2024. július 18., csütörtök

Épül a Szabadka–Palics fővízvezeték

Novemberre befejezik a munkálatokat – Tóth Godó Valéria: A rendszer lelassult, az emberekben pedig igen rossz vélemény alakult ki a vállalatról

A Vízművek és Csatornázási Közvállalat élére új igazgatót neveztek ki, miután Cseke Imre lemondott. Tóth Godó Valéria, az új igazgatónő az elmúlt hetekben igyekezett feltérképezni a vállalat belső rendszerét, tartalékait és problémáit, s mint kiemelte, a hatékonyabb működés egyfajta racionalizációt követel. Az erre vonatkozó tervnek március végéig kell elkészülnie.

A vállalat dolgozói az idén biztosan nem számíthatnak fizetésemelésre, és új munkahelyek teremtésére sem lesz mód, azonban az igazgatónő elmondta, az ésszerűsítés miatt semmiképp sem kell létszámleépítésre gondolni.

– A racionalizáció arról szól majd, hogy átvizsgáljuk a vállalat tartalékait, átformáljuk a belső rendszerét, hogy hatékonyabban tudjunk dolgozni, megpróbáljuk lemérni a munka eredményét, és meghatározni minden egyes munkahely értékét. Jelenleg kétszázharmincöt dolgozója van a Vízműveknek. Ezt a számot mindenképpen meg szeretnénk őrizni, kitöltve azt munkával. A cél egy egészséges belső struktúra, újabb szolgáltatások nyújtása és a polgárokkal való jobb kommunikáció kialakítása, mert úgy vélem, a rendszer lelassult, az emberekben pedig igen rossz vélemény alakult ki a vállalatról.

Mint elmondta, a beruházási és a fejlesztési részlegen belül szeretnének létrehozni egy szolgáltató irodát, mely együttműködne a helyi közösségekkel, segítene a vízvezeték és a csatornahálózat kiépítésének megtervezésében és a tervdokumentációk körüli részletek elintézésében. Ami a beruházásokat illeti, nehéz helyzetben van a vállalat, hiszen saját eszközökből nem tudják megvalósítani a szükséges fejlesztéseket. Az évi költségvetésük mintegy 550 millió dinár, amiből 120 millió dinár van elkülönítve a beruházásokra. Ebből az összegből azonban 80 millió dinárt emészt fel az új szennyvíztisztító megépítésére felvett hitel, a maradék 40 millióból pedig nem sok valósítható meg. Azonban a meglévő vezeték elöregedett, a hálózat nincs teljesen kiépítve, s a karbantartás költségeivel is számolni kell, s új kutakra is szükség lenne, mert a meglévők kiürülnek, revitalizációjuk viszont hosszú távon nem jelent megoldást.

A pénzügyi nehézségek ellenére a vállalat éves tervében több beruházás is szerepel, többségük megvalósításába már tavaly belekezdtek. Goran Mijatović, a beruházási részleg vezetője számolt be az idén sorra kerülő fejlesztésekről, bővítésekről.

– Ahhoz, hogy bizonyos munkálatokat az idén elkezdhessünk, a tavalyi évben a kivitelezők számára ki kellett írnunk a versenypályázatot. Egyik ilyen a három kilométer hosszú Szabadka–Palics fővízvezeték, amit két fázisban fogunk megépíteni, és ezáltal a két vízvezetékrendszert összekötjük. A tervek szerint novemberben készülünk el a munkával. A vállalat saját eszközeiből és a Tartományi Nagyberuházási Alaptól kapott forrásból valósítja meg a projektet, melyhez Szlovákia is támogatást ad, ugyanis ők adják a csöveket. A tartományi építési titkárságtól kapott pénzekből a Vasutas településen és Kelebián szeretnénk tovább építeni a vízvezetéket, melyre mintegy négy és fél millió dinárt költenek majd. Békován tovább folytatódnak a munkálatok, amire a Városépítési Igazgatóság és a Tartományi Nagyberuházási Alap biztosított pénzt. A Vízművek saját eszközeiből fogja fizetni a vízvezeték-hálózat rákapcsolását a kútra, ennek befejezését is erre az évre tervezzük – tudtuk meg a részlegvezetőtől, aki egyéb beruházásokról is említést tett.

A kettes számú vízgyár építéséhez szükséges engedélyek beszerzésének feltétele, hogy az egyes számú vízgyárban kikísérletezzék, hogyan tudnák az ivásra szánt víz tisztításának módját környezetkímélő módon megvalósítani. Ha a már elkészült ötletterv mellett az erre vonatkozó terveket is benyújtják, amire várhatóan még az idén sor kerül, akkor megindulhat a vízgyár építése. A nagyberuházási alapból jóváhagytak hatvanmillió dinárt a kettes kollektor építésének első fázisára, ami ötszáz méter hosszú lesz, s már csak a kivitelezőt kell megtalálni. A négy kilométer hosszú nyugati fővezeték az egyes és kettes számú vízgyárat köti majd össze, az ötvenhatmillió dinár értékű beruházásra már előkészítették az engedélyeket, s ebben az évben kiírják a pályázatot a kivitelezők számára. A fontos beruházások közé tartozik egy kút fúrása a Csantavéri úton, valószínűleg folytatódnak a Bajmokon megkezdett munkálatok, szeretnék mielőbb a kiépíteni a vízvezeték-hálózatot Ludason és Hajdújáráson, valamint Alsó- és Felsőtavankúton, Mérgesen pedig egy központi vízgyárat szeretnének létrehozni. El kell készíteniük a hármas számú kollektor hálózatának főtervét, és a főgyűjtőcsatornák rendszerének felülvizsgálatára is szükség van.