2024. július 18., csütörtök

Növelni kell a kivitelt

Vissza nem térítendő eszközökre pályázhatnak a hazai vállalkozók

A SIEPA Ügynökség képviselői a szabadkai Körzeti Gazdasági Kamarában mutatták be ez évi terveiket, projektjeiket a régió hazai vállalkozóinak. Az ügynökség az idén várhatóan mintegy negyvenmillió dináros alappal rendelkezik majd, melyekre vállalkozóink pályázhatnak, hogy a támogatás segítségével a külföldi piacra is szállítsanak, illetve hogy bevonzzák a külföldi tőkét.

– Március elején írnánk ki a pályázatot, mellyel a kivitelt szeretnénk serkenteni vissza nem térítendő eszközök odaítélésével, valamint különféle akciókba vonnánk be az üzletembereket, melyek keretében a hazai vállalatokat a külföldi piacon népszerűsítenénk gazdasági vásárokon, kiállításokon. Részt vennének a nemzetközi megmozdulásokon, ahol bemutathatnák termékeiket, esetenként pedig az itthoni projektekhez külföldi beruházókat próbálunk találni. Ma kilenc különféle típusú programot mutatunk be a megjelenteknek, melyeket az ügynökség támogat – nyilatkozta az újságíróknak Dušan Kosić, a SIEPA egyik képviselője.

A kivitel serkentésére nyújtott támogatások mellett olyan programokról is beszámoltak, melyekkel a kis- és középvállalatok bekapcsolódhatnak Európa legnagyobb üzleti hálózatába, továbbá – a vállalat munkájának felmérésével és a kapacitások kifejlesztésével – akár a multinacionális vállalatok szállítói is lehetnek.

Nenad Božonić, a helyi szállítók láncolatának fejlesztési szakértője elmondta, hogy a kis- és középvállalatok számára már nyílt felhívást intéztek a projektbe való csatlakozáshoz, így öt nagy ipari szektorral dolgoznak együtt, mégpedig az autóipari, fémipari, az elektronikai információs-technológiai, valamint a gyógyszeripari szektorral.

– A programban olyan kis- és középvállalatok vehetnek részt, amelyek alkalmazottainak száma húsz és kétszázötven között mozog, az öt szektor valamelyikével állnak kapcsolatban, évente ötszázezer eurós forgalmat valósítanak meg, és legalább három éve sikeresen működnek. Egy olyan módszerrel, melyet az Európai Minőségmenedzsment Alapítvány használ, felmérjük a bekapcsolódó vállalatok munkáját, összekötjük őket multinacionális cégekkel, akik itthon és Európa délkeleti részén bonyolítják le üzleteiket, míg azoknak, akik már szállítói ilyen nagyvállalatoknak, segítünk sikeresebbé tenni munkájukat. Természetesen általuk igyekszünk népszerűsíteni a hazai piacot is, és idecsábítani a külföldi befektetőket. Ebben többek között a SIEPA, a Szerb Gazdasági Kamara, a Kis- és Nagyvállalatok Ügynöksége vagy a Regionális Fejlesztési Iroda is partnerünk – mondta el a szakértő.

Slobodan Vojinović, a kamara elnöke szerint rendkívül fontos, hogy az ország és a régió kivitele növekedjen. Tavaly a behozatal nagyobb volt, mint a kivitel, és hogy ez megváltozzon, a SIEPA Ügynökség nagy segítséget tud nyújtani a vissza nem térítendő eszközök odaítélésével, mert

fontos, hogy jelen legyünk a nemzetközi piacon, részt vegyünk az ottani megmozdulásokon, a szemináriumokon, a tanácskozásokon, a vásárokon, s együttesen lépjünk fel a meglevő és a még nem lefedett piacon is, jelentette ki a kamara elnöke.