2024. július 18., csütörtök

Az ATB Sever államosítását kérik

A kisrészvényesek szerint a tulajdonos nem teljesítette a szerződésben foglalt feltételeket

A Sever gyár Solidarnost kisrészvényeseinek egyesülete levelet intézett Mirko Cvetković kormányfőhöz, hogy bontsák fel a gyár jelenlegi tulajdonosával az adásvételi szerződést, és az ATB Sever kerüljön állami tulajdonba. Vanja Dragojlović , az egyesület elnöke arról számolt be, tudomást szereztek arról, hogy a tulajdonos nem teljesítette azokat az ígéreteket, melyek a gyár megvásárlásának feltételei voltak.

A kormányfőtől nem érkezett válasz, de információik szerint továbbította levelünket a gazdasági és fejlesztési minisztériumhoz, és most arra várnak, hogy lépések történjenek az ügyben.

– Amikor kiírták a vállalat eladásáról szóló pályázatot, a dokumentumokban az állt, hogy az új tulajdonosnak kötelessége visszamenőleg minden elmaradt bért kifizetnie, de az adásvételi szerződésben már azt fogalmazták meg, hogy a szociális program keretében a tulajdonos arra kötelezi magát, hogy egyhavi elmaradt és a folyó hónap bérét fizeti ki a munkásoknak. Ez hatalmas különbség. A másik ok, amiért a szerződés felbontását kérjük, hogy a tulajdonos kötelezte magát arra is, hogy 4,1 millió euróért megveszi a Severt és további 16 millió eurót fog befektetni a gyárba, vagyis új eszközökkel bővíti a gépparkot, új technológiával dolgozik majd, és bővíti a termelést. Ehhez képest a tulajdonos szinte csak elöregedett, esetenként harmincöt éves gépeket, felszereléseket hozott be a Severbe, és beruházásként sokkal magasabb árat tüntetett fel, mint amennyit valóban értek ezek a gépek. A szerződés felbontása tehát jogilag teljesen megalapozott – jelentette ki a kisrészvényesek elnöke.

A Privatizációs Ügynökséghez fordultak, hogy megtudják, milyen beruházások történtek az új tulajdonos részéről. A gyár közgyűlése olyan határozatot hozott, hogy ötmillió eurót befektetnek, amit alaptőkeként jegyeznek be, a Privatizációs Ügynökségtől kapott válaszban viszont az állt, hogy a tulajdonos részéről az elmúlt két évben nem történtek meg a megígért beruházások, ezek ötmillió eurót tesznek ki, ami nem más, mint adósság, ugyanakkor az ügynökség jóváhagyta, hogy a tulajdonos ezt az ötmilliót forgóeszközként könyvelje el, nem pedig befektetésként.

– Ha a Privatizációs Ügynökség úgy ítéli meg, hogy a tulajdonos minden kötelességének eleget tett, mely az adásvételi szerződésben állt, az azt jelenti, hogy a vevő ezután azt tesz a Severrel, amit csak akar, s könnyen előfordulhat, hogy a munkásokat elbocsátja, a gyár vagyonát eladja, és megszünteti a Severt, ezért azt szeretnénk, ha a Sever állami tulajdonba kerülne, hogy valóban meginduljon a fejlődés irányába – tette még hozzá az elnök.