartás körül – tudtuk meg.

A helyi közösség tegnap együttműködési szerződést írt alá a Gerontológiai Központtal, amely alapján felújítják az egészségház eddig ki nem használt helyiségeit, ahol amellett, hogy nyugdíjasklub működik majd, helyet kap a házi ápolás is, és regionális központ működik majd, ellátva innen nemcsak Györgyént, hanem a környező falvakat is.

– A munkálatok és a felszerelés nem kellene, hogy egymillió dinárnál többe kerüljön. Ugyanakkor a közmunkákkal megoldhatnánk nemcsak a foglalkoztatást a nyugdíjasok klubjában, hanem a házi ápolás fejlesztésére is lehetőség nyílna – tudtuk meg Nenad Ivaniševićtől.