A Pannon nyolcas projektum második fázisát egy konferencia zárta, melyen a meghívottaknak beszámoltak az előkészületi munkálatokról, a kapott támogatásokról és a projektum megvalósulásáról. A Pannon nyolcas egy olyan kerékpárút lesz, mely Magyarországról belépve Szabadkán keresztül Magyarkanizsáig átszeli Vajdaság rurális területeit, és több történelmi, természeti, kulturális és turisztikai látványosságot is érint, így turisztikai ajánlatként is szerepelhet. A projektum a határon átívelő együttműködés keretében valósul meg, melybe Szabadka, Magyarkanizsa, a mórahalmi Homokhátság Fejlesztési Ügynökség és a Csornai Richárd Ökológusok Egyesülete kapcsolódott be, a megvalósításhoz szükséges pénzeszközöket pedig az IPA-programon keresztül az Európai Uniótól, illetve saját forrásból biztosítják majd.
A konferenciát Kudlik Erika, a városi tanács regionális és nemzetközi kapcsolatokkal megbízott tagja nyitotta meg.
– A projektumot több fázisban valósítjuk meg. A első fázisban partnert kerestünk a projektumban való részvételhez, és kidolgoztuk a 115 kilométer hosszúságúra tervezett kerékpárúthoz szükséges metodológiát, amihez a Tartományi Gazdasági és Turisztikai Titkárság 63 ezer euróval járult hozzá. A második fázisban a tervdokumentáció kidolgozását végeztünk, mely 83 ezer eurót tett ki, ehhez az Európai Unió hetvennégy ezer euróval járult hozzá. A második fázis most zárult le, és következő lépésként, ha megkapjuk az építési engedélyt, Ludas, Kispiac és Velebit között építünk majd ki egy körülbelül tizenegy kilométer hosszúságú utat – számolt be a részletekről Kudlik Erika.
A konferencián részt vett Sandra Šimić a Pénzügyminisztérium képviseletében és Luca Manunta magiszter, aki a határon átívelő együttműködés programjának menedzsereként érkezett az EU delegáció képviseletében. Elmondta, hogy elégedettséggel tölti el az, hogy az unió által juttatott támogatásokból milyen projektumok valósulnak meg, s hogy ezeket a közös pályázatokat milyen fontosnak találják. Korsós Tamás főkonzul a határon átnyúló együttműködések kapcsán kiemelte, hogy milyen fontos a valódi partnerség kialakítása, s elmondta, hogy Szabadka nagyon jó minőségű pályázatokkal indul. A konferencián felszólalt még Hulló István a Csornai Richárd Egyesület, Matula Anikó a Homokhátság és Csitári László a Magyarkanizsai község nevében, valamint Nagy Kis Erős Melinda a projektteam képviseletében.
A Pannon nyolcas megfelel majd az Európai Kerékpáros Szövetség standardjainak, így része lesz az EuroVelo európai kerékpárútvonalaknak is. A Vajdaság egy részén áthaladó kerékpárutat végig jelzésekkel látják majd el, melyeknek értéke mintegy húszezer euró lesz, valamint turisztikai információs táblákat is kitesznek, melyekre mintegy tízezer eurót költenek majd. A kerékpárút befejezésének időpontja egyelőre nem ismert, mint ahogy azt sem lehet előre kiszámolni, hogy mennyibe fog kerülni, azonban az IPA-programon keresztül a jövőben is pályázni fognak a projektum megvalósítására.