2024. július 19., péntek

Bővítik a nyugdíjasklub-hálózatot

A Gerontológiai Központ egy horvátországi intézménnyel közösen részt vesz az agyvérzés okainak felkutatásában

Az elmúlt tíz évben jelentősen megváltozott a Gerontológiai Központ lakóinak összetétele, mutatott rá Nenad Ivanišević, az intézet igazgatója a napokban, az intézmény idei terveinek ismertetése közben. Amíg korábban kisebb arányban gondoskodtak olyan személyekről, akik gondozásra szorultak, ma lakóik 80 százaléka szakemberek segítségére szorul. Ennek megfelelően végzik az intézet fejlesztését.

A Gerontológiai Központ igazgatója többek között elmondta: egyik fontos lépésük a demencia elleni küzdelmükben, hogy a központi épület nagyobb részét, emeleti folyosóit és az ebédlőt más-más színűre festették. Ezt az intézmény saját eszközeiből finanszírozza, és a munkálatokat a tervek szerint április 1-jéig fejezik be.

Szintén saját eszközből, valamint a tartományi szociális védelmi és demográfiai titkárság támogatásának köszönhetően felújíthatják a Gerontológiai Központ egyszemélyes lakosztályait a 3-dik és a 4-dik emeleten. Mindkét fél 300-300 ezer dinárral járul hozzá a mintegy 20 lakosztály felújításához.

Az intézmény az IPA projektumokon keresztül két tervet is meg szeretne valósítani, amelyek összesen 200 ezer euró értékűek. Horvátországgal közösen az agyvérzést kiváltó okok feltárása területén végzett kutatásban vesznek részt.

– Ennek a projektumnak a célja a szociális védelemmel foglalkozó intézmények befogadóképességének növelése. Tehát miután a beteget kiengedik a kórházból, és a szociális intézménybe kerül rehabilitációra, lehetősége nyílik arra, hogy az illető a hónapokig elhúzódó terápia alatt megválassza a szociális védelem adott formáját. Vagyis lakhatásra és házi ápolásra is lehetősége nyílik majd – magyarázta Nenad Ivanišević.

A másik nagyobb lélegzetű tervet magyarországi partnerekkel szeretnék végrehajtani. Mégpedig a bajai és a bajmoki, valamint az újzsedniki nyugdíjasklubok fejlesztésén dolgoznak majd, amely során a régi kézműves munkák hagyományainak megőrzése kerülne előtérbe. A terv megvalósításában a legnagyobb szerepet a falusi nők játsszák majd, akik társadalmunk leginkább kirekesztett tagjai.

Az idei tervek között szerepel, hogy a szabadkai önkormányzattal közösen, a tartományi sportügyi titkárság támogatásával a város sikeres sportolói és csapatai számára egy rehabilitációs központot hozzanak létre. Vagyis a Szabadkai Közkórházzal és a Gerontológiai Központ rehabilitációs tapasztalataival segítenék a sportolókat a sportsérülések utáni felépülésben.

A tartományi munkaügyi titkársággal közösen a falvakban dolgoznak egy 400 ezer dináros projektumon, amelynek célja a fejlesztő munkaterápia bevezetése falusi környezetben. A projektumban Györgyén, Tavankút, a Zorka és a kisbajmoki helyi közösség, továbbá a Prozivka lakótelep vesz részt, ahol nyugdíjasklubot szeretnének nyitni. Ugyanis bebizonyosodott, hogy ez az egyetlen hely számos idős polgár számára, ahol barátkozhatnak, illetve megmelegedhetnek, ebédelhetnek.