2024. július 19., péntek

Sűrű forgalom, magas koromtartalom

Nem a forgalom átszervezésére, hanem korszerű irányításra lenne szükség

Egyre sűrűbb a közlekedés a városban. Egyes útkereszteződésekben, főként a délelőtti, illetve a kora délutáni órákban dugók alakulnak ki. Ilyenkor a levegő is nehezebb, kellemetlen a főút mellett elsétálni. A szabadkai Közegészségügyi Intézet mérései szerint az ünnepek alatt és után a korom mennyisége a levegőben elérte, illetve túlhaladta a kritikus értéket.

A Közegészségügyi Intézet Szabadkán öt helyen méri a levegő szennyezettségét. Ezekből a mérésekből kiderül, hogy január elseje óta bár a kéndioxid és a nátriumdioxid tartalma a levegőben elenyésző, folyamatosan magas a koromtartalom. Egyes útkereszteződésekben, mint például a Tűzoltóállomásnál, vagy a Közkórháznál az elmúlt napokban nem csak, hogy elérte a megengedett mennyiséget (ami 50 mikrogramm köbméterenként), túl is haladta azt. Legutóbbi adatok szerint a kórháznál 52 mikrogrammot, a Tűzoltóállomásnál pedig 113 mikrogrammot mértek a levegőben köbméterenként. Ezek a magas arányok a megnövekedett forgalommal magyarázhatók.

Az elmúlt hetekben több alkalommal a közlekedési rendőrség irányítására is szükség volt, hiszen, mint azt a forgalmi rendőrségen megtudtuk, csak így tudják felgyorsítani a közlekedést.

– Az év végén és az új év kezdetén még jobban megnő a forgalom az ünnepek miatt. Ilyenkor a városközpontban nagyobb tömegre lehet számítani. Nagyon jó megoldásnak tartom a körforgalmat. De ez csak akkor jó, ha sok a jármű és nem nagy a gyalogos forgalom, hiszen a vezetőknek el kell engedniük a gyalogosokat. Sűrű forgalom esetén ez kivitelezhetetlen – hallottuk Kovács Józseftől, a szabadkai forgalmi rendőrség felügyelőjétől, majd hozzátette: – Egész évben odafigyelünk a közlekedésre, de ebben az időszakban külön figyelmet fordítunk rá. Folyamatossá és zökkenőmentessé igyekszünk tenni a közlekedést azzal, hogy a villanyrendőröknél próbáljuk az utcákat ütemesebben kiüríteni, mint ahogy azt a lámpák tennék – mondta.

Kiemelte, hogy a megnövekvő közlekedésen az segítene, ha az autóút Y-ága, vagyis a kelebiai határtól az autóútra vezető útszakasz megépülne.

– Az utóbbi két-három évben megsokszorozódott a forgalomban részvevők száma. Szabadka egy specifikus város, ahol a tranzit és a lokális forgalom keveredik. Ez főként a Belgrádi, a Bajnáti és a Zentai úton érzékelhető. Ezzel szemben tehetetlenek a vezetők és mi is azok vagyunk – magyarázta a rendőrfelügyelő, majd hozzátette: – Ebben az esetben nem a közlekedés-szervezéssel van gond, hanem inkább az a baj, hogy az utcák nem tudják elnyelni ezt a nagy forgalmat. Ha megépül a terelőút, jelentős mértékben lecsökken majd a forgalom is a város központjában. Mégis a palicsi úton, vagy a Patria Szállodánál levő útkereszteződésben akkor is meg fognak maradni a reggeli és a délután fél három-három órakor kialakuló dugók – mondta. Kiemelte, korszerű irányításra lenne szükség. Rámutatott, külföldön intelligens villanyrendőrök vannak, amelyek érzékelik a forgalom sűrűségét és aszerint irányítják azt.

– A járművek minőségét illetően pedig elmondhatjuk, hogy évről évre egyre jobb a személygépkocsik állapota. A műszaki vizsgáztatók szigorúan nézik át a járműveket, így ritkán található olyan jármű, amely súlyosabb műszaki hibával: hibás fék-, vagy kormányrendszerrel haladna az utakon. Egyébként pedig az új közlekedési törvény szerint a régebbi járműveket félévente kell műszaki vizsgára vinni, vagyis az évi bejegyeztetés mellett hathavonta műszaki ellenőrzésre kell vinni az autót – hallottuk a rendőrfelügyelőtől.