Szabadkán az elmúlt években egyetlen épület sem épült fel – ha csak nem számítjuk az ipari parkban lévő hangárokat, amelyekben gyárak működnek. Egy-két homlokzatot felújítottak, de ez kevés ahhoz, hogy a városról az embernek a szépség, a rendezettség jusson eszébe. Összeállításunk azokról az épületekről, építési területekről szól, amelyekhez évek óta nem nyúlt senki.
A Népszínház épületéről nemrég terjedelmesen szóltunk. A legutóbbi verzió szerint lebontják egy részét, az épület nagyobb területe kommerciális célokat szolgál majd, üzlethelyiségek, mozi lesz a majd elkészülő épületben. A munkálatok két éve állnak. Képünkön látszik, hogy a védett részre mennyire figyelnek az illetékesek, mennyire fontosak a számunkra az oszlopok. Így nem bírják ki épen az idő vasfogát.
A zöld szökőkutat szintén két évvel ezelőtt zárták le – akkor azt mondták, véglegesen, mert a helyére egy talajszintes, modern szökőkutat terveztek. Azért nem működik már második éve, mert óránként több mint 1000 köbméter víz veszett el a rendszerből, és veszélyeztette a környező épületeket is. A jelenlegi tervek szerint – az új polgármester ígérte ezt – nem bontják, hanem felújítják a szökőkutat. Hogy mikor, azt nem tudni.
A hadseregotthonban, vagyis a Bárány szálló épületében évek óta, tulajdonképpen a színház bontásával egyidejűleg szűnt meg a kávéházi élet. A földszinten vendéglátással foglalkoztak, az emeleten egy ideig edzőterem működött. Évek óta üresen áll, eldugott zugait éjjelente nyilvános illemhelynek használják a járókelők. Mirko Bajić, a képviselő-testület tagja azt javasolta a városnak, szerezze meg az épületet, hiszen tökéletes helyet biztosítana a Népszínház két társulatának.
A Pap Pál utcában valamikor található épületsort akkor kezdték bontani, amikor a Népszínházat is, vagyis 2007-ben. A lebontott épületek mindegyike a Csákány család tulajdonában volt – nyilatkozta nekünk akkor a Városrendezési Intézet igazgatója, Bartus Krisztián. A területre vonatkozó rendezési terv ide egy hatalmas bevásárlóközpontot, vagyis úgynevezett plázát irányozott elő. Volt is akkor egy izraeli érdeklődő, aki később a gazdasági válságra hivatkozva meggondolta magát. Azóta benőtte a területet a gaz, nyáron többméteres parlagfű nő a telken és a falak tövében egyaránt.
A Belgrád Áruház évtizedekig az egyik legnépszerűbb áruház volt a szabadkaiak számára, hiszen ott mindent meg lehetett vásárolni, az élelmiszertől a ruhaneműn és konyhai kellékeken keresztül a bútorig. Sajnos a háborús időszak ennél az áruházláncnál is megtette a magáét, annak leépülése szemmel látható. Legutóbb két évvel ezelőtt írtunk a sorsáról, akkor az áruházlánc sajtószolgálatától megtudtuk, megkezdték az épület rekonstrukcióját. Két évvel ezelőtt úgy tervezték, hogy a felújítómunkálatokat az év végéig befejezik, arra a mai napig nem került sor. Ma az egyik legelhagyatottabb épületek egyike a város központjában.
A Petar Drapšin (Gombkötő) utcában, a valamikori Haizler fürdő helyén már csak a külső falak állnak. Két évvel ezelőtt ugyan megtisztították a területet az építési törmeléktől és az egyéb hulladéktól, amit a szabadkaiak éveken keresztül odahordtak, illetve teljesen bezárták azt, hogy ne lehessen az udvarban parkolni. A tervek szerint lakóépület épül majd a valamikori gyógyfürdő és szanatórium helyén, amely valamikor a Haizler család tulajdonát képezte. Az épületet a második világháború után kisajátították. Idővel át is alakították, így végül már nem is működött fürdőként. Azóta a fürdő emlékét csak a régi dokumentumok őrzik, hiszen 5-6 évvel ezelőtt teljesen lerombolták. Az utóbbi tíz-tizenöt évben a szabadkai Parkosítási és Köztisztasági Vállalat tulajdonába került át. A közvállalat rendelkezésére álló dokumentumok szerint ezen a telken egy lakóépületet építenek majd. Két évvel ezelőtt az illetékes minisztérium engedélyét várták az építkezés megkezdésére.
A Vuk Karadžić és a Corvin Mátyás utcák közötti területen az objektumok, illetve a területek kisajátítását az idén kezdték el. Összesen 7 tulajdonost érint ez a folyamat. Egyes tulajdonosokkal már sikerült a szabadkai önkormányzat vagyonjogi szolgálatának megegyeznie. A tervek szerint a Corvin Mátyás és a Vuk Karadžić utcát egy 12 méter széles, 6 méteres útsávval rendelkező utca köti össze, amely a meglévő épületek (Belgrád Áruház, illetve a Corvin Mátyás utcában található vendéglátóipari létesítmények) ellátását szolgálja majd. Az utca a Vuk Karadžić utcán meglévő régi épületek helyén kezdődik majd és a Stara pizzeria és a Belgrád Áruház között végződik. A Vuk Karadžić utcára néző területen, ahol már lebontottak néhány házat, a terv egy nagyobb, 3-4 emeletes üzletház megépítését teszi lehetővé, földalatti garázsokkal. Ennek a területnek a sorsa már évek óta bizonytalan. A bontást évekkel ezelőtt, még a kisajátítást jóváhagyó minisztériumi döntés előtt elvégezték. Azóta, vagyis 7-8 éve semmilyen változás nem észlelhető ezen területen. A bekerített területet parkolóként használják, az elhagyott házak pedig dűlőfélben vannak.
A sétaerdei sport és rekreációs medencekomplexum egyike azoknak az építkezéseknek, amelyek már hosszú évek óta tartanak. Még 1995-ben hozta meg az akkori szabadkai községi végrehajtó bizottság a határozatot arról, hogy Szabadkának egy fedett uszodára van szüksége. A városi képviselő-testület tavaly úgy döntött leállítják a sétaerdei uszoda építését, és a Városépítési Igazgatóság kapta meg a feladatot, hogy gondot viseljen a meglévő beton és acélkonstrukció védelméről. Speciális kenőanyag használatát tervezték, hogy konzerválni tudják azt. Tavaly novemberben 10 millió dinárra becsülték a megelőző munkálatokat. Az objektum körül azonban ma semmilyen változást nem lehet felfedezni, ami a konstrukció konzerválására utalna.