2024. november 24., vasárnap

Kell-e két frekvencia?

Jövő héten kezdik a megbeszéléseket a rádió jövőjét illetően

A szakszervezet kezdeményezésére hétfőn a Szabadkai Rádió képviselői Saša Vučinić polgármesternél jártak, hogy megbeszéljék a rádiót érintő problémákat. A városi költségvetésben jelentkező hiány miatt a rádió számára a havonta 3,2 millió dinár helyett csupán 2,6 millió dinárt hagytak jóvá, ám ebből az összegből a dolgozók bérét nem tudják az előző év szintjén tartani, vagyis húsz százalékos bércsökkenést idézne elő.

Biacsi Antal, a Szabadkai Rádió igazgatója elmondta, hogy a polgármester nyitott volt a gondok iránt, s megígérte, hogy lehetőségeihez mérten intézkedni fog.

– Már meg is kaptuk az ideiglenes pénzelésről szóló szerződésben a szükséges összeget, és ismét 3,2 millióval rendelkezünk. Ez azonban csupán az állandó munkatársaink bérét fedi, a tiszteletdíjas munkatársainkat és egyéb költségeinket a saját bevételeinkből tudjuk fedezni, egyelőre azonban takarékoskodnunk kell. A tárgyaláson felmerült a rádió épületének kérdése, valamint arról is beszélgettünk, hogyan tudnánk tartósan megoldani a rádió gondjait, milyen korszerűsítési intézkedésekre lenne szükség és a jövőben hogyan tudnánk gazdaságosabban jó műsort csinálni. Megbeszéltük, hogy a szerkesztőségek kidolgoznak majd egy javaslatot, ötleteket adnak erre vonatkozóan, és a polgármesterrel hamarosan újabb találkozóra kerül majd sor, melynek ez lesz a fő témája – nyilatkozta lapunknak Biacsi.

A polgármester szerint mielőbb el kell dönteni, mi legyen a rádió sorsa, és konkrét, hosszú távú megoldást kell találni az évek óta húzódó gondokra. Szerinte a megoldás mindenképpen több lépést igényel, ahol az ésszerűsítés mellett a műsorkoncepcióról is dönteni kell.

Németh Ernő, a Szabadkai Rádió magyar nyelvű műsorának főszerkesztője szerint, mivel a polgármesterrel folytatott tárgyaláson a rádió jövőjének tisztázása a legfontosabb, a városnak, mint alapítónak arról is döntenie kell, hogy szükségesnek tartja-e a két frekvencia megtartását és az egész napos magyar nyelvű műsor sugárzását, s ha igen, annak törvényes keretet kell adni, ezenkívül meg kell találni a módot annak pénzelésére.

– Ha megszűnne az egész napos magyar nyelvű adás és csak egy frekvencia lenne, az többek között azt is jelentené, hogy néhány munkahely is megszűnne. Az egyik legnagyobb hallgatottságú rádió vagyunk, értékeket teremtünk, s természetesen azt szeretnénk, ha megőriznék az egész napos műsort, és a rádiónak lenne biztos jövője. A létszámleépítést egyébként nem tartom okos dolognak, mert így is a minimumon működünk, és ha további embereket bocsátanak el, nem lesz kapacitásunk megcsinálni a műsorainkat.

Németh Ernőhöz hasonlóan Marija Matković, a horvát nyelvű és Slavica Daković, a szerb nyelvű szerkesztőség főszerkesztője szerint sem lenne okos dolog elbocsátani az embereket, hiszen az elmúlt két évben nem vettek fel újabb munkatársakat azok helyett, akik elmentek tőlük, és ha további emberektől kellene megválniuk, kérdéses, hogyan tudnák továbbra is elkészíteni a műsort.

– Pillanatnyilag nem lehet tudni, milyen eredménnyel zárulnak a tárgyalások. Azzal egyetértünk, hogy átszervezésre lenne szükség, de hogy az ésszerűsítés hogyan fog történni, az majd elválik – mondta Slavica Daković.

Marija Matković nem akart találgatásokba bocsátkozni a rádió jövőjét illetően. Mint mondta, elképzelhető, hogy egy frekvencián sugároznak majd háromnyelvű műsort, de szerinte az lenne a legjobb megoldás, ha a korszerűsítés mellett megmaradna a műsorpolitika jelenlegi formája.

A következő tárgyalásra jövő héten kerül sor.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás