2024. július 18., csütörtök

Jó partnerek vagyunk

Szabadka kapcsolatai az új tanácsos szemével

Miután dr. Ladóczki Gyula, a nemzetközi és regionális együttműködéssel megbízott tanácsos lemondott posztjáról, helyébe körülbelül három héttel ezelőtt Kudlik Erikát nevezték ki erre a pozícióra. Az elmúlt napok elsősorban arról szóltak, hogy feltérképezze az együttműködés terén eddig tett lépéseket, és átvegye a folyamatban lévő ügyeket. Mint azt a tanácsos asszony hozzátette, jelenleg stratégiai hozzáállásra van szükség, melyben fel kell térképezni, hogy mink van, mit szeretnénk, és azt hogyan valósítsuk meg. Ő még annál a kérdésnél tart, hogy mink van.

– Nagyon rövid ideje vagyok itt, ami nem elég arra, hogy az ember átfogó leltárt készítsen. A munka gazdasági részét és a nemzetközi együttműködés néhány részletét már előzőleg is ismertem, hiszen mi Ladóczki úrral azelőtt is együttműködtünk a Gazdaságfejlesztési Irodán keresztül, és nagy előnyöm, hogy már a közigazgatásban is dolgoztam, így nagyjából tudom, kivel van testvér- vagy partnervárosi, vagy egyéb nem formális kapcsolata Szabadkának. Persze a jó munkához sokkal jobban bele kell mélyednem a részletekbe, és ehhez idő kell – mondta Kudlik Erika.

Szabadka folyamatosan fenntart és ápol bizonyos kapcsolatokat, a gazdaság, az oktatás, a kultúra, a sport terén is együttműködik más országokkal, többek között Hollandiával, Angliával, Németországgal, Magyarországgal vagy Horvátországgal. A gazdasági kapcsolatok főként az európai uniós pénzekre való közös pályázást foglalják magukba, de néhány várossal sokkal szorosabb ez a partnerség, így például Szegeddel, mely Szabadka testvérvárosa, de sok esetben maguk a gazdasági kamarák működnek együtt, sőt, iskolák, civil szervezetek, kulturális intézetek is tartják a kapcsolatot.

– Az önkormányzati mellett az egyéb intézmények, szervezetek közötti együttműködést is igyekszem mielőbb feltérképezni, ám ez nem egyszemélyes feladat, vagyis a többi tanácstaggal is megbeszéléseket kell folytatnom, hogy teljes képet kapjak és kiderüljön, hol lehet még fejleszteni a meglevőn. Természetesen Ladóczki Gyulával az elmúlt két-három hétben is váltottunk néhány szót, de idő hiányában még nem ültünk le egy átfogó, nagyobb beszélgetésre. Azt hiszem, ha összeállítottam egy nagyobb kérdéslistát, akkor fogunk erre sort keríteni.

A tanácsos kiemelte, hogy a nemzetközi kapcsolatok mellett az is nagyon fontos mozzanat, hogy Szerbia városai és régiói egymás között együttműködjenek. Mint elmondta, az USA Mega Programon keresztül harminckét szerbiai községgel, várossal van együttműködésünk, főleg gazdasági téren, egy németországi programon keresztül pedig a térinformatika fejlesztésére öt várost választottak ki. Ezeket a kapcsolatokat mindenképpen érdemesnek tartja megőrizni és ápolni, valamint az IPA-programon keresztül is több közös pályázatuk van magyarországi és horvátországi városokkal. Szerinte a jövőre nézve fontos lenne a stratégiai dokumentumokat még egyszer átnézni, hiszen minden pályázás feltétele, hogy a projektum szerepeljen ezekben a dokumentumokban, és sok ötlet felmerül, amit viszont előzetesen nem foglaltak bele a stratégiába, így pályázni sem lehet. Éppen ezért fontosnak tartja ezeket a dokumentumokat az éves akciótervekkel élővé, módosíthatóvá tenni, melyekbe újabb projektumok is belefoglalhatók.

– A korábbi években nem történt közös projektfejlesztés, ez azonban megváltozott, és sokkal szorosabb együttműködést követelnek meg a két résztvevőtől. Úgy vélem, még mindig tanuljuk a partnerséget, de máris elmondható, hogy Szabadka igenis jó partner és jó pályázó, így mindenképpen egyenjogú partnernek érezzük magunkat. Eddig mindig kellemes meglepetést tudtunk okozni azoknak, akik partnerül kértek fel minket, bár eleinte kételkedőek voltak velünk kapcsolatban, vagyis Szabadkáról egy igen pozitív képet sikerült kialakítani – tudtuk meg a tanácsostól.