– Aki most szeretné benyújtani az igénylést az új biometrikus dokumentumokra, az a személyi igazolvány esetében legkorábban május végére, június elejére kaphat időpontot. Az útlevelekkel már kicsit jobb a helyzet, hiszen április végére már tudunk időpontot adni. Az időpont egyeztetésekor a szükséges dokumentumokat is rögtön mellékelni kell, az illetékeket pedig a kapott időpont napjáig kell befizetni. Vannak kivételes esetek, amikor gyors intézkedésre van szükség, ezért a sürgős eseteket továbbra is fogadjuk és gyorsított eljárásban vesznek részt. Számításaink szerint május folyamán észrevehetően kisebb lesz a tolongás, mert addigra az új dokumentumok nagy hányada már elkészül. A régi útlevél csupán az év végéig érvényes, míg a személyi igazolványok jövő év július 27-ig lesznek érvényesek. Aki először az új igazolványt csináltatja meg, az az átvételekor azonnal igényelheti az útlevelet is és nem kell külön időpontot kérnie. Az igazolványok nagyjából tíz nap alatt készülnek el, az útlevelek kiadására pedig tizenöt napot kell várni – magyarázta a felügyelő.
Az új személyi igazolvány öt évig lesz érvényes, az útleveleket a gyerekek számára három éves korig három évre adják ki, három és tizennégy év közötti gyerekek részére öt évre, afölött pedig tíz évig lesz érvényes az útlevél.
Egy kis emlékeztető azoknak, akik majd csak ezután csináltatják meg az új dokumentumaikat:
A személyi igazolványhoz szükséges átadni az anyakönyvi kivonatot és az állampolgársági bizonylatot, melyek nem lehetnek hat hónapnál régebbiek, egy 5x5-ös nagyságú fényképet és mellékelni a befizetőlapot az illetékek kifizetéséről, mely 914 és 226 dinárról szól, valamint a régi igazolványt is.
Az útlevélhez szükség van az állampolgársági bizonylatra, az anyakönyvi kivonatra, illetve be kell fizetni a 2000 dináros illetéket. A rendőrségen minden hétköznap reggel fél nyolctól 19 óráig lehet átadni a dokumentumokat. Az igazolványokat a munkaidő alatt bármikor felvehetik az ügyfelek, míg az útlevelek esetében csak délután fél négyig, pénteken pedig 12 és 20 óra között fogadják a polgárokat.
Tavaly életbe lépett az anyakönyvi kivonatokról szóló új törvény, és március 1-től az anyakönyvi kivonat ezután az eddigi hat hónap helyett tartósan érvényes lesz. Ez azonban nem vonatkozik a volt Jugoszlávia tagállamainak területéről kiadott anyakönyvi kivonatokra, így könnyítésül azok számára, akik a volt Jugoszlávia tagállamainak egyikében születtek, de tartósan Szerbiában élnek és állandó lakcímmel rendelkeznek, és új igazolványt, útlevelet igényelnek, melyhez szükség van az anyakönyvi kivonatra, lehetőségük van arra, hogy szülővárosukban kikérjék az anyakönyvi kivonatot és azt bejegyeztessék itt Szerbiában, vagyis átírják adataikat az itteni könyvekbe, így azok tartósan érvényesek lesznek.