2024. július 19., péntek

Független gazdasági felelős

Karai László: Most már tudunk mit felkínálni a beruházóknak

A szabadkai városi képviselő-testület decemberi ülésén a Vajdasági Magyar Szövetség kezdeményezése után Karai Lászlót nevezte ki a Városi Tanács gazdasági felelős posztjára. Karai László a szabadkai Regionális Gazdasági Kamara független szakmunkatársaként dolgozott, mielőtt a Városi Tanács tagja lett. A városi képviselő-testület legutóbbi ülését követően, miután a VMSZ négy tanácsosa benyújtotta lemondását, Karait (mivel erre a lépésre nem volt hajlandó) a párt visszavonta tisztségéből, és úgy tűnt, megbízatása rövid ideig tartott. Ám független tanácsosként továbbra is a pozícióján marad.

Mi volt az oka annak, hogy nem mondott le gazdasági tanácsosi pozíciójáról?

– Számomra a december 17-ei kinevezésem –amiről a városi képviselő-testület határozott – volt a mérvadó. Ez akkor megtiszteltetés volt a számomra, és most, miután a polgármester is kijelentette, hogy számít rám, fontosnak tartom, hogy az elkezdett tevékenységeimet folytassam.

A VMSZ javasolta erre a tisztségre. Tagja volt, illetve továbbra is tagja maradt ennek a pártnak?

– Ezt a területet ne feszegessük. Én függetlenként végzem most a tevékenységemet.

Erre jogilag lehetősége nyílik?

– Ezt inkább a polgármestertől kellene megkérdezni, ugyanis jogi ügyekben nem vagyok annyira járatos, és a belső szabályzatot sem ismerem teljes egészében, de a polgármester minapi nyilatkozatából azt lehetett leszűrni, hogy ilyen formában is tevékenykedhetek ezen a munkahelyen.

Néhány hete tölti be a Városi Tanács gazdasági felelősének munkakörét. Hogyan sikerült beilleszkednie?

– Az eddigi munkám elismeréseként kerülhettem erre a funkcióra. Eddig több mint 25 évet a gazdaságban tevékenykedtem. De most a tapasztalataimat a közösség felé kell irányítanom. Az lenne a célom, hogy az önkormányzat felelős személyeivel, vezetőivel karöltve külföldi, vagy hazai befektetőket hozzunk a városba. Annál is inkább fontossá vált ez a lépés, mert már adottak a feltételek azzal, hogy a második kaszárnya, illetve a Kisbajmokban a Loher cég mellett levő 50 hektárnyi terület a város tulajdonába került. Most már tudunk mit felkínálni a beruházóknak. De mindenképpen meg kell próbálnom a kapcsolatrendszeremet ennek az érdeknek a csatasorába állítanom, mert úgy gondolom, a külföldi és hazai kapcsolatok is hasznosak lehetnek abban, hogy a szabadkai gazdaságot előmozdítsuk.

Mi fogja jellemezni a 2010-es évet a város gazdasági helyzetét tekintve?

– A gazdasági válság vetületében meg kell próbálnunk mindent, hogy a város gazdasági helyzetét felpezsdítsük. Egy tanácskozást kellene szervezni a már meghonosodott külföldi beruházókkal, hogy megkérdezzük, hogyan látják a cégük alakulását és mennyire elégedettek az önkormányzattal való együttműködéssel. Ebből már számos információt leszűrhetünk, hogy hogyan tudnánk más beruházóknak vonzóvá tenni Szabadkát.

Mi a helyzet a már évek óta működő, és ma már súlyos körülmények között levő vállalatokkal? Az önkormányzat hogyan tud nekik segítséget nyújtani?

– Ez egy nehéz kérdés, ugyanis az önkormányzatnak erre a célra nincsenek eszközei elkülönítve, de még a költségvetéssel is gondok merültek fel. Úgy gondolom, hogy a szervezett tanácskozásokon tudnánk egy stratégiai platformot megfogalmazni, amely a város bizonyos tevékenységi körét oly módon összpontosítaná, amely a vállalatok javát szolgálná. De mindenképpen figyelmet fordítunk a jelenlegi helyzetre és igyekszünk nem súlyosbítani a gazdaság helyzetét.

A munkások, akik dolgoznak, jövedelmet termelnek a városnak, és ez olyan alapot képezhet, amiből lehetővé válik a város fejlesztése. De ha növekszik a munkanélküliség, akkor csak súlyosbodnak a gondok. Vagyis alaptevékenységünk a munkahelyek létrehozása kell, hogy legyen.

Milyen volt az együttműködésük az előző gazdasági felelőssel?

– Nagyon jól együttműködtünk Bajtai Kornél úrral, erre az egyik példa a szabadkai gazdasági vásár megszervezése, amelynek meghatározó alakja Bajtai úr volt, Bodrogi úr mellett, és a gazdasági kamara is kivette a részét a szervezésből. A vásárt az idei programba is beiktattuk. Hiszen fontos lépése ez a beruházók idecsábításának. De nemcsak ez a célunk, hanem a helyi vállalatok feltérképezése is. Velük közösen keresünk majd megoldást a felmerülő problémákra.