2024. július 19., péntek

Bővítik a szoláris rendszert

A Kolevka a munkaterápiás foglalkozások miatt tervezi az épület bővítését

A Kolevka Gyermekotthon idei tervei között az épület bővítése is szerepel. Az elképzelések szerint októberre már egy 202 négyzetméter területű helyiséget építenek ki, ahol műhelymunkát, valamint munkaterápiát végzenének a szakemberek a gyerekekkel.

– Két nagy terasszal ellátott helyiséget képzeltünk el a munkaterápiákra, ahol az intézményben élő gyerekekkel és a napközibe járó gyerekekkel is foglalkozhatnánk. Szép környezetben dolgozhatnának, a hálóval védett teraszra pedig kivihetnénk a mozgáskorlátozott gyerekeket is – emelte ki Mirjana Čabrić, a Kolevka igazgatónője, majd hozzátette: – Nagy szükség lenne ezekre a helyiségre, és már tavaly pályáztunk az illetékes minisztériumnál, de akkor nem sikerült eszközöket kapni rá – mondta. A gyermekotthonban – mint az az intézmény éves beszámolójából kiderült – összesen 179 gyerekkel foglalkoztak, akik között csupán egy egészséges gyerek volt, a többiek mind testi és szellemi fogyatékkal küszködtek. A munkaterápiához szükséges helyiségekre 15 millió dinárt különített el az idén a munkaügyi és szociális védelmi minisztérium. Az építkezést – a tervdokumentáció kidolgozása és a közbeszerzés befejezése után – a tervek szerint októberben fejeznék be.

Az intézmény másik jelentős beruházása, amit ebben az évben terveznek, a szoláris rendszer bővítése. A jelenlegi 32 napkollektoros cellát további 112 cellával bővítenék, amivel már jelentős mértékű megtakarítást tudnának eszközölni az elektromos áram használatánál.

– A szoláris rendszer bővítésével a mosodát és a konyhát is rá tudnánk kapcsolni, továbbá a vízmelegítés is ezzel működne. Elvárásaink szerint így 150-200 ezer dinárt takarítanánk meg havonta, vagyis éves szinten ez 2 millió dinár, ami számunkra újabb távlatokat nyithatna meg a fejlesztésben – mutatott rá az igazgatónő. A szerződést már aláírták az állami környezetvédelmi alappal. A mintegy 11,5 millió dináros beruházásból az intézmény 3 millió dinár önrészt vállal magára, 2,7 millió dinárt a támogatásokból tudnak biztosítani, a többi 5,7 millió dinárt pedig a környezetvédelmi alaptól kapják majd.

A harmadik projektum a befogadóállomás befejezése. Erről már tárgyaltak az önkormányzattal és a Nemzeti Nagyberuházási Terv képviselőivel, ám amíg ezt nem valósítják meg, alternatív megoldás kidolgozására szorultak. Vagyis amellett, hogy nagy szükség lenne ennek az objektumnak a működésére is, 70 négyzetméteren ideiglenesen bár, de megoldják ezeket a feladatokat, tudtuk meg Mirjana Čabrićtól.

Hozzáfűzte, már csak arra lenne szükségük, hogy állam felismerje és módozatokat találjon arra, hogy több szakembert alkalmazhassanak.