2024. július 18., csütörtök

A szervezett bűnözés szolgálatában

Mirko Bajić szerint egyes üzlethelyiségek jogtalanul cseréltek gazdát a városban

A városban és a helyi önkormányzatban régóta jelen van a korrupció és a bűnözés – kezdte Mirko Bajić tegnapi sajtótájékoztatóját, amelyet magánemberként tartott. Mint kijelentette, bizonyítéka van rá, hogy bizonyos földterületek, üzlethelyiségek jogtalanul cseréltek gazdát vagy kerültek városi tulajdonból magánkézbe, és bár az ügyben indított nyomozás során ezekre fény is derült, a dokumentumot titkosították, és mindazok ellen, akik részt vettek ezekben az ügyletekben, a mai napig nem indult eljárás.

Bajić szerint a városi hatalom évekig a szervezett bűnözés szolgálatában állt, sokan a mai napig valamilyen magas politikai pozícióban tevékenykednek, és most a korrupció elleni harcot hirdetik. Ha így van, akkor elvárható tőlük, hogy foglalkozzanak azokkal a dolgokkal, amiket évekig a szőnyeg alá söpörtek. Közben a várost tönkretették, a polgárok számára nem biztosítanak megfelelő egzisztenciát, mondta Bajić.

– Állítom, hogy azok a személyek, akik ma is hatalmon vannak, végig tudták, mi folyik a városban, már csak azért is, mert rám parancsoltak, hogy hallgassak mindarról, ami a tudomásomra jutott. Nem szeretnék neveket emlegetni, de ha hivatalos eljárásra kerülne sor, vállalom, hogy megnevezem ezeket a személyeket. Évekkel ezelőtt már megindult egy kezdeményezés, hogy ezeket az ügyeket kivizsgálják, és a jogtalanul megszerzett vagyont adják vissza a városnak, és bár a kezemben van az a dokumentum, amelyben feketén-fehéren leírták, hogy milyen visszaélések történtek, a mai napig nem történt semmi.

Bajić ezután több példát is felhozott. Szerinte az egyik ilyen eset az volt, amikor Sándor helyi közösségben néhány hektárnyi szántóföldet egy magánszemély 280 ezer euróért adott el, ami irreálisan magas árnak számít, hacsak városi építési földterületként be nem jegyzik a telekkönyvbe. Ez megtörtént, viszont még 1991-ben a községi képviselő-testület határozata alapján ugyanazt a parcellát társadalmi tulajdonnak nyilvánították, és eladni nem, csak bérelni lehetett.

Bajić szerint a TUP Palics Rt. esetében is hasonló visszaélésekre került sor, amikor a város megvásárolta a vállalat tulajdonában lévő színházrészt, cserébe pedig 11 üzlethelyiséget adott Szabadka központjában, ezeknek értékét azonban jóval alacsonyabbnak tüntették fel, mint ami a valós ár. Ezzel a kisrészvényeseket is becsapták, az üzlethelyiségek pedig mind olyan emberek kezébe kerültek, akik valamelyik magas pozícióban lévő személy közeli ismerősei, hozzátartozói, állítja a politikus, aki szerint mindez a szervezett bűnözés elleni harccal megbízott igazgatóság által leírt, titkosított és szigorúan bizalmasként kezelt jelentésben áll.

– Szabadkán mintegy kétszáz, valamikor a város tulajdonában lévő üzlethelyiséget töröltek a nyilvántartásból, ami évente egymillió eurós kiesést jelent a városnak. Ezeket az üzlethelyiségeket vissza kell adni, mert az elmúlt években kötött szerződésekhez az Állami Vagyonigazgatóság nem adott engedélyt, így azok törvénytelenek. Mielőbb ki kell vizsgálni ezeket az ügyeket, és felelősségre kell vonni a megfelelő személyeket – jelentette ki Bajić.